Clubul Sportiv CFR Iaşi

Perechea ieşeană Eric Tudor Adochiţei Pandelea - Vlad Stoica duce ştafeta mai departe!

Turneul masculin internaţional de tenis de la arenele CFR Iaşi - Trofeul Municipiului Iaşi - cu premii totale de 15.000 dolari a continuat miercuri cu meciurile de pe tablourile principale de simplu şi dublu, din primul tur al competiţiei.
Dintre ieşenii prezenţi pe terenurile disputei, doar perechea Eric Tudor Adochiţei Pandelea (18 ani, care trăieşte cu familia mai mult în Austria) - Vlad Stoica (17 ani) a avut succes, ea calificându-se în sferturile de finală la dublu, în detrimentul adversarilor Victor Crivoi (36 ani, fost component de Cupa Davis a României, fost pe locul 75 ATP în 17 august 2009, ajuns acum şi pe post de antrenor) şi Vlad-Andreeas Dumitrescu (19 ani).
În cele 20 de meciuri disputate, rezultatele au fost următoarele:
- Terenul 1:
1. Vlad STOICA (este ieşean) - Nicolae FRUNZĂ [7] 0-6, 5-7;
2. Matei Adrian GEORGESCU - Vasile-Alexandru GHILEA 0-6, 1-6;
3. Juan Bautista OTEGUI - Bogdan BORZA [4]     7-5, 6-3;
4. Victor CRIVOI / Vlad-Andreeas DUMITRESCU - Eric Tudor ADOCHIŢEI PANDELEA / Vlad STOICA (ambii sunt ieşeni) 5-7, 4-6;
5. Ioan CARP CĂRARE / Matei FOTEA (ambii sunt ieşeni) - Alexandru Vasile MANOLE / Dan Alexandru TOMESCU 3-6, 1-6;
6. Edris FETISLEAM / Matei Adrian GEORGESCU - Răzvan AGHION / Teodor COJOCARU (ambii de la CS CFR Iaşi, primul având unele probleme medicale) 6-0, 6-3.
- Terenul 2:
1. Dan Alexandru TOMESCU - Eric Tudor ADOCHIŢEI PANDELEA (este ieşean) 6-1, 6-1;
2. Andrei Stefan APOSTOL - Vasile ANTONESCU [8] 2-6, 4-6;
3. Evgenii TIURNEV [1] - Jeremias LIMA-PEREZ 6-3, 6-3;
4. Mihăiţă Daniel DAMIAN / Alexandru Cătălin MARASIN -
Vasile ANTONESCU / Petru-Alexandru LUNCANU [2] 2-6, 3-6;
5. Teodor LEAHU / Ciprian ONUFREI (ambii sunt ieşeni) -
Andrei Stefan APOSTOL / Nicolae FRUNZĂ [3] 1-6, 3-6;
6. Johannes HAERTEIS / Călin MANDA [4] - Ioan Dan ABRUDAN / Claudiu MIRCEA 7-6 (4), 3-6, 10-6;
- Terenul 3:
1. Alexandru Vasile MANOLE - Robert Damian SAVIN 6-2,  6-1;
2. Gabriel Alejandro HIDALGO - Petru-Alexandru LUNCANU 6-2, 6-2;
3. Kirill KIVATTSEV - Bogdan PAVEL 6-4, 6-2;
4. Oleksii KRUTYKH / Egor MATVIEVICI - Mikhail KOROVIN / Oleg PRIHODKO 6-3, 4-6, 7-10;
5. Franco Emanuel EGEA / Gabriel Alejandro HIDALGO [1] - Kenta KURITA / Samuele RAMAZZOTTI 7-5, 6-3.
- Terenul 4:
1. Oleg PRIHODKO [6] - Neil OBERLEITNER     6-3, 7-6 (5);
2. Samuele RAMAZZOTTI - Călin MANDA 5-7, 3-6;
3. Lucas GERCH - Valentin VANŢĂ 6-3, 6-3.
În ziua de joi, 13 septembrie, sunt programate partidele din turul al II-lea la simplu (optimile de finală) şi dublu (sferturile de finală), dar după ora 16:30 se vor juca şi cele două semifinale la dublu masculin. 
Programul de jocuri este următorul:
- Terenul 1 (de la ora 9:30):
1. Lucas GERCH (Germania) - Nicolae FRUNZĂ (România) [7];       
2. Vasile-Alexandru GHILEA (România) - Vasile ANTONESCU (România) [8];       
3. Evgenii TIURNEV (Rusia) [1] - Oleksii KRUTYKH (Ucraina);      
4. Nu înainte de ora 14:00: Franco Emanuel EGEA /
Gabriel Alejandro HIDALGO (ambii din Argentina) [1] -
Eric Tudor ADOCHITEI PANDELEA / Vlad STOICA (România, ambii sunt ieşeni).       
5. Nu înainte de ora 16:30: prima semifinală la dublu masculin.         
- Terenul 2 (de la ora 9:30):    
1. Alexandru Vasile MANOLE (România) - Juan Bautista OTEGUI (Argentina);       
2. Maxime PAUWELS (Belgia) [3] - Dan Alexandru TOMESCU (România);       
4. Nu înainte de ora 14:00: Edris FETISLEAM / Matei Adrian GEORGESCU (România) - Vasile ANTONESCU / Petru-Alexandru LUNCANU (România) [2]      
- Terenul 3 (de la ora 9:30);
1. Oleg PRIHODKO (Ucraina) [6] - Kirill KIVATTSEV (Rusia);       
2. Călin MANDA (România) - Mikhail KOROVIN (Rusia); 
4. Nu înainte de ora 14:00: Alexandru Vasile MANOLE /
Dan Alexandru TOMESCU (România) - Andrei Ştefan APOSTOL / Nicolae FRUNZĂ (România) [3];       
5. Nu înainte de ora 16:30: a doua semifinală la dublu masculin.
- Terenul 4 (de la ora 9:30):
1. Johannes HAERTEIS (Germania) [5] - Gabriel Alejandro HIDALGO (Argentina);      
4. Nu înainte de ora 14:00: Johannes HAERTEIS / Călin MANDA (Germania-România) [4] - Mikhail KOROVIN / Oleg PRIHODKO (Rusia-Ucraina).
Turneul denumit "Trofeul Municipiului Iaşi" la tenis masculin, din calendarul mondial ITF, se va încheia duminică, 16 septembrie 2018, cu finala probei de simplu. La dublu finala este programată vineri după-amiază, pe 14 septembrie 2018. 
DAN TEODORESCU

 

La Trofeul Municipiului Iaşi la tenis: Doar patru partide din proba de simplu...

Marţi, 11 septembrie 2018, la arenele CFR Iaşi s-au disputat doar patru partide din proba de simplu, din cadrul Trofeului Municipiului Iaşi la tenis, turneu din calendarul mondial ITF cu premii totale de 15.000 dolari.
Ploaia căzută în rafale a stopat disputarea celorlalte partide programate, chiar dacă organizatorii au făcut eforturi supraomeneşti de remediere a terenurilor pe zgură. 
Rezultatele au fost următoarele, din turul I al probei de simplu de pe tabloul principal:
- Oleksii KRUTYKH (Ucraina) - Edris FETISLEAM (România) 6-3, 6-3;     
- Maxime PAUWELS (Belgia) [3] - Răzvan AGHION (România, de la CS CFR Iaşi) 6-3, retragere Aghion (doar 14 ani şi 10 luni), din motive medicale, cu dureri mari la umăr;
- Johannes HAERTEIS (Germania) [5] - Gabi Adrian BOITAN (România) 6-3, 6-2;     
- Mikhail KOROVIN (Rusia) - Franco Emanuel EGEA (Argentina) [2] 6-0, 6-3 !!!
Miercuri, pe 12 septembrie, sunt programate următoarele 20 de meciuri în probele de simplu şi dublu, toate din turul I:    
- Terenul 1 (de la ora 9:00):
1. Vlad STOICA (este ieşean) - Nicolae FRUNZĂ [7];       
2. Matei Adrian GEORGESCU - Vasile-Alexandru GHILEA; 
3. Nu înainte de ora 12:00: Juan Bautista OTEGUI - Bogdan BORZA [4];       
4. Nu înainte de ora 15:00: Victor CRIVOI / Vlad-Andreeas DUMITRESCU - Eric Tudor ADOCHIŢEI PANDELEA / Vlad STOICA (ambii sunt ieşeni);       
5. Ioan CARP CĂRARE / Matei FOTEA (ambii sunt ieşeni) -  Alexandru Vasile MANOLE /Dan Alexandru TOMESCU; 
6. Edris FETISLEAM / Matei Adrian GEORGESCU - Răzvan AGHION / Teodor COJOCARU (ambii sunt de la CS CFR Iaşi).       
- Terenul 2 (de la ora 9:00):
1. Dan Alexandru TOMESCU - Eric Tudor ADOCHIŢEI PANDELEA (este ieşean);       
2. Andrei Stefan APOSTOL - Vasile ANTONESCU [8];       
3. Nu înainte de ora 12:00: Evgenii TIURNEV [1] - Jeremias LIMA-PEREZ;       
4. Nu înainte de ora 15:00: Mihăiţă Daniel DAMIAN / Alexandru Cătălin MARASIN - Vasile ANTONESCU / Petru-Alexandru LUNCANU [2];       
5. Teodor LEAHU / Ciprian ONUFREI (ambii sunt ieşeni) - Andrei Stefan APOSTOL / Nicolae FRUNZĂ [3];       
6. Johannes HAERTEIS / Călin MANDA [4] - TBC.       
- Terenul 3 (de la ora 9:00):
1. Alexandru Vasile MANOLE - Robert Damian SAVIN; 
2. Gabriel Alejandro HIDALGO - Petru-Alexandru LUNCANU;       
3. Nu înainte de ora 12:00: Kirill KIVATTSEV - Bogdan PAVEL;       
4. Nu înainte de ora 15:00: Oleksii KRUTYKH / Egor MATVIEVICI - Mikhail KOROVIN / Oleg PRIHODKO; 
5. Franco Emanuel EGEA / Gabriel Alejandro HIDALGO [1] - Kenta KURITA / Samuele RAMAZZOTTI.      
- Terenul 4 (de la ora 9:00):
1. Oleg PRIHODKO [6] - Neil OBERLEITNER;       
2. Samuele RAMAZZOTTI - Călin MANDA;      
3. Nu înainte de ora 12:00: Lucas GERCH - Valentin VANŢĂ.
Intrarea spectatorilor este liberă pe toată durata turneului, acolo unde bucureşteanul Andrei Bardan este supervisorul ITF, iar ieşeanul Vergil Aghion directorul de concurs.
Să sperăm că miercuri, pe 12 septembrie 2018, nu va mai ploua la Iaşi...
DAN TEODORESCU
*** UPDATE: Primele rezultate de miercuri, 12 septembrie, până la ora 13:00, din proba de simplu: Frunză - Stoica 6-0, 7-5; Tomescu - Adochiţei Pandelea 6-1, 6-1; Manole - Savin 6-2, 6-1; Ghilea - Georgescu 6-0, 6-1; Antonescu - A.Şt. Apostol 6-2, 6-4; Hidalgo - Luncanu 6-2, 6-2. Celelalte partide sunt în plină desfăşurare!

 

Trei tenismeni ieşeni au primit câte un wild-card pe tabloul principal de simplu

Luni, pe 10 septembrie 2018, arenele de tenis CFR Iaşi au găzduit cele 8 partide finale de pe tabloul din calificări al turneului internaţional de tenis denumit "Trofeul Municipiului Iaşi", cu premii totale de 15.000 dolari.
Singurul ieşean calificat în această fază a competiţiei, Matei Fotea a trebuit să se recunoască învins de un jucător spaniol mai mare cu 12 ani decât el (de la 17 ani la 29 ani!), deci cu mai multă experienţă competiţională şi astfel el a ratat promovarea pe tabloul principal de simplu, dar va continua competiţia în proba de dublu, alături de un alt ieşean, Ioan Carp Cărare.
Rezultatele din turul al treilea al calificări au fost următoarele, cu menţiunea că învingătorii au promovat pe tabloul principal al probei de simplu:
- Alexandru Vasile MANOLE (ROU) [1] - Laurenţiu MANDOCESCU (ROU) 6-2 6-1;     
- Samuele RAMAZZOTTI (ITA) - Kenta KURITA (JPN) 6-2 6-3;     
- Bogdan PAVEL (ROU) - Răzvan Marius CODESCU (ROU) [3] 6-4 6-1;     
- Neil OBERLEITNER (AUT) - Mihai Răzvan MARINESCU (ROU) 6-3 6-4;     
- Lucas GERCH (GER) [5] - Samuil KONOV (BUL) 6-1 6-3;    
- Robert Damian SAVIN (ROU) - Tiberiu TUDORAN (ROU) 6-3 6-3;     
- Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) - Matei FOTEA (ROU) 6-2 6-0;     
- Valentin VANŢĂ (ROU) - Alexandru Cristian BODNARIUK (ROU) 6-2 6-0.
După amiază, la restaurantul CFR din incinta bazei sportive CFR Iaşi a avut loc conferinţa de presă oficială a competiţiei, acolo unde, în prezidiul manifestării au luat loc viceprimarul Radu Botez, consilierul pe probleme de sport Ionel Popa (Primăria Municipiului Iaşi), vicepreşedintele CS CFR Iaşi Eduar Spiţă, supervisorul ITF Andrei Bardan, jucătorii ieşeni de tenis Eric Tudor Adochiţei Pandelea şi Matei Fotea.
În sală s-au mai aflat alţi jucători de tenis (Petru-Alexandru Luncanu - FOTO, Răzvan Aghion, Teodor Cojocaru, Vlad Stoica, Samuil Konov - care vorbeşte destul de bine limba română, spaniolul de culoare Jeremias Lima-Perez etc), preparatorul fizic Cezar Honceriu, antrenorii Alex Tudurache şi Raluca Aghion, arbitrii turneului în frunte cu Mihai Dumitrescu, fost în anii trecuţi supervisor ITF la arenele CFR Iaşi, directorul de turneu Vergil Aghion, directorul economic Lucian Mihalache, administratorul bazei sportive Vasile Botezatu, directorul sportiv şi ofiţerul de presă al CS CFR Iaşi - Dan Teodorescu (moderatorul evenimentului), dar şi scriitorul Vasile Larco, cel care a delectat asistenţa cu numeroase epigrame cu "tematici" din lumea sportului.
Au participat la întâlnirea cu mass-media ieşeană, naţională şi internaţională şi o parte din sportivii echipei de popice CFR Olimpia ACB Iaşi, campioană naţională en-titre şi care va reprezenta România, la începutul lunii octombrie, la Cupa Mondială de la Zapresic (Croaţia), cu posibilitatea de a obţine un loc fruntaş pentru a promova mai departe, în Liga Campionilor.
Jurnalistul Dan Teodorescu a mai menţionat: "Din păcate, ieşeanul Bogdan Apostol s-a retras de la turneul de la Iaşi, din motive obiective. Pe de altă parte, cu bucurie vă pot anunţa că Bogdan Apostol a fost selecţionat în echipa României de Cupa Davis şi va juca la Cluj, împotriva Poloniei, la finele săptămânii şi din această cauză el nu a mai putut fi prezent la arenele CFR Iaşi, la Trofeul Municipiului Iaşi!".
La propunerea lui Vergil Aghion (cu ochii în lacrimi) şi Dan Teodorescu, s-a ţinut un moment de reculegere în memoria celui care a fost un mare jucător şi antrenor român de tenis, Alexe Bardan, plecat spre ceruri nu cu mult timp în urmă şi care a fost tatăl supervisorului ITF de la turneul ieşean, Andrei Bardan.
Jucătorii care au luat cuvântul, mai mari sau mai mici (Eric Tudor Adochiţei Pandelea, Matei Fotea, Răzvan Aghion, Petru-Alexandru Luncanu), au declarat că vor să câştige cât mai multe partide la turneul organizat de CS CFR Iaşi, poate şi trofeele puse în joc în probele de simplu şi dublu, iar oficialităţile prezente în sală (Radu Botez, Ionel Popa, Eduard Spiţă, Vergil Aghion) au menţionat că vor face tot posibilul ca turneul să crească ca valoare la capitolul premii, iar turneul feminin să revină şi el la arenele CFR Iaşi, după o întrerupere de doi ani, cauzată de motive financiare.
Din partea CS CFR Iaşi, Dan Teodorescu a oferit diplome de excelenţă celor 9 sportivi ieşeni prezenţi în cadrul turneului, dar şi experimentatului Petru-Alexandru Luncanu, o prezenţă constantă la Trofeul Municipiului Iaşi la tenis.
La finalul conferinţei de presă, supervisorul ITF Andrei Bardan, ajutat de doi reprezentanţi ai jucătorilor - Samuil Konov şi Jeremias Lima-Perez, au efectuat tragerile la sorţi pentru tablourile principale de simplu şi dublu masculin. Pe aceste tablouri vor evolua mai mulţi sportivi ieşeni, care au primit wild-carduri din partea CS CFR Iaşi şi FR Tenis, ei fiind Eric Tudor Adochiţei Pandelea, Răzvan Aghion (mezinul competiţiei la doar 14 ani şi 10 luni) şi Vlad Stoica - la simplu, respectiv perechile Eric Tudor Adochiţei Pandelea - Vlad Stoica, Răzvan Aghion - Teodor Cojocaru, Ioan Carp Cărare - Matei Fotea şi Teodor Leahu - Ciprian Onufrei - la dublu.
Marţi, 11 septembrie, sunt programate 8 partide din turul I al probei de dublu şi 7 meciuri de simplu, toate de pe tablourile principale.
Programul este următorul:  
- Terenul 1 "Ilie Năstase" (de la ora 9:30):
1. Edris FETISLEAM - Oleksii KRUTYKH;       
2. Maxime PAUWELS (Belgia) [3] - Răzvan AGHION;       
3. Vlad STOICA - Nicolae FRUNZĂ [7];      
4. Juan Bautista OTEGUI - Bogdan BORZA [4];      
5. Edris FETISLEAM / Matei Adrian GEORGESCU - Răzvan AGHION / Teodor COJOCARU;       
6. Victor CRIVOI / Vlad-Andreeas DUMITRESCU - Eric Tudor ADOCHITEI PANDELEA /Vlad STOICA.      
- Terenul 2 "Ion Ţiriac" (de la ora 9:30):
1. Johannes HAERTEIS [5] - Gabi Adrian BOITAN;       
2. Mikhail KOROVIN - Franco Emanuel EGEA [2];       
3. Dan Alexandru TOMESCU - Eric Tudor ADOCHIŢEI PANDELEA;       
4. Johannes HAERTEIS / Călin MANDA [4] - Gabi Adrian BOITAN / Bogdan PAVEL; 
5. Ioan CARP CĂRARE / Matei FOTEA - Alexandru Vasile MANOLE / Dan Alexandru TOMESCU. 
- Terenul 3 "Virginia Ruzici" (de la ora 13:00):
3. Mihăiţă Daniel DAMIAN / Alexandru Cătălin MARASIN - Vasile ANTONESCU / Petru-Alexandru LUNCANU [2]; 
4. Franco Emanuel EGEA / Gabriel Alejandro HIDALGO [1] - Kenta KURITA / Samuele RAMAZZOTTI;       
5. Oleksii KRUTYKH / Egor MATVIEVICI - Mikhail KOROVIN / Oleg PRIHODKO;
6. Teodor LEAHU / Ciprian ONUFREI - Andrei Ştefan APOSTOL / Nicolae FRUNZĂ [3].
Terenul nr. 4 "Florenţa Mihai" este rezervat pentru antrenamentele oficiale.
Finala probei de dublu va avea loc vineri, 14 septembrie, de la ora 17:00, iar finala probei de simplu va fi programată duminică, 16 septembrie 2018, de la ora 11:00, ambele pe terenul 1 al arenei CFR Iaşi, acolo unde există şi o tribună de peste 200 locuri pe scaune.
Intrarea spectatorilor este liberă pe toată durata competiţiei.
DAN TEODORESCU

 

Talentatul ieşean Matei Fotea, la un pas de tabloul principal

Duminică, 9 septembrie 2018, au continuat întrecerile de la turneul internaţional de tenis de la arenele CFR Iaşi. La Trofeul Municipiului Iaşi la tenis masculin au fost programate partidele din runda a doua din calificări, 16 la număr.
Printre sportivii participanţi s-au aflat şi trei ieşeni, ei fiind Matei Fotea, Ioan Carp Cărare şi Ciprian Onufrei, dar numai primul a obţinut victoria mult visată. În finalele din calificări, de luni, 10 septembrie, Matei Fotea (17 ani, de la TC Micul AS Iaşi) se va confrunta cu puternicul spaniol  Jeremias Lima-Perez (29 ani) şi cel care va câştiga partida va ajunge pe tabloul principal al probei de simplu.
Rezultatele de duminică, din turul al II-lea din calificări au fost următoarele:
- Alexandru Vasile MANOLE (ROU) [1] - Egor MATVIEVICI (MDA) 6-3 6-2;     
- Laurentiu MANDOCESCU (ROU) - Mihai URSULEANU (ROU) 7-6 (1) 4-6 6-4;
- Samuele RAMAZZOTTI (ITA) - Jordi WALDER (GER) [2] 6-0 6-2;     
- Kenta KURITA (JPN) - Alexander GIMA (ROU) 7-5 6-3;     
- Răzvan Marius CODESCU (ROU) [3] - Dan Radu MUNTEANU (ROU) 6-0 6-0;     
- Bogdan PAVEL (ROU) - Alexandru BOBE (ROU) 6-2 6-0;   
- Mihai Răzvan MARINESCU (ROU) - Vlad Andrei DUMITRU (ROU) [4] 3-6 7-6 (4) 7-5;
- Neil OBERLEITNER (AUT) - Sorin Andrei IORDACHE (ROU) 6-7 (11) 6-2 6-3;     
- Lucas GERCH (GER) [5] - Vincentiu Andrei NICULESCU (ROU) 6-4 6-2;     
- Samuil KONOV (BUL) - Ioan CARP CĂRARE (ROU) 6-4 7-6 (4);     
- Robert Damian SAVIN (ROU) - Ciprian ONUFREI (ROU)   6-2 6-4;     
- Tiberiu TUDORAN (ROU) - Alexandru Ionel STROE (ROU) 6-3 6-4;     
- Matei FOTEA (ROU) - Vlad-Andreeas DUMITRESCU (ROU) 6-2 7-5;    
- Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) - Andi JIANU (ROU) 6-3 6-1;     
- Alexandru Cristian BODNARIUK (ROU) - Yaroslav SOKYRKA (UKR) 6-3 6-4;   
- Valentin VANŢĂ (ROU) - Petru Octavian BERDILĂ (ROU) 6-1 6-2.    
În finalele din calificări (turul al III-lea), luni, pe 10 septembrie, de la ora 10:00, sunt programate partidele:
- Terenul 1 "Ilie Năstase":
1. Matei FOTEA (din Iaşi) - Jeremias LIMA-PEREZ;       
2. Mihai Răzvan MARINESCU - Neil OBERLEITNER;       
3. Lucas GERCH [5] - Samuil KONOV.      
- Terenul 2 "Ion Ţiriac":
1. Alexandru Vasile MANOLE [1] - Laurenţiu MANDOCESCU;       
2. Samuele RAMAZZOTTI - Kenta KURITA;       
3. Robert Damian SAVIN - Tiberiu TUDORAN.       
- Terenul 3 "Virginia Ruzici":
1. Răzvan Marius CODESCU [3] - Bogdan PAVEL;       
2. Alexandru Cristian BODNARIUK - Valentin VANŢĂ.
Tot luni, 10 septembrie, de la ora 15:00, la baza sportivă CFR Iaşi, în incinta restaurantului CFR, va avea loc conferinţa de presă a turneului, acolo unde supervisorul ITF, Andrei Bardan (Bucureşti) va efectua şi tragerile la sorţi pentru tablourile principale de simplu şi dublu masculin.
Trofeul Municipiului Iaşi la tenis, din calendarul mondial ITF, este organizat de CS CFR Iaşi, în parteneriat cu Primăria Municipiului Iaşi şi FR Tenis, cu sprijinul firmei RODOTEX Iaşi. Turneul are premii totale de 15.000 dolari şi se va încheia duminică, pe 16 septembrie 2018. Directorul turneului este antrenorul ceferist ieşean Vergil Aghion (FOTO). Intrarea publicului este liberă pe toată durata turneului de la arenele CFR Iaşi, din Şoseaua Naţională nr. 7-9.
DAN TEODORESCU