Clubul Sportiv CFR Iaşi

Vlad Pihureac și Lucian Anița, în topul sportivilor ieșeni pe 2008

Pe 11 decembrie, Direcţia pentru Sport a Judeţului Iaşi a elaborat clasamentele celor mai buni sportivi pe 2008, pe două secţiuni, sporturi olimpice şi sporturi neolimpice. Liderii celor două ierarhii sunt Mihaela Petrilă (canotaj), respectiv Gabriela Ivan (radioamatorism). Clasamentele finale se prezintă astfel:
SPORTURI  OLIMPICE
1. PETRILĂ MIHAELA – CSM – LPS Iaşi – canotaj, antrenor: -    Lazariuc Ioan
2. MARIN DRAGOŞ – CSM – CS GLADIATORUL IAŞI – box, antrenori: -    Dreer C-tin-    Agavriloaie D-tru
3. DORNEANU IRINA - CSM – LPS Iasi – canotaj – antrenori:-    Lazariuc Ioan-    Băhnărel Sorin
4. ZLĂVOG GEANINA – CSM – LPS Iasi – canotaj, antrenori: -    Lazariuc Ioan-    Băhnărel Sorin
5. IONESCU ANDREEA – LPS -  Politehnica Iaşi– atletism, antrenor:-    Ursanu Viorica
6. MUNTEANU ELENA – CSM Iaşi -  scrima-sabie, antrenor:-    Biţucă Iulian
7. ANDRIOAIE MIHAELA –CS Politehnica Iaşi – CSM Cluj Napoca – judo, antrenor: -     Perdun Iulian
8. SĂCĂLEANU VLAD – CS Politehnica Iaşi – Steaua Bucuresti – tir sportiv-pistol, -    antrenor: Săcăleanu Ioan
9. DOLNICEANU TIBERIU - CSM Iasi -  scrima-sabie, antrenor:-    Biţucă Iulian
10. SIMIONESCU VLĂDUŢ –CSS Unirea Iasi – judo – antrenor: -    Grosu Florin
SPORTURI  NEOLIMPICE
1. IVAN GABRIELA – CSM/ACS PALATUL COPIILOR Iasi–RADIOAMATORISM      antrenor: Ivan Gabriela
2. TROFIN IONELA – ACS PALATUL COPIILOR Iasi – RADIOAMATORISM,     antrenor: Cristian Popovici
3. ADELINA CONSTANTINA ZĂLARU – CS KWANG - GAE Iasi – TAEKWON DO I.T.F. - antrenor: Sorin Miron
4. COSTACHE MIHAI – ACS PALATUL COPIILOR Iasi – RADIOAMATORISM,     antrenor: Cristian Popovici
5. NICOLA PRICOP – CS KWANG - GAE Iasi – TAEKWON DO I.T.F., antrenor: Sorin Miron
6. SORIN MIRON – CS KWANG - GAE Iasi – TAEKWON DO I.T.F., antrenor: Sorin Miron
7. BIDIRLIU ANDREI – ACS PALATUL COPIILOR Iasi – RADIOAMATORISM,     antrenor: Cristian Popovici
8. AŞTEFANI ADELINA – ACS PALATUL COPIILOR Iasi – RADIOAMATORISM,   antrenor: Cristian Popovici
9. VLAD PIHUREAC FOTO – CS CFR Iaşi – CULTURISM, antrenor: Petru Ciorbă
10. LUCIAN ANIŢA – CS CFR Iaşi – CULTURISM, antrenor: Petru Ciorbă
Clasamentele au fost întocmite în baza „Sistemului de atribuire a punctelor în raport cu rezultatele sportive”, normă elaborată de  Agenţia Naţională pentru Sport şi evaluării rezultatelor transmise oficial de către cluburile sportive ieşene. Din partea DSJ Iaşi, aceste ierarhii sunt vizate de directorul executiv ing. Ion Bucu, fostul portar al echipelor de fotbal Poli Iaşi şi Dinamo Bucureşti în anii din urmă, de consilierii sportivi Alexandru Cişman, Vasile Liteanu şi de expertul principal Ioan Moraru.
 

Sportivii şi echipele anului la CS CFR Iaşi

INDIVIDUAL:
1. Lucian Aniţa FOTO (culturism CFR Iaşi, antrenor Petru Ciorbă) – locul 1 la Campionatele Naţionale de body-building classic pentru juniori; locul 1 la Campionatele Europene de body-building classic pentru juniori (din Ungaria);
2. Vlad Pihureac (culturism CFR Iaşi, antrenor Petru Ciorbă) – locul 3 la Campionatele Europene de body-building classic pentru seniori (din Spania);
3. Benone Marcu (box CFR-CSŞ Unirea Iaşi, antrenori: Nicu Brânzei şi Constantin Brânzei) -  locul 2 la Campionatele Naţionale de box pentru seniori; locul 3 cu echipa Moldovei la Cupa Regiunilor la box pentru seniori; participant în optimile de finală ale Campionatelor Europene de box pentru seniori (din Anglia);
4. Simona Ursache (culturism CFR Iaşi, antrenor: Petru Ciorbă) – locul 1 la Campionatele Naţionale de fitness pentru senioare;
5. Dumitru Penciuc jr (popice CFR Olimpia ACB Iaşi, antrenori: Ilie Băiaş şi Ioan Bişoc) – locul 1 la individual simplu, locul 2 la individual combinat şi locul 2 la perechi în cadrul Campionatelor Naţionale de popice pentru juniori;
6. Florin Opincă (popice CFR Olimpia ACB Iaşi, antrenor: Ilie Băiaş) – locul 2 la perechi în cadrul Campionatelor Naţionale de popice pentru seniori;
- Iulian Gabriel Cucu (popice CFR Olimpia ACB Iaşi, antrenor: Ilie Băiaş) – locul 2 la perechi în cadrul Campionatelor Naţionale de popice pentru seniori;
7. Gyula Vereş (popice CFR Olimpia ACB Iaşi, antrenor: Ilie Băiaş) – locul 2 la sprint în cadrul Campionatelor Naţionale de popice pentru seniori;
- Marius Manea (popice CFR Olimpia ACB Iaşi, antrenor: Ilie Băiaş) – locul 3 la sprint în cadrul Campionatelor Naţionale de popice pentru seniori;
8. Dan Mihăilă (popice CFR Olimpia ACB Iaşi, antrenori: Ilie Băiaş şi Ioan Bişoc) – locul 2 la    individual simplu în cadrul Campionatelor Naţionale de popice pentru juniori;
- Paul Rohotin (popice CFR Olimpia ACB Iaşi, antrenori: Ilie Băiaş şi Ioan Bişoc) – locul 2 la perechi în cadrul Campionatelor Naţionale de popice pentru juniori;
- Alexandra Zmău (tenis de cîmp CFR Iaşi, antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion) – locul 1 la dublu fete la turneul internaţional de la Paris (Franţa), locul 3 la dublu fete la turneul internaţional de la Auray (Franţa), locul 2 cu echipa României la Cupa Naţiunilor de la Brescia (Italia), locul 3 cu echipa României la preliminariile Campionatului European de la Salo (Italia), locul 3 la simplu şi locul 3 la dublu fete la Campionatele Naţionale pentru copii – cat. 12 ani, clasări pe podium la concursurile interne de tenis de la Iaşi, Bucureşti, Bacău, Constanţa, Roman, Galaţi, Braşov, la categoria de vârstă 12 ani;
9. Alexandru Pietrariu (popice CFR Olimpia ACB Iaşi, antrenori: Ilie Băiaş şi Ioan Bişoc) – locul 2 la individual combinat şi locul 3 la perechi în cadrul Campionatelor Naţionale de popice pentru cadeţi;
- Bogdan Mihai (popice CFR Olimpia ACB Iaşi, antrenori: Ilie Băiaş şi Ioan Bişoc) – locul 3 la perechi în cadrul Campionatelor Naţionale de popice pentru cadeţi;
10. Alexandru Marin (box CFR-CSŞ Unirea Iaşi, antrenori: Nicu Brânzei şi Constantin Brânzei) – locul 3 la Campionatele Naţionale de box pentru cadeţi;
- Tudor Marin (box CFR-CSŞ Unirea Iaşi, antrenori: Nicu Brânzei şi Constantin Brânzei) – locul 2 la Campionatele Naţionale de box pentru copii;
ECHIPE:
1. Echipa de popice seniori CFR Olimpia ACB (antrenor: Ilie Băiaş, lot de jucători: Costică Ciurdea, Remus Antimirescu, Ion Cercel, Florin Opincă, Gyula Vereş, Marius Manea, Alin Vreavu, Dan Mihăilă, Paul Rohotin, Mihai Gabriel Benghiac, Iulian Gabriel Cucu, Ştefan Samson) – locul 2 în cadrul Diviziei Naţionale de popice pentru seniori, locul 4 la Cupa Europei (din Croaţia), optimi de finală în Liga Campionilor;
2. Echipa de popice juniori CFR Olimpia ACB (antrenor: Ilie Băiaş şi Ioan Bişoc, lot de jucători: Ştefan Samson, Dumitru Penciuc jr, Andrei Buzdugan, Ion Cercel, Radu Pricop, Bogdan Mihai, Alexandru Pietrariu, Alin Dorneanu) – locul 2 în cadrul Diviziei Naţionale de popice pentru juniori;
3. Echipa de popice junioare CFR Olimpia ACB (antrenor: Cristina Pascu, lot de jucătoare: Mihaela Munteanu, Emanuela Naum, Otilia Bazon, Estera Acatrinei, Loredana Bunduc, Nicoleta Şoldan, Andreea Ciocârlan, Irina Paiu) – locul 6 în cadrul Diviziei Naţionale de popice pentru junioare;
- Echipa feminină de kata sincron CFR Iaşi-Fudo Vatra Dornei (antrenor: Florin Roşca, lot de sportive: Cornelia Moroşan, Andreea Cociu, Bianca Cârnu) – locul 3 la Campionatele Naţionale de fudokan pentru cadete.
Festivitatea de premiere va avea loc sâmbătă, 13 decembrie 2008, la ora 14.00, la arena de popice CFR Iaşi.
 

Învinşi şi acasă cu acelaşi scor

În premieră locală, arena de popice CFR Iaşi a găzduit sâmbătă un meci de Liga Campionilor, cele două combatante fiind CFR Olimpia ACB Iaşi şi BSV Voith St. Pölten, multipla campioană a Austriei.

În prima manşă a optimilor de finală, pe teren propriu, echipa din St. Pölten a câştigat în faţa ceferiştilor ieşeni cu scorul de 3.757 p.d. – 3.492 p.d. (7-1 la victorii directe şi 19-5 la manşe), dar elevii lui Ilie Băiaş sperau totuşi la o revanşă în jocul retur. Din păcate pentru ieşeni, într-un meci în care tribunele arenei au fost arhipline, printre cei prezenţi la dispută fiind şi viceprimarul Romeo Olteanu, directorul DSJ Iaşi Ion Bucu şi preşedintele Clubului de Fotbal Politehnica Iaşi Sorin Boca, ultimul declarând în glumă că vrea să înveţe popice, deoarece cu fotbalul nu prea mai merge, austriecii s-au impus din nou în faţa ieşenilor cu scorul de 7-1 la victorii directe (13.5 – 10.5 la manşe câştigate), dar diferenţa de popice doborâte a fost mai mică decât cea din tur, de numai 97, la scorul de 3.458 p.d. – 3.361 p.d. pentru BSV Voith St. Pölten. De la ieşeni s-a remarcat totuşi tânărul de 22 ani Dan Mihăilă (FOTO), care a reuşit cea mai bună performanţă a meciului, de 601 p.d., iar cu 3-1 la manşe câştigate a adus şi singura “victorie directă” a gazdelor. Au evoluat modest de la ieşeni Ion Cercel, Costică Ciurdea, Marius Manea şi Gyula Vereş, care au fost destul de departe de performanţele lor obişnuite! Sub arbitrajul românilor Gheorghe Zăgreanu şi Marian Constantin au punctat următorii lansatori:
- St. Polten: Thomas Löscher 580 p.d. (1 victorie directă), Martin Eder 578 (1), Radek Holakovsky 591 (1), Mark Bortek 575 (1), Norbert König & Mario Gattinger 569 (1), Lukas Huber 565 (0). Antrenori: Gerhard Pracser şi Christine Pracser.
- Iaşi: Gyula Vereş 555 (0), Marius Manea 553 (0), Remus Antimirescu 572 (0), Ion Cercel 527 (0), Costică Ciurdea 553 (0), Dan Mihăilă 601 (1). Antrenori: Ilie Băiaş şi Ioan Bişoc.
La finalul jocului, preşedintele CS CFR Iaşi, George-Radu Pipa a menţionat: “După parcurgerea unui campionat intern destul de modest, rezultatele pe plan internaţional apar mai greu. Dar sperăm că în 2009 vom avea mai mult succes în cupele europene şi cred că acest lucru îl vom putea realiza cu jucătorii tineri şi talentaţi din lotul nostru!”. În replică, preşedintele austriac Willi Sandler a mulţumit gazdelor pentru ospitalitate şi a urat mult succes în dezvoltarea popicelor în această parte estică a Europei!”. În sferturile Ligii Campionilor, BSV Voith St. Pölten va întâlni învingătoarea meciului dintre SKV Rot-Weiß Zerbst (Germania, favorita confruntării) şi SKC Fugger Sterzing (Italia).
Dan TEODORESCU

 

Popicarele mureşene merg în sferturile Ligii Campionilor

Sâmbătă, în returul optimilor de finală, Romgaz Electromureş Tg. Mureş a evoluat în Slovenia, împotriva echipei Adria Ankaran, care s-a impus în faţa româncelor cu 3.424 p.d. – 3.332 p.d. (6-2 victorii directe).

Acest rezultat pozitiv la “victorii directe” nu a fost însă de ajuns pentru echipa slovenă să obţină calificarea în sferturile de finală, deoarece în prima manşă, pe teren propriu, târg-mureşencele s-au impus cu 7-1! În meciul retur, echipa noastră, antrenată de Şandor Sereş, a punctat prin sportivele Carmen Barabaş - 544 p.d. (1 victorie directă), Duka Tilda – 584 (0), Laura Bungărdean & Mihaela Pantea – 490 (0), Doina Baciu – 583 (1), Anna Horvath – 572 (0) şi Iulia-Adela Ban – 559 (0). În sferturile de finală, programate tur-retur pe 24 ianuarie şi respectiv 14 februarie, vor avea loc meciurile: KK Miroteks Celje (multiplă campioană a Sloveniei, deţinătoarea Ligii Campionilor şi a Cupei Mondiale!!!) – Romgaz Electromureş Târgu Mureş (România), SKC Victoria Bamberg (Germania) - SKK Podravka Koprivnica (Croaţia), KK Pionir Subotica (Serbia) - KK Ada Computers Novi Sad (Serbia) şi KS Polonia 1912 Leszno (Polonia) - BBSV Viena (Austria).

Câte două reprezentante din Germania, Ungaria şi Croaţia în primele 8 la masculin

Trecând la competiţia masculină, să menţionăm în continuare rezultatele din manşa a doua a optimilor de finală, meciurile fiind disputate pe 6 decembrie: CFR Olimpia ACB Iaşi (România) - BSV Voith St. Pölten (Austria) 3.361 p.d. – 3.458 p.d. (1-7 la victorii directe) – singurul punct al gazdelor fiind reuşit de Dan Mihăilă, cu o performanţă excelentă, de 601 p.d., SKC Sonnensee Ritzing (Austria) - KK Konstruktor Maribor (Slovenia) 3.598 p.d. – 3.589 p.d. (5-3), KK Konikom-Osijek (Croaţia) - KK PSJ Jihlava (Cehia) 3.640 p.d. – 3.456 p.d. (6-2), KK Belgrad (Serbia) - KK Zadar (Croaţia) 3.690 p.d. – 3.687 p.d. (5-3), SKC Fugger Sterzing (Italia) - SKV Rot-Weiß Zerbst (Germania) 3.602 p.d. – 3.669 p.d. (3-5), KK Tatran Prefa Sucany (Slovacia) - Szegedi TE Gabonatransz (Ungaria) 3.470 p.d. – 3.517 p.d. (2-6), KK Neumarkt (Italia) - Zalaegerszegi TK FMVaS (Ungaria) 3.548 p.d. – 3.766 p.d. (0-8) – de la oaspeţi, cei doi sportivi români prezenţi în meci au avut realizări frumoase, ei reuşind câte 607 popice doborâte fiecare, prin Zoltan-Flavius Feher şi Dumitru Beşe, iar Claudiu Boantă nu a avut drept de joc, deoarece se permite la fiecare echipă folosirea a numai doi “stranieri”, SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) - ZP Sport a.s. Podbrezova (Slovacia) 3.640 p.d. – 3.528 p.d. (6-2) – de la gazde, românul Nicolae Lupu, campion mondial en-titre la individual, a reuşit doar 590 p.d. şi nu şi-a câştigat punctul de meci în faţa renumitului sportiv sârb Jovan Calic (640 p.d.), iar Cosmin Crăciun a fost doar rezervă. În sferturile de finală, programate tot pe 24 ianuarie şi 14 februarie 2009, vor avea loc partidele Zalaegerszegi TK FMVaS (Ungaria, deţinătoarea Ligii Campionilor) - KK Konstruktor Maribor (Slovenia), SKV Rot-Weiß Zerbst (Germania) - BSV Voith St. Pölten (Austria), Szegedi TE Gabonatransz (Ungaria) - KK Konikom Osijek (Croaţia) şi KK Zadar (Croaţia) - SKC Victoria Bamberg (Germania). Atât la masculin, cât şi la feminin, turneele finale de patru (Final Four) sunt programate în Austria, la Koblach, pe 28 şi 29 martie.