CLUB SPORTIV CFR IAŞI

MENS SANA IN CORPORE SANO

La arena de la baza sportivă Gheorgheni, din Cluj, duminică, pe 8 octombrie 2017, s-a desfăşurat prima rundă din cadrul Cupei României pentru popicarii veterani. Printre participanţi s-au aflat şi popicarii veterani ieşeni, de la CFR Olimpia ACB, conduşi de căpitanul de echipă Vasile Ţidularu, care au reuşit următoarele rezultate:
- Categoria peste 60 ani (46 de concurenţi la start): Aurel Roiu - 518 p.d. (locul 16), Florin Dăscălescu - 495 p.d. (locul 26), Florin Mihai Chilaboc (FOTO) - 495 p.d. (locul 27), Ioan Herman - 482 p.d. (locul 30), Sorin Constantin Cotlarciuc - 481 p.d. (locul 31), Vasile Croitoru - 459 p.d. (locul 40), Mihai Ispir - 425 p.d. (locul 45).
- Categoria sub 60 ani (17 concurenţi la start): Constantin Iftimie - 528 p.d. (locul 5), Mariana Zlăvog - 432 p.d. (locul 16).
La fiecare categoria de vârstă, în primele zece locuri s-au clasat următorii sportivi:
- Peste 60 ani:
1. Ebel  Emilia (CS Siderurgica Hunedoara) - 561 p.d.;
2. Westerman Hartwig (CS Siderurgica Hunedoara) - 560 p.d.;
3. Stanca Ilie (CS Siderurgica Hunedoara) - 552 p.d.;
4. Haran Silvestru (C.S. al Oraşului Tălmaciu) - 551 p.d.;
5. Todean Alexandru (CS CFR Cluj) - 543 p.d.;
6. Cioacă  Vasile (CS al Oraşului Tălmaciu) - 542 p.d.;
7. Kiss  Arcadiu (ACS KSE Tg. Secuiesc) - 540 p.d.;
8. Kiss Gyorgy (ACS  KSE Tg. Secuiesc) - 539 p.d.;
9. Oancea Viorel (CSDP Petrolul Băicoi) - 537 p.d.;
10. Gherasim Neculai (CS Siderurgica Hunedoara) - 536 p.d.
- Sub 60 ani:
1. Cazacu Călin-Ioan (CS al Oraşului Tălmaciu) - 574 p.d.;
2. Cărămizoiu Dumitru (CS al Oraşului Tălmaciu) - 551 p.d.;
3. Szabo Attila (ACS  KSE Tg. Secuiesc) - 548 p.d.;
4. Dehelean Beni-Aurel (CS Siderurgica Hunedoara) - 544 p.d.;   
5. Iftimie Constantin (CS  CFR Olimpia ACB Iaşi) - 528 p.d.;
6. Tamas Andras (ACS  KSE Tg. Secuiesc) - 528 p.d.;
7. Miclăuş Ioan (CS al Oraşului Tălmaciu) - 520 p.d.;
8. Bara Iosif (ACS Hoghiz) - 519 p.d.;
9. Haţegan Radu Cornel (CS Siderurgica Hunedoara) - 517 p.d.;
10. Oltean Vasile (CS al Oraşului Tălmaciu) - 513 p.d.
Etapa următoare va avea loc la Hunedoara, pe 28 octombrie 2017.
În perioada 13-15 octombrie 2017, la Tg. Mureş se va derula finala Campionatului Naţional la tineret (U 23) la Individual Clasic, Sprint, Tandem şi Tandem mixt, la masculin şi feminin, sub arbitrajul localnicei Martina Emese. Vor fi prezenţi şi trei popicari de la CFR Olimpia ACB Iaşi, ei fiind Vasile Andrei Maxim, Iulian Cucu jr şi Ştefan Ouatu, însoţiţi de antrenorul Costică Ciurdea. Va mai fi prezent şi antrenorul federal Remus Antimirescu, care este şi antrenorul principal al echipei de seniori CFR Olimpia ACB Iaşi. Va mai fi prezent şi tânărul popicar Alexandru Sorin Mitru, cu dublă legitimare CSO Tălmaciu (la tineret) - CFR Olimpia ACB Iaşi (la seniori).  
Pe 21 octombrie 2017, de la ora 10.00, într-un meci inversat din cadrul Campionatului Naţional de popice pentru echipele de seniori, la arena CFR Iaşi va avea loc meciul dintre CFR Olimpia ACB Iaşi şi KSE Târgu Secuiesc. Va arbitra ieşeanul Florin Ciolan.

* Electro Romgaz Tg. Mureş, vicecampioană a Europei la popice

În urmă cu puţine zile s-au încheiat întrecerile cupelor europene la popice, cu participarea a trei echipe româneşti:
MASCULIN:
- CFR Cluj (la Cupa Mondială de la Blansko - Cehia): s-a clasat pe locul 7, cu un total de 3547 popice doborâte.
- Electromureş Tg. Mureş (la Cupa NBC de la München - Germania): s-a clasat pe locul 21, cu un total de 3393 p.d.
FEMININ:
- Electromureş Romgaz Tg. Mureş (la Cupa Europei de la Hirschau - Germania): s-a clasat pe locul 2, pierzând marea finală la doar 6 "beţe" diferenţă, astfel: 3-5 la puncte de echipă (11-13 la puncte de set / manşe câştigate; 3397 p.d. - 3403 p.d.) cu KV Liedolsheim (Germania).
Trofeele au fost cucerite de:
- Cupa Mondială: SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania, la feminin, cu românca Ioana Veronica Antal, fostă Văidăhăzan, printre titulare), respectiv Zalaegerszegi TK (Ungaria, la masculin, cu românii Claudiu Boantă şi Zoltan Flavius Feher printre titulari).
- Cupa Europei: KK Zapresic (Croaţia, la masculin - pe locul 2 s-a clasat SKC Victoria 1947 Bamberg - Germania, cu românii Nicolae Lupu şi Cosmin Crăciun printre titulari), respectiv     
KV Liedolsheim (Germania, la feminin).
- Cupa NBC: Ipartechnika Györ (Ungaria, la feminin), respectiv KC Schwabsberg 1953 (Germania, la masculin).

* Două echipe româneşti în Liga Campionilor la popice

Pe 25 noiembrie 2017 (turul) şi pe 9 decembrie 2017 (returul) sunt programate primele etape din Liga Campionilor la popice, acolo unde vor evolua şi echipele româneşti Electromureş Romgaz Tg. Mureş - la feminin, respectiv CFR Cluj - la masculin.
Programul complet al competiţiei se prezintă astfel:
- FEMININ (Sferturile de finală):
1. Kegljaski Klub Celje (SLO) -  BSV Voith St. Pölten (AUT);
2. CS Electromureş Romgaz Târgu Mureş (ROU) - KK Kristal Zrenjanin (SRB - locul 7 la Cupa Mondială);
3. SK FWT Composites Neunkirchen (AUT) - SK Zeleziarne Podbrezova (SVK);
4. KK Triglav Kranj (SLO) - KK Mlaka Rijeka (CRO).
- MASCULIN (Optimi de finală):
1. SKV Rot Weiss Zerbst 1999 (GER) - ASKC Fugger Sterzing (ITA);
2. Zalaegerszegi TK (HUN) - BSV Voith St. Pölten (AUT);
3. SK Zeleziarne Podbrezova (SVK) - KSV Viena (AUT);
4. KK Mertojak Split (CRO) - Alabárdos Szegedi TE (HUN);
5. KK Neumarkt (ITA) - SKC Victoria 1947 Bamberg (GER);
6. KK Zapresic (CRO) - KS Alfa-Vector Tarnowo Podgorne (POL);
7. KC Schwabsberg 1953 (GER - locul 1 în Cupa NBC) - CS CFR Cluj (ROU);
8. SK FWT Composites Neunkirchen (AUT) - KK Belgrad (SRB).
La masculin, turul al doilea (sferturile de finală) este programat în zilele de 27 ianuarie 2018 şi respectiv 17 februarie 2018.
Echipele calificate în semifinale, la feminin şi masculin, vor evolua la turneul final de la Straubing (Germania), din zilele de 31 martie şi 1 aprilie 2018.
DAN TEODORESCU