Clubul Sportiv CFR Iaşi

CRĂCIUN FERICIT!




CS CFR IAŞI UREAZĂ SPORTIVILOR, ANTRENORILOR ŞI PARTENERILOR DE COMPETIŢIE UN CRĂCIUN FERICIT CU SĂNĂTATE ŞI BUCURII! LA MULŢI ANI 2018!

 

 

Iordache Dragomir, Lucian Popa, Iulian Dumitraş - tripleta de aur din sportul ieşean în 2017

* Pe locul 2 la sporturi olimpice s-a clasat halterofilul ceferist ieşean Ilie Ciotoiu, antrenat de Dănuţ Fron

DJST Iaşi a elaborat marţi, pe 19 decembrie, clasamentele pentru anul 2017, cu performerii din sportul ieşean. Ele sunt elaborate pentru sporturile olimpice şi neolimpice şi pentru artele marţiale. Vă prezentăm acele ierarhii la finele lui 2017:

- SPORTURI  OLIMPICE:

1. IORDACHE DRAGOMIR – TIR SPORTIV – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor:  Axinte Mihai
- Loc II – Campionat Mondial juniori
Deținător al recordurilor europene și mondiale la juniori din 2015
2. CIOTOIU ILIE – HALTERE, categoria 56 kg – C.S. CFR 2002 Iaşi –  antrenor: Fron Dănuț
- Loc III smuls – Campionat European tineret
- Loc II aruncat – Campionat European tineret
- Loc II total – Campionat European tineret
3. SIMIONESCU VLAD – JUDO, categ. +100 kg – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor: Năftică Costel
- Loc I – Cupă Mondială seniori
- Loc III – Cupă Europeană seniori
4. CROITORU MIRCEA – JUDO, categ. +100 kg – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor: Năftică Costel
- Loc III – Cupă Mondială seniori
- Loc I – Cupă Europeană seniori
5. TÎRJOMAN EUSEBIU – BOX, 50 kg. – CSM Iaşi / AS Com-Val Valea Lupului –  antrenor: Băetu Ioan
- Loc III – Campionat European cadeți
6. Echipa – TIR ARC FIELD – CSM Iaşi – CSȘ Unirea Iaşi
(RUSU VALENTIN, COJOCARU ȘTEFĂNEL, FRAI COSMIN)  –  antrenori:  Frai Constantin, Alexandrescu Cezar
- Loc IV – Campionat European juniori
7. SPIRIDON GEORGIANA – ATLETISM – CS POLITEHNICA Iaşi –  antrenor: Popovici Viorel
- Loc VI 3000 m – FOTE
- Loc II 3000 m  – Campionatele Balcanice juniori
8. TIPIȘCA CATRINEL – SCRIMĂ – CSM Iaşi –  antrenori: Sireteanu Alexandru, Tofan Radu
- Loc VI sabie – Campionat European cadeți
9. CIREȘ PATRICIA ANDREEA – CANOTAJ – CSM Iaşi – LPS Iași –  antrenor: Băhnărel Sorin
- Loc I la 8+1  – Campionat Balcanic juniori
- Loc III la 1x – Campionat Balcanic juniori
10. ANTON ALIN – ATLETISM – LPS Iaşi – antrenor: Dudău Rodica
- Loc I la 110 m.g. – Campionat Balcanic cadeți
- Loc III la ștafeta 4 x 100 m – Campionat Balcanic cadeți

- SPORTURI  NEOLIMPICE:

1. LUCIAN POPA – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi –  antrenori: Felicia Purice Russ, Christhian Russ
- Loc I fitness - Campionat Mondial juniori
- Loc V fitness  - Campionat Mondial seniori
2. IVAN GABRIELA – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi – antrenor: Ivan Gabriela
- Loc I - Campionat Mondial seniori, MORSE RUNNER
- Loc II - Campionat Mondial seniori, RUFZ
- Loc III - Campionat Mondial seniori
- Loc III - Campionat Mondial seniori
- Loc III Campionat Mondial seniori
- Participantă la Cupa Europeană
3. LEHACI MIRUNA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi –  antrenor: Vasile Manole
- Loc I șah clasic - Campionat Mondial Școlar
- Loc III șah clasic - Campionat Mondial juniori
4. OBADĂ EMA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi –  antrenor: Vasile Manole
- Loc I blitz - Campionat Mondial Școlar
- Loc II șah clasic - Campionat European cadeți
5. SCÂNTEIANU SEBASTIAN – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi - antrenori: Felicia Purice Russ şi Christhian Russ
- Loc I fitness - Campionat European juniori
- Loc VI fitness - Campionat European seniori
6. ENE DIANA – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi - antrenor: Ivan Gabriela
- Loc III morse runner – Campionat Mondial seniori
- Loc III echipe – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc VI – Campionat Mondial seniori
7. STOLERIU GEORGE – ȘAH – CS Politehnica Iaşi -
antrenor: Vasile Manole
- Loc II blitz – Campionat Mondial Școlar
- Loc III șah clasic – Campionat Mondial Școlar
8. GAVRILOVICI DAVID – GIMNASTICĂ AEROBICĂ – CS Gimnis Iaşi –  antrenor: Bantă Bogdan
- Loc III individual – Campionat European juniori
- Loc III perechi mixte – Campionat European juniori
- Loc II echipe – Campionat European juniori
9. VICU ALEXANDRA – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi - antrenori: Felicia Purice Russ, Christhian Russ
- Loc I – Cupă Mondială seniori
- Loc II – Cupă Mondială seniori
10. COSTACHI MIHNEA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi -
antrenor: Ungureanu Vlad
- Loc IV șah clasic – Campionat Mondial Școlar

- ARTE MARȚIALE:

1. DUMITRAȘ IULIAN – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc III kumite – Campionat Mondial seniori
- Loc III kumite echipe – Campionat Mondial seniori
- Loc III kumite - Cupă Mondială seniori
2. ADĂSCĂLIȚEI MARIUS – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc I kumite echipe – Campionat Mondial seniori
3. BALAUR BIANCA – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iaşi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc I kumite echipe – Campionat Mondial cadeți
- Loc II fuku go – Campionat Mondial cadeți
- Loc III kata echipe – Campionat Mondial cadeți
- Loc IV kata – Campionat Mondial cadeți
4. BACIU MIHAI MARIUS – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIV VO Iaşi -  antrenor:  Ichim Vasile
- Loc II tehnică individuală cu halebardă – Campionat Mondial seniori
5. CIUBOTARIU ȘTEFAN – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIV VO Iaşi - antrenor: Ichim Vasile
- Loc I luptă, 64 – 68 kg – Campionat European juniori
- Loc I tehnică cu partener – Campionat European juniori
6. BACIU TIMOTEI – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi - antrenor:  Ichim Vasile
- Loc I tehnică cu partener – Campionat European juniori.
După toate probabilităţile, Gala Excelenţei Sportului Ieşean va avea loc în ianuarie 2018.
DAN TEODORESCU

 

Halterofilul ieşean Ilie Ciotoiu - "NUMBER ONE" în ancheta CS CFR Iaşi la finele lui 2017

Cu un buget de avarie, Clubul Sportiv CFR Iaşi a cucerit în 2017 un număr de 37 medalii, în competiţiile de la nivel naţional şi internaţional, cu sportivii de la secţiile de haltere, culturism-fitness, popice şi tenis de câmp, dar niciuna cu cei de la box. Au fost 37 de medalii extrem de muncite, dintre care 11 de aur, 16 de argint şi 10 de bronz, toate cucerite în întrecerile individuale. Au mai fost alte două medalii pe echipe, la secţia de popice, acolo unde CFR Olimpia ACB Iaşi a cucerit argintul la seniori şi bronzul la tineret (U 23), sub conducerea antrenorilor Remus Antimirescu şi respectiv Costică Ciurdea, în cadrul Campionatelor Naţionale. La seniori +60 ani (veterani), sub conducerea căpitanului de echipă Vasile Ţidularu, CFR Olimpia ACB Iaşi s-a clasat pe un onorant loc 4 la Campionatele Naţionale de profil de la Hunedoara, cu 1893 popice doborâte, la numai un "băţ" de medalia de bronz, acaparată de CFR Cluj (1894 p.d.)!

Aplicând "Sistemul de atribuire a punctelor în raport cu rezultatele sportive", elaborat de MTS, au rezultat pentru CS CFR Iaşi, următoarele clasamente cu performeri, la finele anului 2017:

INDIVIDUAL:
1. Ilie Ciotoiu (haltere, cat. 56 kg, antrenor: Dănuţ Fron - Conform protocolului de colaborare cu CSM Cluj, avizat şi de FR Haltere, ieşeanul nostru punctează pentru CS CFR Iaşi doar la tineret, deşi are rezultate notabile şi la seniori) - 130 puncte:
- La Campionatele Europene de haltere tineret de la Durres (Albania): 1 medalie de bronz la stilul smuls şi 2 medalii de argint la stilul aruncat şi la totalul olimpic.
- La Campionatele Naţionale de tineret: 3 medalii de aur, la smuls, aruncat şi la totalul olimpic.
- La Cupa României tineret: 1 medalie de aur la totalul olimpic.
2. Ionela Atincăi (haltere, cat. 69 kg, antrenor: Dănuţ Fron) - 21 puncte:
- La Campionatele Naţionale de juniori I: 3 medalii de bronz, la smuls, aruncat şi la totalul olimpic.
- La Campionatele Naţionale de juniori II: 3 medalii de argint, la smuls, aruncat şi la totalul olimpic.
3. Ion Cercel (popice, antrenor: Remus Antimirescu) - 18 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice seniori: 2 medalii de argint la tandem mixt (cu Gyeresi Anna - Electromureş Romgaz Tg. Mureş) şi la tandem masculin (cu Costică Ciurdea - CFR Olimpia ACB Iaşi).
- La Campionatul Naţionale de popice seniori pe echipe: 1 medalie de argint cu CFR Olimpia ACB Iaşi.
4. Andrei Vasile Maxim (popice, antrenori: Remus Antimirescu şi Costică Ciurdea) - 17 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice tineret "U 23": 1 medalie de aur la tandem mixt (cu Seres Bernadet - Electromureş Romgaz Tg. Mureş) şi 1 medalie de bronz la sprint.
-  La Campionatul Naţionale de popice seniori pe echipe: 1 medalie de argint cu CFR Olimpia ACB Iaşi.
5. Costică Ciurdea (popice, antrenor: Remus Antimirescu): 15 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice seniori: 1 medalie de argint la tandem masculin (cu Ion Cercel - CFR Olimpia ACB Iaşi).
- La Campionatul Naţionale de popice seniori pe echipe: 1 medalie de argint cu CFR Olimpia ACB Iaşi.
6. Constantin Iftimie (popice veterani, sub 60 ani, antrenor şi căpitan de echipă: Vasile Ţidularu) - 14 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice veterani: 1 medalie de bronz la individual clasic şi 2 medalii de argint la sprint şi la tandem masculin (cu Dorel Fechete - CSO Tălmaciu).
- La Cupa României de popice veterani: 1 medalie de aur.
7. Răzvan Aghion (tenis de câmp, antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion) - 12,5 puncte:
- La Campionatele Naţionale de tenis de vară - juniori 14 ani: 1 medalie de aur la dublu masculin (cu Adrian Gheorghe - CSM Brăila).
- La Campionatele Naţionale de tenis de iarnă - juniori 14 ani: 1 medalie de argint la simplu şi 1 medalie de bronz la dublu masculin (cu Adrian Gheorghe - CSM Brăila).
- La Campionatele Naţionale de tenis pe echipe juniori - U 14, în protocol de colaborare cu CSM Oradea, pentru evoluţii la simplu şi dublu masculin - 1 medalie de argint.
- A participat cu rezultate notabile la turneele naţionale şi internaţionale din România, Israel, Franţa, Belgia.
- În luna octombrie 2017 a fost pe locul 1 în România, la categoria 14 ani, în clasamentul la nivel naţional întocmit de FR Tenis. Datorită unei accidentări şi a imposibilităţii de a mai participa la concursurile ulterioare, în decembrie 2017 a ajuns pe locul 3 FRT.
8. Marinela Ungureanu (culturism-fitnees, antrenor: Petru Ciorbă) - 10 puncte:
- La Campionatele Naţionale de culturism-fitness: 1 medalie de bronz la Master Women Body-Fitness.
- La Campionatele Balcanice de culturism-fitness de la Bar (Muntenegru) - 1 medalie de bronz la Master Women Body-Fitness.
9. Florina Rusu (culturism-fitness, antrenor: Petru Ciorbă) - 7,5 puncte:
- La Campionatele Balcanice de culturism-fitness de la Bar (Muntenegru) - 1 medalie de argint la Women's Physique Open.
10. Ioan Dăscălescu (popice veterani, peste 60 ani, antrenor şi căpitan de echipă: Vasile Ţidularu) - 6 puncte:
- La Campionatele Naţionale de popice veterani: 1 medalie de argint la sprint.

Au mai adus puncte pentru CS CFR Iaşi, în anul 2017, sportivii Ioan Herman (popice veterani, peste 70 ani, medaliat cu bronz la Campionatul Naţional), Maria Bianca Andrei (tenis de câmp, categoria 14 ani, cu participări meritorii la turneele juvenile din România, Belgia şi Republica Moldova şi cu o medalie de bronz la dublu feminin, alături de Daria Munteanu - CS Coreco Iaşi, la Campionatele Naţionale de Vară), Marius Pagu (haltere - juniori III, categoria 9-12 ani, care a cucerit în 2017 un număr de 6 medalii la nivel naţional, din care 2 de aur şi 4 de argint), Andrei Seliman şi Ioan Iulian Bejan (popice juniori mici, cu medalii de aur şi bronz la Competiţiile Naţionale de la categoriile de vârstă 14 ani şi 12 ani).

ECHIPE:
1. CFR Olimpia ACB Iaşi (popice seniori, antrenor: Remus Antimirescu):
medalie de argint la Campionatul Naţional şi titlul de vicecampioană naţională, în componenţa: Ion Cercel, Gyula Veres, Florin Opincă, Costică Ciurdea, Iulian Gabriel Cucu, Remus Antimirescu, Andrei Vasile Maxim, Vlad Nacu, Sebastian Biţă, Ştefan Ouatu, Iulian Cucu jr.
2. CFR Olimpia ACB Iaşi (popice tineret, antrenori: Costică Ciurdea şi Remus Antimirescu): medalie de bronz la Campionatul Naţional, în componenţa: Iulian Cucu jr, Andrei Seliman, Vlad Nacu, Ştefan Ouatu, Eduard Pamfil, Sebastian Biţă, Ştefan Lincu, Cristian Toma.
3. CFR Olimpia ACB Iaşi (popice veterani, antrenor şi căpitan de echipă: Vasile Ţidularu): locul 4 la Campionatul Naţional şi medaliată cu argint şi bronz la Cupa Iaşului şi la Cupa Sibiului (de la Sălişte), cu următorul lot lărgit: Ioan Dăscălescu, Ioan Herman, Mihai Chilaboc, Aurel Roiu, Sorin Cotlarciuc, Florin Dăscălescu, Constantin Iftimie, Mihai Ispir, Mariana Zlăvog, Vasile Croitoru. 
DAN TEODORESCU

 

La Petrila, în Campionatul Naţional: Două meciuri - două victorii în contul popicarilor ieşeni!


În Campionatul Naţional masculin de popice, sâmbătă, 9 decembrie 2017, într-o restanță din prima etapă s-a disputat partida CFR Olimpia ACB Iași - Inter Petrila 7-1 la puncte de echipă (3255 p.d. - 2950 p.d. ; 16 - 8 la puncte de set / manșe câştigate), dar meciul s-a jucat la Petrila, cu acordul moldovenilor.
Pentru ieșeni au punctat: Ion Cercel - 600 p.d. (4; 1), Gyula Verde - 543 (3; 1), Costică Ciurdea - 544 (3; 1), Iulian Gabriel Cucu - 532 (2; 1), Alexandru Sorin Mitru - 518 (3; 1), Vlad Nacu - 518 (1; 0). De la prima bilă, Florin Opincă a fost înlocuit cu tânărul de 18 ani Alexandru Sorin Mitru.
Pentru "interişti" au punctat: Florin Niţescu - 451 p.d. (0; 0), Dorin Vârtei - 473 p.d. (1; 0), Codrea Hoarcă - 427 p.d. (1; 0), Denis Pădurean - 502 p.d. (2; 0), Mihai Balaban - 520 p.d. (1; 0), Marian Bălan - 577 p.d. (3; 1).
În prima etapă a returului, cea cu nr. 6, duminică, 10 decembrie 2017, s-a repetat meciul Inter Petrila - CFR Olimpia ACB Iaşi, scorul fiind din nou 1-7 (2903 p.d. - 3170 p.d.; 5-19).
Au evoluat echipele:
- Inter Petrila (antrenor: Marcel Dobrică): Codrea Hoarcă - 519 p.d. (0; 0), Dorin Vârtei - 450 p.d. (0,5; 0), Alexandru Ionesi - 464 p.d. (1; 0), Denis Pădurean - 495 p.d. (0; 0), Mihai Balaban - 483 p.d. (1,5; 0), Claudiu Feier - 492 p.d. (2; 1).
- CFR Olimpia ACB Iaşi (antrenor: Remus Antimirescu): Ion Cercel - 614 p.d. (4; 1), Gyula Veres - 498 p.d. (3,5; 1), Iulian Gabriel Cucu - 514 p.d. (3; 1), Florin Opincă - 555 p.d. (4; 1), Vlad Nacu - 511 p.d. (2,5; 1), Alexandru Sorin Mitru - 478 p.d. (2; 0).
La finalul celor două partide, antrenorul emerit al ieşenilor, Remus Antimirescu ne-a declarat: "Am încheiat turul de campionat şi prima rundă a returului cu bine, vom reveni anul viitor pe pistele de concurs. Acum ne pregătim de sărbători şi îl aşteptăm pe Moş Crăciun! Ne gândim şi ne dorim un buget mai consistent pentru 2018 şi poate vom avea şi fondurile necesare pentru a reveni în cupele europene de popice, poate şi în Liga Campionilor!".
Din prima etapă a returului, sâmbătă s-a mai disputat partida KSE Târgu Secuiesc - Electromureş Tg. Mureş 1-7, iar CFR Cluj a stat în campionatul intern.
Clasamentul la zi arată astfel:
1. CFR Olimpia ACB Iaşi                  5    4    0    1       32-8      8
2. CFR Cluj                                      4    4    0    0       24-8      8
3. Electromureş Tg. Mureş              5    3    0    2       22-18    6
4. Inter Petrila                                 5    1    0    4       12-28    2
5. KSE Tg. Secuiesc                         5    0    0    5       6-34      0
În 2018, mai precis pe 3 februarie, etapa a 7-a va programa următoarele partide din campionatul masculin: Electromureş Tg. Mureş - CFR Cluj şi KSE Târgu Secuiesc - Inter Petrila, iar CFR Olimpia ACB Iaşi va sta.
Etapa a VIII-a, din 24 februarie 2018, programează meciurile: KSE Târgu Secuiesc - CFR Olimpia ACB Iaşi şi CFR Cluj - Inter Petrila, iar Electromureş Tg. Mureş va sta. Pe 10 martie (Electromureş Tg. Mureş - CFR Olimpia ACB Iaşi) şi 31 martie 2018 (CFR Olimpia ACB Iaşi - CFR Cluj) vor avea loc ultimele două etape ale sezonului regulat. În perioada 27-29 aprilie 2017, la Hunedoara vor avea loc turneele finale ale Campionatelor Naţionale de popice la seniori şi senioare.
În perioada 13-26 mai 2018, la Cluj sunt programate trei competiţii la nivel internaţional: Cupa Mondială la popice juniori - U 18 (la individual clasic), Campionatul Mondial de popice la tineret - U 23 pe echipe şi la individual clasic, sprint şi tandem mixt, Campionatul Mondial de popice la seniori, la individual clasic, sprint, tandem mixt şi proba combinată, la masculin şi feminin.

* În Liga Campionilor la popice, fetele de la Electro Romgaz Tg. Mureş au promovat în sferturile de finală

În Liga Campionilor la popice, meciurile retur din prima rundă, cele cu implicaţii româneşti, din 9 decembrie 2017, au fost:
- FEMININ: Kristal Zrenjanin (Serbia) - Electromureş Romgaz Tg. Mureş 2-6 (8-16; 3256 p.d. - 3334 p.d.). Cel mai bun rezultat al oaspetelor a fost reușit de Duka Tilda - 572 p.d. Cu două victorii la activ, Electro Romgaz Tg. Mureş a promovat în sferturile de finală, unde se va confrunta cu BBSV Viena (Austria), pe 27 ianuarie 2018 (turul), respectiv 17 februarie 2018 (returul).
- MASCULIN: CFR Cluj - KC Schwabsberg (Germania) 3-5  (10,5 - 13,5 ; 3769 p.d. - 3836 p.d.). Cele mai bune rezultate: au fost reuşite de lansatorii Bogdan Dudaş - 664 p.d., respectiv Philippe Vsetecka - 712 p.d. După două victorii în faţa clujenilor, nemții au promovat în sferturile de finală, unde vor întâlni pe Zalaegerszegi TK (Ungaria, acolo unde evoluează şi românii cu dublă cetăţenie Zoltan Flavius Feher şi Claudiu Boantă).
Turneul final (Final Four), feminin şi masculin, din Liga Campionilor la popice va avea loc la Bamberg (Germania), în perioada 31 martie - 1 aprilie 2018.
DAN TEODORESCU