Clubul Sportiv CFR Iaşi

Trei sportivi localnici au părăsit Trofeul Municipiului Iaşi la tenis

* În turul I al calificărilor probei de simplu, ieşenii Teodor Andrei Cojocaru, Teodor Leahu şi Tudor Ştefan Gheorghiţă au pierdut întâlnirile susţinute * Duminică, în turul al II-lea, ieşenii Matei Fotea, Ioan Carp Cărare şi Ciprian Onufrei vor căuta să promoveze în finalele din calificări.

Sâmbătă, 8 februarie, la arenele CFR Iaşi au debutat întrecerile Trofeului Municipiului Iaşi la tenis, cu cele 10 meciuri din turul I al calificărilor probei de simplu. Din păcate, cei trei ieşeni care au evoluat în competiţie (Cojocaru, Leahu, Gheorghiţă) au pierdut întâlnirile susţinute şi au fost eliminaţi din turneu.
Rezultatele din turul I au fost următoarele:
- Laurentiu MANDOCESCU (ROU) - Dan Mihai NĂSTASE (ROU) 6-2 4-6 6-4;    
- Samuele RAMAZZOTTI (ITA) - Teodor LEAHU (ROU)     4-6 6-4 6-1;     
- Alexander GIMA (ROU) - Emilien BURNEL (FRA) 6-3 4-6 7-5;     
- Bogdan PAVEL (ROU) - Ioan Dan ABRUDAN (ROU) 6-4 6-2;    
- Neil OBERLEITNER (AUT) - Teodor COJOCARU (ROU)     7-5 6-0;     
- Samuil KONOV (BUL) - Claudiu MIRCEA (ROU) 6-1 6-2;    
- Alexandru Ionel STROE (ROU) - Dacian SIMION (ROU) retragere Simion;
- Jeremias LIMA-PEREZ (ESP) - Vlad Cristian NICULAE (ROU) 6-7(4) 7-5 6-3;     
- Alexandru Cristian BODNARIUK (ROU) - George David ILIE (ROU) 6-4 6-2.
- Valentin VANŢĂ (ROU) - Tudor Ştefan GHEORGHIŢĂ (ROU) 6-1 6-2.
Au avut liber în turul I 22 jucătorii, ei fiind: Alexandru Vasile MANOLE (ROU) [1], Egor MATVIEVICI (MDA), Mihai URSULEANU (ROU), Jordi WALDER (GER) [2], Kenta KURITA (JPN), Răzvan Marius CODESCU (ROU) [3], Dan Radu MUNTEANU (ROU), Alexandru BOBE (ROU), Vlad Andrei DUMITRU (ROU) [4], Mihai Răzvan MARINESCU (ROU), Sorin Andrei IORDACHE (ROU), Lucas GERCH (GER) [5], Vincenţiu Andrei NICULESCU (ROU), Ioan CARP CĂRARE (ROU), Robert Damian SAVIN (ROU),
Ciprian ONUFREI (ROU), Tiberiu TUDORAN (ROU), Vlad-Andreeas DUMITRESCU (ROU), Matei FOTEA (ROU), Andi JIANU (ROU), Yaroslav SOKYRKA (UKR),
Petru Octavian BERDILĂ (ROU).
Pe cele patru terenuri pe zgură ale arenei CFR Iaşi, duminică, pe 9 septembrie 2018, de la ora 10:00, se vor desfăşura cele 16 meciuri ale turului a II-lea din calificări, acolo unde vor evolua alţi trei ieşeni (Fotea, Carp-Cărare, Onufrei, ultimul mutându-se însă, de mai mult timp, la clubul Select Suceava), să sperăm cu rezultate promiţătoare.
Partidele programate sunt următoarele:
- Terenul 1 "Ilie Năstase":
1. Vlad-Andreeas DUMITRESCU - Matei FOTEA; 
2. Neil OBERLEITNER - Sorin Andrei IORDACHE;
3. Valentin VANŢĂ - Petru Octavian BERDILĂ;       
4. Samuil KONOV - Ioan CARP CĂRARE.      
- Terenul 2 "Ion Ţiriac":
1. Laurentiu MANDOCESCU - Mihai URSULEANU;       
2. Vlad Andrei DUMITRU [4] - Mihai Răzvan MARINESCU; 
3. Jordi WALDER [2] - Samuele RAMAZZOTTI;       
4. Robert Damian SAVIN - Ciprian ONUFREI.      
- Terenul 3 "Virginia Ruzici":
1. Alexandru Vasile MANOLE [1] - Egor MATVIEVICI;      
2. Bogdan PAVEL - Alexandru BOBE;       
3. Yaroslav SOKYRKA - Alexandru Cristian BODNARIUK; 
4. Alexandru Ionel STROE - Tiberiu TUDORAN.      
- Terenul 4 "Florenţa Mihai":
1. Jeremias LIMA-PEREZ - Andi JIANU;       
2. Răzvan Marius CODESCU [3] - Dan Radu MUNTEANU; 
3. Alexander GIMA - Kenta KURITA;       
4. Lucas GERCH [5] - Vincentiu Andrei NICULESCU.
Luni, pe 10 septembrie, vor avea loc finalele din calificări, opt la număr, câştigătorii urmând a promova pe tabloul principal al probei de simplu. Pe tabloul principal la simplu, cele patru wild-carduri repartizate de CS CFR Iaşi şi FR Tenis, vor ajunge la tinerii ieşeni Vlad Stoica, Răzvan Aghion, Eric Tudor Adochiţei-Pandelea şi la bucureşteanul Matei-Adrian Georgescu.
Tot luni, de la ora 15.00, în incinta bazei sportive CFR Iaşi, la restaurantul CFR Iaşi, va avea loc conferinţa de presă oficială a turneului, acolo unde supervisorul Andrei Bardan va efectua şi tragerile la sorţi de pe tablourile principale de simplu şi dublu. Directorul de turneu este ieşeanul Vergil Aghion, antrenor la CS CFR Iaşi.
Turneul de la arenele CFR Iaşi, din Şoseaua Naţională nr. 7-9, este organizat de CS CFR Iaşi, în parteneriat cu Primăria Municipiului Iaşi şi Federaţia Română de Tenis, cu sprijinul firmei RODOTEX Iaşi şi are premii totale de 15.000 dolari. Intrarea spectatorilor este liberă pe toată durata competiţiei, turneul masculin, din calendarul mondial ITF, finalizându-se pe 16 septembrie 2018. 
DAN TEODORESCU

 

S-a ridicat cortina la Trofeul Municipiului Iaşi la tenis de câmp - ediţia 2018

Până în prezent, turneele internaţionale masculine de tenis de la Iaşi, din calendarul mondial ITF, au fost în număr de 14, primele şase fiind organizate de antrenorul Ghiţă Grancea, la bazele sportive ANGERO şi CORECO, iar ultimele opt, sub denumirea de "Trofeul Municipiului Iaşi", au revenit clubului CFR Iaşi, derulate în propria arenă din cartierul Alexandru cel Bun, în parteneriat cu Primăria Municipiului Iaşi şi Federaţia Română de Tenis şi cu sprijinul firmei Rodotex Iaşi.
De-a lungul timpului, câştigătorii celor 14 ediţii au fost sportivi de top din sfera tenisului românesc şi mondial, unii dintre ei urcând ulterior în clasamentele ATP şi evoluând inclusiv la turneele de Grand Slam, la Australian Open, Roland Garros, Wimbledon şi US Open.
În probele de simplu şi dublu, câştigătorii turneelor futures de la Iaşi, cu premii totale de 10.000 dolari, 15.000 dolari şi chiar 25.000 dolari, au fost următorii tenismeni:
* La Arenele Angero şi Coreco Iaşi (director de turnee: Ghiţă Grancea):
- În 2003 (ediţia I): Ionuţ Moldovan (România) - la simplu, respectiv Ionuţ Moldovan / Gabriel Moraru (România) - la dublu.
- În 2004 (ediţia a II-a): Victor Ioniţă (România), respectiv Alessandro Piccari / Francesco Piccari (Italia).
- În 2005 (ediţia a III-a): Martin Alund (Argentina), iar proba de dublu nu s-a mai disputat din cauza timpului nefavorabil.
- În 2006 (ediţia a IV-a): Lado Chikhladze (Georgia), respectiv Adrian Cruciat / Adrian Vasile Gavrilă (România).
- În 2007 (ediţia a V-a): Andrei Mlendea (România), respectiv Artemon Apostu-Efremov / Adrian Vasile Gavrilă (România).
- în 2008 (ediţia a VI-a): Frederic Jeanclaude (Franţa), respectiv Vladislav Bondarenco (Ucraina) / Florian Reynet (Franţa).
* La Arenele CFR Iaşi, sub denumirea de Trofeul Municipiului Iaşi (directori de turneu: George-Radu Pipa şi apoi Vergil Aghion):
- În 2009 (ediţia a VII-a):  Victor Ioniţă (România) - la simplu şi respectiv Gleb Alekseenko / Vadim Alekseenko (Ucraina) - la dublu.
- 2010 (ediţia a VIII-a): Maxime Teixeira (Franţa), respectiv Marin Draganja / Dino Marcan (Croaţia).
- 2011 (ediţia a IX-a): Gabriel Moraru (România), respectiv Andrei Ciumac (Rep. Moldova) / Maxim Dubarenco (ex-Rep. Moldova, acum Belarus).
- 2012 (ediţia a X-a): Boris Pashanski (Serbia), respectiv Alexandru Daniel Carpen (România) / Cristobal Saavedra-Corvalan (Chile).
- 2013 (ediţia a XI-a): Kristijan Mesaros (Croaţia), respectiv Alexandru Daniel Carpen (România) / Maxim Dubarenco (Belarus).
- 2014 (ediţia a XII-a): Darian King (Insulele Barbados), respectiv Patrick Grigoriu / Costin Pavăl (România).
- 2015 (ediţia a XIII-a): Gerard Granollers-Pujol (Spania), respectiv Andrei Ştefan Apostol / Nicolae Frunză (România).
- 2016 (ediţia a XIV-a): Dragoş Dima (România), respectiv Victor Mugurel Anagnastopol / Victor Vlad Cornea (România).
În 2017, din motive financiare, turneul ieşean nu a mai avut loc, nici la masculin şi nici la feminin, aşa cum, în 2018, se va derula doar turneul masculin!
De-a lungul timpului, în aceste turnee ITF găzduite de arenele ieşene de la Angero (acum desfiinţată), Coreco şi CFR, au mai evoluat nume cunoscute din tenisul românesc, precum Robert Coman, Florin Mergea, Petru Alexandru Luncanu, Răzvan Sabău, Victor Mugurel Anagnastopol, Marius Copil, Victor Crivoi, Vasile Antonescu, Dragoş Dima, Patrick Ciorcilă, Teodor Dacian Crăciun, Tudor Cristian Şulea, Vlad Victor Cornea, Bogdan Borza, Luca George Tatomir, dar şi localnicii Bogdan Leonte, Ştefan Leonte, Silviu Mistreanu, Bogdan Ionuţ Apostol, Teodor Leahu, Ciprian Brighiu,  Flavian Butnaru, Sorin Roşca, Tudor Ştefan Gheorghiţă, Eric Tudor Adochiţei-Pandelea, Ciprian Onufrei, Matei Fotea, Vlad Stoica etc.
Au mai făcut demonstraţii de tenis la arenele CFR Iaşi, Victor Hănescu şi Andrei Pavel, în cadrul unor manifestări sportive.

* Victor Crivoi a revenit la arenele CFR Iaşi. De data aceasta doar pe post de antrenor!

Ediţia a 15-a a Trofeului Municipiului Iaşi la tenis masculin, cu premii de 15.000 dolari, se va derula în intervalul 8-16 septembrie 2018, în probele de simplu (în calificări, în perioada 8-10 septembrie şi pe tabloul principal de "32" - în intervalul 11-16 septembrie) şi dublu masculin (pe tabloul principal de "16", în perioada 11-14 septembrie)
Vineri după-amiază, pe 7 septembrie, timp de 2 ore, au avut loc înscrierile pe tabloul din calificări de "48", acolo unde au ajuns până la urmă 42 de tenismeni din ţară şi străinătate. La arenele CFR Iaşi a fost prezent şi binecunoscutul Victor Crivoi, de data aceasta doar pe post de antrenor.
Sâmbătă, pe 8 septembrie, în turul I din calificările probei de simplu, pe cele patru terenuri ale arenei de tenis CFR Iaşi, se vor disputa 10 meciuri, astfel:
*** Terenul 1 (Ilie Năstase):
- De la ora 10:00:
1. Jeremias LIMA-PEREZ (Spania) - Vlad Cristian NICULAE (România);       
2. George David ILIE (România) - Alexandru Cristian BODNARIUK (România).      
- Nu înainte de ora 12:30:   
3. Samuele RAMAZZOTTI (Italia) - Teodor LEAHU (România - este ieşean).       
*** Terenul 2 (Ion Ţiriac):
- De la ora 10:00:
1. Neil OBERLEITNER (Austria) - Teodor COJOCARU (România - este ieşean);       
2. Valentin VANŢĂ (România) - Tudor Ştefan GHEORGHIŢĂ (România - este ieşean).
- Nu înainte de ora 12:30:
3. Alexander GIMA (România) - Emilien BURNEL (Franţa).
*** Terenul 3 (Virginia Ruzici):
- De la ora 10:00:
1. Dan Mihai NĂSTASE (România) - Laurenţiu MANDOCESCU (România)      
2. Ioan Dan ABRUDAN (România) - Bogdan PAVEL (România).       
- Nu înainte de ora 12:30:
3. Claudiu MIRCEA (România) - Samuil KONOV (Bulgaria).
*** Terenul 4 (Florenţa Mihai):
- De la ora 12.30:
1. Alexandru Ionel STROE (România) - Dacian SIMION (România).
Sunt calificaţi direct în turul al II-lea din calificări, de duminică, 9 septembrie, atunci când se vor juca 16 meciuri (şaisprezecimi de finală) sportivii: Alexandru Vasile MANOLE (ROU) [1], Egor MATVIEVICI (MDA), Mihai URSULEANU (ROU), Jordi WALDER (GER) [2], Kenta KURITA (JPN), Răzvan Marius CODESCU (ROU) [3], Dan Radu MUNTEANU (ROU), Alexandru BOBE (ROU), Vlad Andrei DUMITRU (ROU) [4], Mihai Răzvan MARINESCU (ROU), Sorin Andrei IORDACHE (ROU), Lucas GERCH (GER) [5], Vincentiu Andrei NICULESCU (ROU), Ioan CARP CĂRARE (ROU - este ieşean), Robert Damian SAVIN (ROU), Ciprian ONUFREI (ROU - este ieşean), Tiberiu TUDORAN (ROU), Vlad-Andreeas DUMITRESCU (ROU), Matei FOTEA (ROU - este ieşean),  Andi JIANU (ROU), Yaroslav SOKYRKA (UKR), Petru Octavian BERDILĂ (ROU).

* Luni, pe 10 septembrie: Finalele din calificări şi conferinţa de presă oficială a turneului

Luni, pe 10 septembrie 2018 vor avea loc finalele din calificări, câştigătorii celor 8 partide programate urmând a urca pe tabloul principal de "32".
Tot luni, de la ora 15.00, în incinta bazei sportive CFR Iaşi, din Şoseaua Naţională nr. 7-9, la restaurantul CFR Iaşi, va avea loc conferinţa de presă oficială a turneului, acolo unde vor avea loc şi tragerile la sorţi de pe tablourile principale. Pe tabloul principal de simplu vor fi şi 4 wild-carduri oferite de FR Tenis şi CS CFR Iaşi. Trei dintre ele vor ajunge la tinerii ieşeni Vlad Stoica, Răzvan Aghion şi Eric Tudor Adochiţei-Pandelea.
Turneul de la arenele CFR Iaşi va avea şi o brigadă de arbitri de nivel internaţional, în componenţa Andrei Bardan (52 ani, din Bucureşti - supervisor ITF, este fiul regretatului jucător şi antrenor Alexe Bardan), Mihai Dumitrescu (Bucureşti), Elek Benedek (com. Căpâlniţa - jud. Harghita), Vlad Zdrenţu (Bucureşti), Dragoş Moisi (Adjud) şi Herve Madramany (Bucureşti, de origine franceză).
Pe perioada turneului de la arenele CFR Iaşi, intrarea spectatorilor la meciurile programate în cadrul Trofeului Municipiului Iaşi la tenis este liberă.
DAN TEODORESCU

 

La Arad, halterofilii ieşeni au urcat pe podium!

În perioada 4-7 septembrie 2018, municipiul Arad găzduieşte finalele Campionatelor Naţionale de haltere seniori şi ale Speranţelor Olimpice - Juniori III (9-12 ani).
La şedinţa tehnică şi de validare care a avut loc în debutul competiţiei organizate de FR Haltere (preşedinte: Nicu Vlad), a fost prezent şi delegatul DJST Arad, Dan Cuedan, dar şi reprezentanţii celor trei structuri sportive arădene implicate în organizarea şi desfăşurarea concursului, ele fiind ACS Amefa Arad, CSM Arad şi CS Gloria Arad.
În concursul “Speranţelor Olimpice” au fost înscrişi 60 de viitori campioni, fete şi băieţi, legitimaţi la 16 cluburi din ţară, printre sportivele prezente în competiţie fiind şi Adnana Lungu, de la CFR Iaşi, antrenată de Dănuţ Fron. Ea a concurat la categoria 44 kg şi a avut un rezultat total de 50 kg, primind, ca toţi ceilalţi colegi de întrecere, o diplomă de participare şi un tricou.
În cadrul Campionatelor Naţionale pentru seniori, unde au participat 106 sportivi de la 22 cluburi, au fost în concurs şi doi ieşeni, ambii urcând pe podium. 
Chiar dacă are numai 16 ani, Ionela Atincăi (CS CFR Iaşi), antrenată de acelaşi Dănuţ Fron, a cucerit 3 medalii de bronz la categoria 69 kg, cu următoarele rezultate: 60 kg la smuls, 76 kg la aruncat şi 136 kg la totalul olimpic.
"La doar 16 ani, halterofila Ionela Atincăi a cucerit 3 medalii de bronz într-un concurs la care au participat şi urcat pe podium două mari sportive, fiind vorba de tripla campioană mondială şi europeană de senioare, Loredana Toma, de la CS Olimpia Bucureşti şi de tripla campioană europeană de junioare, Alexandra Alexe, de la CS Dunărea Galaţi. Felicitări Ionela!", ne-a declarat antrenorul ceferist ieşean, Dănuţ Fron, care a fost promovat în Colectivul Tehnic al Federaţiei Române de Haltere.
La seniori, tot la Arad, în cadrul categoriei 62 kg, ieşeanul Ilie Ciotoiu, care a început halterele la CS CFR Iaşi, dar care a concurat doar pentru CSM Cluj de data aceasta, a cucerit trei medalii de aur şi trei titluri de campion naţional, cu rezultatele: 115 kg la smuls, 145 kg la aruncat şi 260 kg la totalul olimpic.
În oraşul La Coruna, din Spania, în perioada 24-31 octombrie 2018, vor avea loc Campionatele Europene de juniori şi tineret (U 23), acolo unde halterofilii români vor încerca să cucerească cât mai multe medalii.
DAN TEODORESCU

 

Trei medalii la nivel naţional pentru pugilistele de la CFR-CSŞ Unirea Iaşi

La Eforie Nord, nu cu mult timp în urmă au avut loc finalele Campionatului Naţional de box feminin.
La această competiţie, secţia de box CFR-CSŞ Unirea Iaşi a participat cu patru sportive şi a obţinut trei distincţii importante.
La junoare, Panta Alina Ioana a devenit  campioană naţională la categoria 70 kg, învingând-o în finală, prin inferioritate, pe pugilista Osana Alina, de la CSM Zalău.
La categoria 54 Kg tineret, Bianca Cobzaru, câştigătoarea Cupei României din 2018 şi campioană en-titre, a trecut în semifinale, fără probleme, de o sportivă de la CS Tg. Jiu, pe care a învins-o prin abandon, în repriza I. În marea finală, Bianca Cobzaru a câştigat la puncte, trecând detaşat de pugilista Balca Georgiana, de la CS Tulcea, fiind declarată campioană şi menţinându-şi astfel locul în lotul naţional al României, pentru participarea la următoarele turnee internaţionale.
Marea surpriza a Campionatului Naţional de box feminin a fost ieşeanca Botezatu Maria, cea care, din nefericire a căzut la tragerea la sorţi cu o campioană a Clubului Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti, nimeni alta decât campioana en-titre şi care a devenit şi în acest an campioană naţională.
Chiar şi în faţa unei adversare de top, Maria Botezatu a făcut un meci bun, ea fiind apreciată şi de antrenorul lotului naţional feminin, Adrian Lăcătuş. La finele Campionatului Naţional de la Eforie Nord, acest meci a fost declarat cel mai frumos al competiţiei, iar ca atare antrenorul lotului naţional a convocat-o şi pe Maria Botezatu în echipa României, pentru categoria 57 Kg. Chiar dacă nu a urcat pe podium, Maria Botezatu are un viitor promiţător în boxul feminin ieşean şi românesc.
La senioare, secţia ieşeană de box a fost reprezentată de Misenschi Ana-Maria, la cat. 57 Kg. care în finală a întâlnit-o pe multipla campioană naţională şi medaliată la Campionatul Mondial şi Campionatul European, Lăcrămioara Perijoc, cea care a câştigat confruntarea. Ana-Maria Misenschi a obţinut locul 2 şi a cucerit medalia de argint.
În final, unul dintre antrenorii secţiei ieşene de box de la CFR-CSŞ Unirea, prof. Constantin "Tinu" Brânzei, ne-a declarat: "Făcând un bilanţ după Campionatul Naţional de box feminin de anul acesta, putem menţiona faptul că secţia noastră de box a cucerit 2 medalii de aur şi una de argint. Avem şi două sportive care vor fi convocate la lotul naţional de tineret al României, ele fiind Bianca Cobzaru - la cat. 54 kg şi Maria Botezatu - la cat. 57 kg. Mulţumim pe această cale CSA Steaua Bucureşti, care este în colaborare pe linie de box cu CSŞ Unirea Iaşi şi CS CFR Iaşi 2002, dar şi conducerii Liceului cu Program Sportiv Iaşi, acolo unde viitoarele componente ale lotului naţional feminin de box sunt eleve".
DAN TEODORESCU