Clubul Sportiv CFR Iaşi

Spectacol cultural-sportiv de elită la "GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN 2016"

Sala mare de spectacole a Casei de Cultură a Studenţilor din Iaşi a găzduit joi, 19 ianuarie 2017, timp de 2 ore, GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN, pentru performanţele din 2016. În faţa unui public numeros şi într-o manifestare prezentată de jurnalistul Vasile Arhire, au fost acordate premii şi plachete de excelenţă pe 12 categorii, astfel:
1. SPORTUL PENTRU TOŢI:
- Asociaţia Tinerilor din Educatie Fizica si Sport Iasi – Bărău Andreea.
- Asociația Veloart Iasi – Eugen Harasim.
- Director Ștefan Butnariu, Școala George Călinescu-sprijin consistent în derularea Programului  Sport in Cartiere a PMI.
- Lect. Univ. Dr. Bogdan Anton – sprijin consistent în derularea Programului Sport în Cartiere a PMI.
- Albu Stefan – Belcesti profesor la Liceul Tehnologic V.M. Craiu, din Belcesti
- Alexandru Cişman, presedinte AJ SPT
2. SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ
-  Drăcșanu Crina – CSŞ Anghel Saligny Iasi, gimnastică ritmică – 9 ani, antrenor Cătălina Radu
-  Ilaș Ștefana -  Campioana Balcanica, calărie - 12 ani, antrenor Gioconda Pânzaru
-  Schipor  Eduard – CS CFR Iasi, tenis – 12 ani, antrenor Vergil Aghion şi Raluca Aghion
-  Mogârzan Matei-Valeriu , CS Politehnica Iasi – vicecampion european la sah - 8 ani - antrenor Danilov Vladimir
3. CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN:
-  Gaftea Maria – CS Politehnica Iasi, peste 50 ani
-  Ioan Dăscălescu – CS CFR Iasi, medaliat la turnee naționale – 67 ani
4. JOCURI SPORTIVE:
-  CSM Politehnica Iasi – fotbal, locul 7 in Liga 1, participare în "Europa League"
-  CSM Politehnica Iasi – futsal "U19" - Campioana Națională 2016
-  CS Navobi Iasi – fotbal feminin, locul 3 in Superliga 2016
-  Penicilina Iasi – volei feminin, locul 8 in Divizia A1
-  CS Politehnica Iași – rugby masculin, locul 5 în SuperLiga
5. ECHIPE ŞI ECHIPAJE:
-  CS CFR Olimpia ACB Iasi – CN Tineret-Juniori, popice
-  LPS Iași – CN Juniori 2 ștafeta, atletism
-  CSM Iasi – CN tir cu arcu Juniori+seniori echipe mixte
-  CSM Iasi -  CN sabie, feminin
-  CSŞ Anghel Saligny Iaşi – CN ansamblu gimnastica ritmica 2016
-  CS CFR Olimpia ACB Iaşi -  Vicecampioana Nationala la popice şi locul 2 in Cupa României, la seniori
-  CS Politehnica Iasi – CN, judo
-  CS Politehnica Iasi – CN, tenis de masa
-  CS Politehnica Iasi – CN, șah
6. PREMII SPECIALE:
-  Alexandru Marin – box profesionist, campion internațional IBO (la amatori a concurat pentru CS CFR Iaşi, antrenor Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei)
-  Cojoc Florin – participare la Jocurile Paralimpice de la Rio 2016, atletism
-  Liviu Ruxandari – Component de baza Nationala de futsal Rom.
- Vlad Eugen Nicusor – Turul Romaniei (6500 km) in 40 zile, bicicleta.
-  Vlad Ciobanu – arbitru FIFA, futsal, promovat in 2016
-  Daniel Popescu – alpinist ieșean, ascensiuni pe Kilimanjaro, Kala Patthar, Elbrus, Mont Blanc, obiective in 2017: Aconcagua Anzi - Denali Alaska.
7. CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE:
-  CSS Anghel Saligny – Constantin Radu
-  CS Enpi Iași – Constantin Adăscăliței
-  CFR Iași – George-Radu Pipa
-  LPS Iași – Ilie Ghiorghica
-  CLUB XS Motorsport Iași – Dan Codreanu
-  CSS Unirea Iași – Viorel Hudac
-  CSM Iași – Adrian Poeana
-  CSU Politehnica Iași – Vasile Manole
-  CSM Politehnica Iași – Florin Prunea
8. PREMII DE EXCELENŢĂ:
-  Aurelia Ichim – volei Penicilina iasi
-  Leonida Antohi – Director CS Politehnica
-  Mihai Romilă – profesor LPS Iasi, jucator emblematic in anii '80 la echipa de fotbal Poli Iaşi
-  Neagu Vasile Aurel – maestru emerit al sportului, locul 5 la JO Moscova 1980, lupte
-  Alice Luca – fondatorul scolii de gimnastică ieseană
9. SPORT ŞI EDUCAŢIE:
-  Sef promotie 2016 la FEFS-UAIC – Tomozei Răzvan Andrei
-  ISJ – inspector general prof. dr. Camelia Gavrilă
-  DJST Iaşi  – Director Daniel Stătescu
-  UTI – Rector Dan Cașcaval
-  USAMV – Rector Vasile Vîntu
-  UMF – Rector  Viorel Scripcariu
-  UAIC / FEFS – Rector Tudorel Toader
10. PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE:
-  Miron Sorin – Taekwondo ITF-CS Kwan Gae – antrenor Dumitriu Vlăduț.
-  Luca Alexandru – Karate Tradițional – ACS Olympic Iaşi – antrenor Luca Petronel.
-  Diana Popescu – Vovinam Viet Vo Dao – CS Active Vo – antr. Ichim Vasile.
-  Cristian Bistriceanu – Karate Tradițional – CS Enpi Iaşi – antrenor Irina Pascaru.
-  Rusu Florina – Culturism/Fitness – CS CFR Iasi 2002 – antrenor Petru Ciorbă
-  Bulmaga Irina – CS Politehnica Iasi, sah – antrenor Vasile Manole
-  Ene Diana – Radioamatorism – CSM Iași – antrenor Ivan Gabriela
-  Roatiș Alexandru – Culturism/Fitness - CSM Iași – antrenor Cristian Russ
-  Lincu Ștefan – popice – CS CFR Olimpia ACB Iași – antrenor Remus Antimirescu
-  Popa Andrei Cătălin – Radioamatorism – CSM Iași – antrenor Ivan Gabriela
-  Lucian Popa – Culturism/Fitness – CSM Iași – antrenor Felicia Purice-Russ
11. PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE:
-  Aniței Laura Elena Maria – Gimnastica Ritmică – CSS Anghel Saligny Iasi – antrenor Cătălina Radu
-  Ioana Radu – scrimă – CSS Unirea Iași – antrenor Radu Tofan
-  Andreea Verdeș - Gimnastica Ritmică – CSS Anghel Saligny Iasi – antrenor Constantin Radu
-  Sorin Ionescu – Atletism – LPS Iasi – antrenor Ghilase Marius
-  Olaru Dragoș – tir cu arcul – CSS Unirea Iași – antrenor Cezar Alexandrescu
-  Lupu Andreea – scrimă – CSM Iași – antrenor Sireteanu Alexandru
-  Saucă Alexandru – tir sportiv- CS Politehnica Iasi – antrenor Săcăleanu Ioan
-  Croitoru Mircea – judo, cat. 100 kg. – CS Politehnica Iasi – antrenor Năftică Costel
-  Ciotoiu Ilie – haltere, cat. 56 kg – CS CFR Iasi 2002 – antrenor Fron Dănuț
-  Iordache Dragomir – tir sportiv – CS Politehnica Iasi – antrenor Axinte Mihai.
12. PERFORMERI  PENTRU  IAŞI:
-  Mihaela Petrila – Medalie de bronz  la JO Rio 2016
-  Tiberiu Dolniceanu – Scrima, sferturi de finala la JO Rio 2016

În cadrul galei ieşene, unde sportivii de la CS CFR Iaşi au primit multe premii şi distincţii, au mai prezentat momente artistico-sportive cluburile CS Gimnis Iaşi (gimnastică aerobică, antrenor: Bogdan Bantă), CSŞ Anghel Saligny Iaşi (gimnastică ritmică, antrenori: Constantin Radu şi Cătălina Radu), CSM Iaşi (culturism-fitness, antrenori: Felicia Purice-Russ şi Cristian Russ), Dance-Energy Iaşi (dans sportiv).
Premiile au fost oferite laureaţilor de primarul Mihai Chirica, preşedintele CJ Maricel Popa, preşedintele FSI Lucian Popescu, viceprimarul Gabriel Harabagiu, rectorul UTI Dan Caşcaval, deputatul şi preşedintele FR Box Vasile Cîtea, preşedintele FR Şah şi fostul deputat Sorin Iacoban, deputatul Camelia Gavrilă, prorectorul UAIC Corneliu Iaţu, directorul DJST Iaşi Daniel Stătescu.
Primarul ieşean Mihai Chirica, care a mulţumit tuturor pentru participarea la evenimentul organizat de Primăria Muncipiului Iaşi, în parteneriat cu DJST Iaşi, a mai spus: "Vă doresc ca în 2017 să avem forţa şi sănătatea pentru a duce mai departe obiectivele propuse!".
DAN TEODORESCU

 

Sportivii şi antrenorii ceferişti vor fi premiaţi la Gala Excelenţei Sportului Ieşean 2016

Joi, 19 ianuarie 2017, de la ora 18.00, în direct pe TVR Iaşi, sala mare de spectacole a Casei de Cultură a Studenţilor Iaşi, din zona Fundaţiei, va găzdui, timp de două ore, Gala Excelenţei Sportului Ieşean 2016, unde se vor detalia performanţele dobândite anul trecut de sportivii şi antrenorii cluburilor ieşene de profil.
Vor fi 12 momente de premiere, împletite cu un program artistico-sportiv de calitate.
Printre laureaţi vor fi şi sportivii şi antrenorii de la CS CFR Iaşi, care vor primi premii şi distincţii din partea Primăriei Municipiului Iaşi, în parteneriat cu DJST Iaşi, la următoarele categorii:
* Speranţă pentru performanţă:
- Eduard Schipor - 12 ani, tenis - antrenor: Vergil Aghion.
* Cel mai bun rezultat al unui sportiv veteran:
- Ioan Dăscălescu - 67 ani, popice.
* Echipe / echipaje:
- CFR Olimpia ACB Iaşi (popice tineret-juniori - antrenor: Remus Antimirescu);
- CFR Olimpia ACB Iaşi (popice seniori - antrenor: Remus Antimirescu).
* Premii Speciale:
- Alexandru Marin (box profesionist, campion internaţional în versiunea IBO, în SUA). La amatori, el a boxat mulţi ani la CS CFR Iaşi, sub îndrumarea antrenorilor Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei.
* Cluburi sportive:
- CS CFR Iaşi (preşedinte: George-Radu Pipa).
* Performeri în sporturi neolimpice:
- Florina Rusu (culturism-fitness - antrenor: Petru Ciorbă);
- Ştefan Lincu (popice - antrenor: Remus Antimirescu).
* Performer în sporturi olimpice:
- Ilie Ciotoiu (haltere - antrenor: Dănuţ Fron).
În secţiunea echipe / echipaje, vor urca pe scenă doar antrenorul şi căpitanul echipelor de popice, în speţă Remus Antimirescu, respectiv Ştefan Lincu - tineret-juniori şi Ion Cercel - seniori.
Clubul Sportiv CFR Iaşi şi-a anunţat prezenţa cu o delegaţie formată din 30 de persoane, printre ele putând fii şi membri de familie şi prietenii sportivilor şi antrenorilor. Deoarece gala este televizată, intrarea în sală se va face începând cu ora 17.00, cel mai târziu până la ora 17.50.
În reluare, Gala de la Iaşi, prezentată de jurnalistul Vasile Arhire, va putea fi vizionată pe TVR 3, de la ora 22.00.
Vă aşteptăm, vă mulţumim, vă felicităm şi vă dorim noi succese pe linie sportivă şi în viaţă pentru 2017!
DAN TEODORESCU

 

Ieşeanul Răzvan Aghion, argint şi bronz în tenisul juvenil românesc

Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, la Bucureşti s-au încheiat Campionatele Naţionale Individuale de Iarnă la tenis, pentru categoria 14 ani, la feminin şi masculin.
Clubul Sportiv CFR Iaşi, sub conducerea antrenorului Vergil Aghion, a avut trei tineri şi talentaţi jucători în competiţie, pe Răzvan Aghion (nepotul lui Vergil Aghion şi fiul antrenoarei Raluca Aghion), Eduard Schipor, respectiv Bianca Andrei.
În fazele superioare ale competiţiei a ajuns Răzvan Aghion (13 ani, elev la LPS Iaşi în clasa a VII-a A - atletism, diriginte: Rodica Dudău), care a cucerit în final o medalie de argint - la simplu şi una de bronz - la dublu, alături de partenerul Adrian Gheorghe (CSM Brăila).
Din păcate, făcând o entorsă la picorul drept în setul al doilea al finalei de simplu, la scorul favorabil de 6-3, 1-0, Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi) a pierdut titlul de campion în faţa lui Alexandru Stupar (CSM Sibiu), cel care s-a impus în final cu scorul de 3-6, 6-2, 6-0 şi a urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere.
La dublu, în finala mică, cuplul Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi) / Adrian Gheorghe (CSM Brăila) a cucerit medalia de bronz în faţa lui Bogdan Dumitru (AS Tenis Club Bucureşti) / Liviu Zamfirache (CSŞ Slobozia) prin neprezentarea adversarilor, deoarece Zamfirache nu s-a prezentat la joc, fiind probabil "supărat" că nu a câştigat competiţia de simplu şi dublu, aşa cum îşi dorea!!!
De menţionat că în sferturile probei de simplu, Aghion l-a învins pe Zamfirache cu scorul de 2-6, 6-4, 6-4, iar apoi Aghion jr s-a impus şi în semifinale, cu 4-6, 6-4, 6-2 în faţa lui Vlad Breazu (Dinamo Bucureşti). În primele două tururi, Răzvan Aghion obţinuse alte două victorii, în faţa lui Alexandru Givan (Sportul Studenţesc Bucureşti) - cu 7-5, 6-1 şi Iustin Belea (Dinamo-Centrul Sportiv Braşov) - cu 7-5, 6-0 (în optimile de finală).
La finalul turneului de la nivel naţional, găzduit de Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti, antrenorul ieşean Vergil Aghion ne-a declarat: "A fost un turneu foarte bun făcut de Răzvan şi drept să spun nu ne aşteptam să cucerească două medalii, fiind însă extrem de aproape şi de cea de aur, de la simplu, acolo unde doar o entorsă i-a oprit drumul spre titlul de campion naţional. Până la marea finală, Răzvan a avut la această competiţie de nivel naţional meciuri grele, echilibrate, dar a avut măiestria să le câştige! El a fost selecţionat acum şi în lotul naţional al României la categoria 14 ani, alături de Matei Palcău, de la Ştiinţa Constanţa şi Alexandru Stupar, de la CSM Sibiu. Săptămâna viitoare, Răzvan se va întoarce la lotul naţional de la Bucureşti, sub conducerea antrenorului Cătălin Micula, pentru a evolua a apoi, cu echipa României, la competiţia WinterCup, din Turcia, de la Istanbul".
Aflată la Iaşi, antrenoarea Raluca Aghion, care este mama lui Răzvan şi fiica lui Vergil Aghion, ne-a mai spus: "Deşi Răzvan este foarte supărat că nu a ajuns campion naţional, din cauza unei accidentări, noi suntem foarte bucuroşi de performanţele lui, din Bucureşti. De un singur lucru ne este frică, de competiţia de la Istanbul, unde ne rugăm la Dumnezeu să fie linişte şi pace. Dar poate între timp se va schimba locul de desfăşurare al turneului...".
Vă mai informăm că directorul Campionatelor Naţionale Individuale de Iarnă din Bucureşti a fost Cătălin Micula, secondat de antrenorul federal Radu Bădin, iar arbitrul principal a fost Mircea Constantin.
De pe 16 ianuarie, tot la Bucureşti vor debuta Campionatele Naţionale Individuale de Iarnă la tenis, pentru categoria 12 ani.
DAN TEODORESCU
*** UPDATE (14 ianuarie 2017, ora 19.38):
Câştigătorii competiţiei, la simplu şi dublu, au fost: Alexandru Stupar (CSM Sibiu) şi Fatima Keita (Dinamo Bucureşti), respectiv Andrei Nica (Asociaţia de Fotbal Zărneşti) / Alexandru Stupar (CSM Sibiu) şi Alexandra Iordache (CSŞ Slobozia) / Andreea Roşca (CSM Bucureşti). Cu felicitări!

 

La Bucureşti au debutat Campionatele Naţionale de Iarnă la tenis

Tenismenii Răzvan Aghion (FOTO) şi Eduard Schipor, de la CS CFR Iaşi, participă în aceste zile la Campionatele Naţionale de Iarnă de la Bucureşti, la categoria de vârstă 14 ani, sub îndrumarea antrenorului Vergil Aghion.
Dacă Răzvan Aghion este favoritul nr. 2 în proba de simplu, Eduard Schipor a luat parte la turneul de calificare, unde l-a învins pe Mihai-Alexandru Marin (CS Unirea Urlaţi) cu scorul de 6-3, 6-1 şi a promovat şi el pe tabloul principal de "32".
Marţi, 10 ianuarie 2017, în turul I al probei de simplu, cei doi ieşeni vor avea următorii adversari:
- Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi, nr. 2) - Alexandru Givan (CS Sportul Studenţesc Bucureşti, venit din calificări);
- Eduard-Silviu Schipor (CS CFR Iaşi, venit din calificări) - Alexandru-Rareş Giurea (CSŞ Petroşani).
Meciurile de dublu de marţi nu vor debuta înainte de ora 14.30. La băieţi, Răzvan Aghion va face pereche cu Adrian Gheorghe (CSM Brăila) şi ei vor fi cap de serie nr. 2, iar Eduard Schipor va face pereche cu David-Constantin Moldoveanu (AS CS Tenis Masters Bucureşti).
La feminin va concura şi Maria-Bianca Andrei (CS CFR Iaşi, favorita nr. 5), care în primul tur de pe tabloul principal de simplu se va confrunta cu Annemarie Cristmann (CS Sportul Studenţesc Bucureşti), în meciul de luni, 9 ianuarie 2017, de la ora 14.30.
Directorul de turneu este Cătălin Micula, secondat de antrenorul federal Radu Bădin, iar arbitrul principal este Mircea Constantin.
Competiţia se dispută la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti, în sală şi pe cele trei terenuri de sub "baloanele" montate în cadrul arenei din Capitală.
"Astăzi e mai bine, baloanele sunt încălzite, dar ieri am îngheţat de frig, am răcit şi am început să iau pastile", ne-a declarat luni, în direct din Capitală, antrenorul ceferist ieşean Vergil Aghion, care a mai precizat: "Avem trei sportivi în competiţie şi vrem să ajungem cât mai sus în acest Campionat Naţional de Iarnă. Sper să reuşim!".
DAN TEODORESCU
*** UPDATE (9 ianuarie 2017, ora 19.31):
Luni, în turul I la fete: Annemarie Cristmann (Sportul Studenţesc Bucureşti) - Bianca Andrei (CFR Iaşi, nr. 5) 6-1, 6-1. La dublu, cap de serie nr. 2 va fi perechea Bianca Andrei (CFR Iaşi) / Francesca Feodorov (Ştiinţa Constanţa). La turneul de la Bucureşti, Bianca Andrei este asistată de tatăl ei.
*** UPDATE (11 ianuarie, ora 18.27): După două victorii consecutive, Răzvan Aghion a ajuns în sferturi la simplu şi se va confrunta joi, ora 8.30, cu Liviu Gabriel Zamfirache (CSŞ Slobozia). La dublu, cuplul Răzvan Aghion (CFR Iaşi) / Adrian Gheorghe (CSM Brăila) a ajuns în sferturi şi va întâlni tot joi, de la ora 13.00, pe învingătorii din meciul Cazacu / Giurea - Ciubotaru / Voican. Cei doi ceferişti ieşeni, Eduard Schipor şi Bianca Andrei au fost eliminaţi din competiţie, la simplu şi dublu. Să-i urăm multă baftă în continuare lui Răzvan Aghion ! (DanTe)
*** UPDATE (13 ianuarie, ora 08.30):
Răzvan Aghion a reuşit să ajungă în semifinalele competiţiei, atât la simplu, cât şi la dublu. El va disputa vineri, cele două meciuri din semifinale, începând cu ora 9.30. Succes Răzvan !