Iordache Dragomir, Lucian Popa, Iulian Dumitraş - tripleta de aur din sportul ieşean în 2017

* Pe locul 2 la sporturi olimpice s-a clasat halterofilul ceferist ieşean Ilie Ciotoiu, antrenat de Dănuţ Fron

DJST Iaşi a elaborat marţi, pe 19 decembrie, clasamentele pentru anul 2017, cu performerii din sportul ieşean. Ele sunt elaborate pentru sporturile olimpice şi neolimpice şi pentru artele marţiale. Vă prezentăm acele ierarhii la finele lui 2017:

- SPORTURI  OLIMPICE:

1. IORDACHE DRAGOMIR – TIR SPORTIV – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor:  Axinte Mihai
- Loc II – Campionat Mondial juniori
Deținător al recordurilor europene și mondiale la juniori din 2015
2. CIOTOIU ILIE – HALTERE, categoria 56 kg – C.S. CFR 2002 Iaşi –  antrenor: Fron Dănuț
- Loc III smuls – Campionat European tineret
- Loc II aruncat – Campionat European tineret
- Loc II total – Campionat European tineret
3. SIMIONESCU VLAD – JUDO, categ. +100 kg – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor: Năftică Costel
- Loc I – Cupă Mondială seniori
- Loc III – Cupă Europeană seniori
4. CROITORU MIRCEA – JUDO, categ. +100 kg – C.S. Politehnica Iaşi –  antrenor: Năftică Costel
- Loc III – Cupă Mondială seniori
- Loc I – Cupă Europeană seniori
5. TÎRJOMAN EUSEBIU – BOX, 50 kg. – CSM Iaşi / AS Com-Val Valea Lupului –  antrenor: Băetu Ioan
- Loc III – Campionat European cadeți
6. Echipa – TIR ARC FIELD – CSM Iaşi – CSȘ Unirea Iaşi
(RUSU VALENTIN, COJOCARU ȘTEFĂNEL, FRAI COSMIN)  –  antrenori:  Frai Constantin, Alexandrescu Cezar
- Loc IV – Campionat European juniori
7. SPIRIDON GEORGIANA – ATLETISM – CS POLITEHNICA Iaşi –  antrenor: Popovici Viorel
- Loc VI 3000 m – FOTE
- Loc II 3000 m  – Campionatele Balcanice juniori
8. TIPIȘCA CATRINEL – SCRIMĂ – CSM Iaşi –  antrenori: Sireteanu Alexandru, Tofan Radu
- Loc VI sabie – Campionat European cadeți
9. CIREȘ PATRICIA ANDREEA – CANOTAJ – CSM Iaşi – LPS Iași –  antrenor: Băhnărel Sorin
- Loc I la 8+1  – Campionat Balcanic juniori
- Loc III la 1x – Campionat Balcanic juniori
10. ANTON ALIN – ATLETISM – LPS Iaşi – antrenor: Dudău Rodica
- Loc I la 110 m.g. – Campionat Balcanic cadeți
- Loc III la ștafeta 4 x 100 m – Campionat Balcanic cadeți

- SPORTURI  NEOLIMPICE:

1. LUCIAN POPA – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi –  antrenori: Felicia Purice Russ, Christhian Russ
- Loc I fitness - Campionat Mondial juniori
- Loc V fitness  - Campionat Mondial seniori
2. IVAN GABRIELA – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi – antrenor: Ivan Gabriela
- Loc I - Campionat Mondial seniori, MORSE RUNNER
- Loc II - Campionat Mondial seniori, RUFZ
- Loc III - Campionat Mondial seniori
- Loc III - Campionat Mondial seniori
- Loc III Campionat Mondial seniori
- Participantă la Cupa Europeană
3. LEHACI MIRUNA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi –  antrenor: Vasile Manole
- Loc I șah clasic - Campionat Mondial Școlar
- Loc III șah clasic - Campionat Mondial juniori
4. OBADĂ EMA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi –  antrenor: Vasile Manole
- Loc I blitz - Campionat Mondial Școlar
- Loc II șah clasic - Campionat European cadeți
5. SCÂNTEIANU SEBASTIAN – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi - antrenori: Felicia Purice Russ şi Christhian Russ
- Loc I fitness - Campionat European juniori
- Loc VI fitness - Campionat European seniori
6. ENE DIANA – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi - antrenor: Ivan Gabriela
- Loc III morse runner – Campionat Mondial seniori
- Loc III echipe – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc IV – Campionat Mondial seniori
- Loc VI – Campionat Mondial seniori
7. STOLERIU GEORGE – ȘAH – CS Politehnica Iaşi -
antrenor: Vasile Manole
- Loc II blitz – Campionat Mondial Școlar
- Loc III șah clasic – Campionat Mondial Școlar
8. GAVRILOVICI DAVID – GIMNASTICĂ AEROBICĂ – CS Gimnis Iaşi –  antrenor: Bantă Bogdan
- Loc III individual – Campionat European juniori
- Loc III perechi mixte – Campionat European juniori
- Loc II echipe – Campionat European juniori
9. VICU ALEXANDRA – CULTURISM/FITNESS – CSM Iaşi - antrenori: Felicia Purice Russ, Christhian Russ
- Loc I – Cupă Mondială seniori
- Loc II – Cupă Mondială seniori
10. COSTACHI MIHNEA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi -
antrenor: Ungureanu Vlad
- Loc IV șah clasic – Campionat Mondial Școlar

- ARTE MARȚIALE:

1. DUMITRAȘ IULIAN – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc III kumite – Campionat Mondial seniori
- Loc III kumite echipe – Campionat Mondial seniori
- Loc III kumite - Cupă Mondială seniori
2. ADĂSCĂLIȚEI MARIUS – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc I kumite echipe – Campionat Mondial seniori
3. BALAUR BIANCA – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iaşi - antrenori: Adăscăliței Constantin (5 DAN) şi Popa Răzvan (4 DAN)
- Loc I kumite echipe – Campionat Mondial cadeți
- Loc II fuku go – Campionat Mondial cadeți
- Loc III kata echipe – Campionat Mondial cadeți
- Loc IV kata – Campionat Mondial cadeți
4. BACIU MIHAI MARIUS – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIV VO Iaşi -  antrenor:  Ichim Vasile
- Loc II tehnică individuală cu halebardă – Campionat Mondial seniori
5. CIUBOTARIU ȘTEFAN – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIV VO Iaşi - antrenor: Ichim Vasile
- Loc I luptă, 64 – 68 kg – Campionat European juniori
- Loc I tehnică cu partener – Campionat European juniori
6. BACIU TIMOTEI – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi - antrenor:  Ichim Vasile
- Loc I tehnică cu partener – Campionat European juniori.
După toate probabilităţile, Gala Excelenţei Sportului Ieşean va avea loc în ianuarie 2018.
DAN TEODORESCU