Clubul Sportiv CFR Iaşi

Şase medalii pentru tinerii halterofili de la CS CFR Iaşi

În intervalul 13-16 iunie 2017, la Botoşani s-au desfăşurat finalele Campionatelor Naţionale de haltere pentru juniori III (9-12 ani) şi juniori II (13-15 ani). La competiţie au fost prezenţi şi doi sportivi de la CS CFR Iaşi, Marius Pagu (12 ani) şi Ionela Atincăi (15 ani), antrenaţi de Dănuţ Fron.
Prezenţa la concurs a halterofililor de la CS CFR Iaşi a fost încununată de succes, elevii lui Dănuţ Fron cucerind 6 medalii, dintre care una de aur şi cinci de argint, astfel:
- Marius Pagu (juniori III, cat. 28 kg, el având doar 27,600 kg): 1 medalie de aur la smuls, cu 33 kg, 1 medalie de argint la aruncat, cu 38 kg şi 1 medalie de argint la totalul olimpic, cu 71 kg.
- Ionela Atincăi (juniori II, cat. 69 kg, ea având însă doar 62,800 kg): 1 medalie de argint la smuls, cu 55 kg, 1 medalie de argint la aruncat, cu 72 kg şi 1 medalie de argint la totalul olimpic, cu 127 kg.
Din păcate, din motive financiare, la finalele de la Botoşani nu a putut fi prezentă şi sportiva Bianca Ferariu (cat. 40 kg), cea care, după performanţe obţinute până acum şi după cum ne-a declarat antrenorul Dănuţ Fron, ar fi putut cuceri alte 3 medalii de argint.
Să mai remarcăm şi faptul că, pentru doar 1 kg, Ionela Atincăi a ratat aurul la smuls în detrimentul halterofilei Petronela Ciorbă (Botoşani), care a avut o performanţă de 56 kg.
"Din păcate, performanţele noastre contează mai puţin în ochii conducerii comunităţii ieşene, care nu ne susţine cu nimic! Oare Fundaţia Sportului Ieşean nu mai poate susţine performanţa sportivă într-o ramură în care rezultatele pozitive vin unele după altele şi unde ieşeanul Ilie Ciotoiu aduce medalii şi pe plan european şi mondial? În această situaţie sunt extrem de supărat şi chiar fără nici o speranţă de viitor...", ne-a declarat astăzi, 16 iunie 2017, în direct din Botoşani, antrenorul Dănuţ Fron.
În perioada 8-11 august 2017, finalele Campionatelor Naţionale de tineret (Under 23 ani) la haltere vor avea loc la Oneşti, acolo unde ceferistul ieşean Ilie Ciotoiu este abonat la 3 medalii de aur încă de pe acum! Dar până atunci, la Botoşani va avea loc şi finala Campionatului Naţional de haltere pentru juniori II (16-17 ani), în perioada 11-14 iulie 2017, acolo unde va concura şi ieşeanca Bianca Grigoraş, care reprezintă însă, în prezent, clubul CSŞ Galaţi.
DAN TEODORESCU
*** PS: În zilele de 17 şi 18 iunie 2017, arena de popice CFR Iaşi găzduieşte Competiţia Naţională de Juniori mici, care este finanţată de FR Popice. În concurs vor fi prezenţi şi doi tineri popicari de la CFR Olimpia ACB Iaşi.

 

La Cupa României de popice pentru veterani urmează etapa finală

Prin prezenta FR Popice aduce la cunoştinţă clasamentul după trei etape la Cupa României Individual 50+ si sub 50 ani de popice pentru veterani.

CUPA ROMÂNIEI INDIVIDUAL 50+
1 Haran Silvestru 05.11.1953 C.S. al Orasului Tălmaciu 498 509 551 13 1558
2 Iftimie Constantin 03.05.1966 C.S.  CFR. Iasi 510 491 539 10 1540
3 Dehelean  Aurel 13.08.1950 C.S. Siderurgica Hunedoara 488 494 539 11 1521
4 Kalman  Francisc 20.03.1950 A.C.S. Hoghiz 491 534 488 16 1513
5 Cioacă  Vasile 03.03.1956 C.S. al Orasului Tălmaciu 473 506 523 23 1502
6 Ebel  Emilia 21.11.1955 C.S. Siderurgica Hunedoara 464 487 537 19 1488
7 Kiss  Arcadiu 15.05.1951 A.C.S. KSE Tg. Secuiesc 508 469 506 15 1483
8 Bara Iosif 26.07.1965 A.C.S. Hoghiz 495 503 475 15 1473
9 Beuck  Erhard Dietrich 14.03.1950 C.S. al Orasului Tălmaciu 488 495 480 26 1463
10 Jancso Carol Csaba 21.09.1952 A.C.S. KSE Tg. Secuiesc 505 477 452 22 1434
11 Toth  Laszlo 04.09.1954 A.,,C.S. Corona 2010”Braşov 492 441 497 23 1430
12 Feher Gyula 29.09.1942 C.S. Siderurgica Hunedoara 459 485 470 23 1414
13 Fulop Arpad 27.12.1953 A.C.S. Hoghiz 489 468 455 32 1412
14 Aszalos Ştefan 11.09.1953 A.C.S. Hoghiz 458 485 457 21 1400
15 Cotlarciuc Sorin C-tin 30.10.1951 C.S.  CFR. Iasi 444 477 478 24 1399
16 Conig Aurel 01.05.1950 C.S. Siderurgica Hunedoara 445 457 487 25 1387
17 Vestemean Dan 25.05.1965 C.S. al Orasului Tălmaciu 434 456 493 24 1383
18 Rothbecher Mihai 28.01.1951 A.C.S. Hoghiz 495 437 435 37 1367
19 Szilagyi Zoltan-Samuel 03.10.1955 A.,,C.S. Corona 2010”Braşov 437 481 439 25 1357
20 Incze Erno 06.12.1955 A.,,C.S. Corona 2010”Braşov 430 447 459 25 1336
21 Lupulescu Vasile 04.10.1946 C.S. Siderurgica Hunedoara 477 432 418 39 1327
- SPORTIVII  NECALIFICATI  IN  FINALA  50+
22 Popirad Ioan 11.08.1952 C.S. al Orasului Tălmaciu 503 487 - 21 990
23 Oancea Viorel 29.08.1953 C.S.D.P. Petrolul Băicoi 494 449 - 28 943
24 Dulescu Aurel 22.05.1950 C.S.D.P. Petrolul Băicoi 459 481 - 12 940
25 Enoaie Cornel 04.01.1958 C.S.D.P. Petrolul Băicoi 459 473 - 29 932
26 Spiridon Daniel 17.09.1956 C.S.D.P. Petrolul Băicoi 457 451 - 25 908
27 Croitoru Vasile 01.01.1943 C.S.  CFR. Iasi 425 418 - 29 843
28 Pacurariu Elisaveta 15.04.1955 C.S. Siderurgica Hunedoara 406 - 357 39 763
29 Gherasim Neculai 16.10.1950 C.S. Siderurgica Hunedoara - 535 - 10 535
30 Mierliţă Matei 11.10.1958 C.S.D.P. Petrolul Băicoi 474 - - 15 474
31 Sasu Silviu 02.04.1945 C.S.D.P. Petrolul Băicoi 445 - - 14 445
32 Opra Bodi Francisc 11.10.1949 A.C.S. KSE Tg. Secuiesc 424 - - 10 424

CUPA ROMÂNIEI INDIVIDUAL SUB 50 ANI
1 Cazacu Călin-Ioan 21.02.1981 C.S. al Orasului Tălmaciu 565 611 539 7 1715
2 Szabo Attila 02.02.1973 A.C.S.  KSE Tg. Secuiesc 519 509 507 10 1535
3 Dehelean Beni-Aurel 25.09.1974 C.S. Siderurgica Hunedoara 499 532 493 14 1524
4 Tamas Andras 01.11.1981 A.C.S.  KSE Tg. Secuiesc 469 519 516 8 1504
5 Ballash Mircea 27.11.1969 C.S. al Orasului Tălmaciu 497 520 487 15 1504
6 Kiss Gyorgy  22.03.1978 A.C.S.  KSE Tg. Secuiesc 488 476 512 18 1476
7 Lazăr Cristian Sorin 13.02.1969 C.S. al Orasului Tălmaciu 478 501 484 19 1463
8 Geleriu Sorin Daniel 18.02.1971 C.S. al Orasului Tălmaciu 476 457 475 20 1408
9 Raduly Zoltan 08.01.1976 A.,,C.S. Corona 2010”Braşov 456 444 448 36 1348
- SPORTIVII  NECALIFICATI  IN  FINALA  SUB 50
10 Tudosa Constantin 15.05.1973 A.C.S. Hoghiz 522 450 - 24 972
11 Hategan Radu Cornel 09.11.1967 C.S. Siderurgica Hunedoara - 494 433 26 927
12 Bogozi Josef  09.02.1969 A.C.S. KSE Tg.Secuiesc - 494 428 26 922
13 Vardo Oliver 03.06.1971 A.C.S. KSE Tg. Secuiesc - - 510 9 510
14 Barta Aron 16.09.1969 A.,,C.S. Corona 2010”Braşov - - 495 12 495

In cazul în care sunt sportivi care nu se pot prezenta la urmatoarea etapă (FINALĂ), aceştia sunt rugaţi să anunţe  cât  mai  repede  posibil  pentru a se putea alcătui în mod corect
seriile de intrare în concurs. Dacă sunt sportivi dintre cei NECALIFICAŢI pentru FINALĂ şi doresc să participe, pot participa dar nu au dreptul la premiere. (COMISIA DE COMPETITII A FR POPICE)
*** PS: CS CFR Iaşi NU renunţă la organizarea etapei finale a Cupei României, cea din 1 iulie 2017. S-a trimis în acest sens şi o adresă oficială la FR Popice.
*** PS 2: Să trecem la haltere, la CN de juniori III (9-12 ani) de la Botoşani, acolo unde ceferistul ieşean Marius Pagu, la cat. 29 kg, a cucerit 3 medalii: aur la smuls cu 33 kg, argint la aruncat cu 38 kg şi tot argint la totalul olimpic cu 71 kg. La juniori II (13.15 ani), Ionela Atincăi, tot de la CS CFR Iaşi, va intra în concurs vineri, 16 iunie 2017. Ambii sportivi sunt antrenaţi de Dănuţ Fron!

 

Ieşenii Maria Bianca Andrei şi Răzvan Aghion se impun la arenele de tenis de la "Gara Mare"

Timp de trei zile, în intervalul 10-12 iunie 2017, arenele de tenis CFR Iaşi au găzduit întrecerile de la Cupa Vergilius, competiţie de categoria A din cadrul Circuitului Naţional FRT, pentru categoria de vârstă 16 ani.
La masculin, după disputarea partidelor din cele două grupe iniţiale, s-au jucat meciurile pentru stabilirea clasamentului final, după cum urmează:
- Locurile 1-2: Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi, la nici 14 ani împliniţi!!!) - Sabin Chiorescu (CS TC 2008 Dorohoi) 5-7, 7-5, 6-2;
- Locurile 3-4: Bogdan Damian (CS Tenis Club Vaslui) - Răzvan Perial (CS Tenis Club Vaslui) 6-3, 3-6, retragere din concurs Perial;
- Locurile 5-6: Alexandru Luca (TC Micul AS Iaşi) - Eduard Schipor (CS CFR Iaşi, care nu a împlinit nici 13 ani!!!) 7-5, 6-4.
La feminin, pe tabloul de tip şah, clasamentul a fost următorul:
1. Maria Bianca Andrei (CS CFR Iaşi, doar 14 ani) - 3 victorii;
2. Daria Maria Munteanu (TC Coreco Iaşi, va împlini 14 ani pe 14 iulie 2017) - 2 victorii;
3. Andreea Botez (AS Tenis Club Oneşti) - 1 victorie; 
4. Alexandra Hîncu (ACS Sense Roman) - 0 victorii.
În meciul decisiv, într-un mare derby ieşean pentru cucerirea trofeului, Maria Bianca Andrei a învins-o pe Daria Maria Munteanu cu scorul de 5-7, 6-3, 7-6 (1).
În paralel cu turneul juvenil pentru categoria 16 ani, tot la arenele CFR Iaşi a avut loc şi Cupa Vergilius pentru categoria de vârstă 10 ani, turneu de categoria I din calendarul FRT.
Câştigătorii au fost următorii tineri tenismeni:
MASCULIN:
- Proba de simplu: Radu Constantin Paisvant-Deliescu (Asociaţia Tenis Club Victor Hănescu Bucureşti), cel care, după un prim tur liber, a avut 3 meciuri câştigate, toate cu 6-0, 6-0 !!!;
- Proba de dublu: Radu Constantin Paisvant-Deliescu (Asociaţia Tenis Club Victor Hănescu Bucureşti) /  Andrei Dascălu (CSM Paşcani), cu 3 meciuri câştigate, cu 6-4, 6-0 şi apoi de două ori cu 6-0, 6-0 !!!;
FEMININ:
- Proba de simplu: Alina Alexandra Stan (CS Condor Piatra Neamţ);
- Proba de dublu: Antonia Burcuţă (AS Tenis Club LEO Iaşi) / Ana Maria Ştirbu (TCM Roman).
La ambele competiţii, directorul de turneu a fost Raluca Aghion, iar arbitrul principal Cătălin Costaş, ambii din Iaşi.

* Două turnee internaţionale anulate la CS CFR Iaşi

Din păcate, în iulie şi august 2017, CS CFR Iaşi nu va mai putea organiza şi găzdui, în propria arenă, tradiţionalele întreceri internaţionale de tenis de la "Trofeul Municipiului Iaşi", din calendarul mondial ITF, deoarece Fundaţia Sportului Ieşean şi Primăria Municipiului Iaşi au anunţat că nu mai pot asigura premiile totale puse în joc de 15.000 dolari - la feminin şi alţi 15.000 dolari - la masculin. În anii din urmă, în cadrul acestor competiţii internaţionale de tenis, au evoluat la Iaşi şi implicit la arenele CFR Iaşi tenismeni români de top în ierarhia mondială, precum Monica Niculescu, Sorana Cîrstea, Raluca Olaru, Mădălina Gojnea, Diana Buzean, Elena Gabriela Ruse, Patricia Ţig, respectiv Marius Copil, Florin Mergea, Victor Ioniţă, Victor Crivoi, Petru Luncanu, Răzvan Sabău, Victor Anagnastopol, dar şi ieşenii Andreea Prisacariu, Michele Alexandra Zmău, Ştefania Hristov, Laura Enea, Bogdan Leonte, Bogdan Ionuţ Apostol, Silviu Mistreanu, Sorin Roşca, Teodor Leahu şi mulţi alţii.  
DAN TEODORESCU

 

Programul lansării cărţii "Regi şi Regine la Palat", de jurnalistul Dan Teodorescu

Sâmbătă, pe 24 iunie 2017, de la ora 11.00, la Pensiunea Aristocrat Iaşi va avea loc lansarea cărţii "Regi şi Regine la Palat", de jurnalistul Dan Teodorescu, care este şi directorul sportiv şi ofiţerul de presă al Clubului Sportiv CFR Iaşi.

Desfăşurătorul acestei manifestări cultural-sportive se prezintă astfel:
1. Deschidere Dan Teodorescu, cu mulţumiri adresate publicului pentru participarea la eveniment.
2. Prezintă cartea şi pe autor: Mihai Batog-Bujeniţă, Emilian Marcu, Vasile Manole, Eugen Deutsch.
3. Vernisaj colectiv: Expoziţia de caricatură portretistică "Actori români de ieri şi de azi", de Eduard Mattes (Israel) şi Expoziţia de pictură "Suflet şi culoare", de ieşeanca Mariana Stratulat (membră a Uniunii Artiştilor Plastici din România).  Prezintă prof. Mihai Păstrăguş.
4. Muzică populară cu Alexandru Ursache şi Karla Ursu.
5. Muzică uşoară cu elevii de la Palatul Copiilor Iaşi: Denisa Bârzu şi Alexandra Cojocariu (de la clubul Minivox, clasa prof. Cristina Cozma).
6. Recital sportiv cu multipla campioană Claudia Teofana Postu (gimnastică ritmică).
7. Recital muzical cu violonista Ştefania Turcu.
8. Recital cu epigramiştii şi poeţii Asociaţiei Literare Păstorel Iaşi (director: Mihai Batog-Bujeniţă).
9. Muzică uşoară cu elevii de la Palatul Copiilor Iaşi: Denisa Creţu, Giulia Sîrbu şi Daria Grigoraş (de la cercul Melos, clasa prof. Gabriela Nechita).
10. Recital sportiv cu fraţii Tudor Mihalache şi Cosmin Mihalache (taekwondo WTF).
11. Recital actoricesc cu Ina Paladi (Republica Moldova).
12. Muzică populară cu membrii Ansamblului Folcloric "Flori de Primăvară" (coordonator: prof. Romeo Luchian), din cadrul Şcolii Populare de Arte "Titel Popovici" Iaşi.
13. Muzică populară cu Vasile Iftimie.
14. Sesiune de autografe cu autorul cărţii, Dan Teodorescu.
15. Cocktail şi discuţii libere.
- Moderatorii evenimentului vor fi Mihai Batog-Bujeniţă şi Dan Teodorescu.
- Organizatori: Asociaţia Literară Păstorel Iaşi (director Mihai Batog-Bujeniţă), publicaţia "Sport Fan Club" (redactor şef-editor: Dan Teodorescu), Pensiunea Aristocrat Iaşi (manager: Romeo Hamăn).