CS CFR Iaşi a primit numeroase premii la GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN

Joi, 22 februarie 2018, pe noua suprafaţă de joc de tip parchet a Sălii Polivalente s-a derulat Gala Excelenţei Sportului Ieşean, în prezenţa a peste 800 spectatori. Premiile au fost oferite de Primăria Municipiului Iaşi şi DJST Iaşi. Într-o manifestare moderată de confratele Lucian Lucescu, premiile au fost oferite de primarul Mihai Chirica, viceprimarul Radu Botez, prof. Dan Pavelescu, consilierul Alexandru Cişman şi de fostul arbitru de fotbal Cristian Balaj (noul consilier în MTS).
Categoriile de premiere au fost: SPORTUL PENTRU TOŢI, SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ, CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN, JOCURI SPORTIVE, PREMII SPECIALE, CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE, SPORT ŞI EDUCAŢIE, PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE, PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE.
Premianţii au fost:
1. SPORTUL PENTRU TOŢI:
1.    Cișman Alexandru - Președinte Asoc.Județeană Sportul pentru Toți    Sprijinirea Sportului pentru Toți
2.    Tihulcă Constantin - Presedinte Asoc. Sportive Școlare Liteni-Belcești    Dezvoltarea Sportului pentru Toți in Județul Iași
3.    Comisu Sorin - Dir.adjunct CT Gheorghe Asachi Iași    Sprijinirea Programului Sport în Cartiere
4.    Popovici Sorin - Inspector de specialitate Inspectoratul Școlar Județean Iași      Dezvoltarea Sportului pentru Toți in Județul Iași
2. SPERANTA PENTRU PERFORMANTA
1.    Andrieș Alexia - Șah   
2.    Laura Aniței - Gimnastică Ritmică   
3.    Boz Eduard Constantin - Fotbal   
4.    Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi) - Tenis de câmp   
3. CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN
1. Ene Maria - Atleți veterani   
2. Iftimie Constantin (CFR Olimpia ACB Iaşi) - Campionat Naţional
popice - Cupa României  
3.    Aurel Anița - Atleți veterani   
4. PREMIEREA JOCURI SPORTIVE
1.    CSM Politehnica Iași    Fotbal masculin   
2.    CSM Politehnica Iași    Fotbal în sală   
3.    C S Politehnica Iași    Rugby Feminin    
4.    C S Politehnica Iași    Șah feminin senioare   
5.    CS Politehnica Iași    Tir Pușcă seniori   
6.    CS Politehnica Iași    Tenis Masă feminin   
7.    CS Politehnica Iași    Judo seniori   
8.    CSM  Iași    Sabie seniori   
9.    CS CFR Olimpia ACB Iași (antrenor: Remus Antimirescu) - Popice seniori   
5. PREMII SPECIALE:
1.    Nicu Brânzei (CFR-CSŞ Unirea Iaşi) - Antrenor emerit - box   
2.    Luchian Marcel    Antrenor emerit - baschet   
3.    Nucu Antohi    Scoala de antrenori   
4.    Andreea Verdeș    Gimnastică ritmică   
5.    Benchea Marius    Serviciul Voluntar de Ambulanță   
6.    Măgurean Petre    Baschet masculin   
7.    Kurt Gross    Politehnica Iași fotbal   
8.    Mircea Tulică    Insp. Jud. de Jandarmi Iași   
9.    Soroceanu Viorel    Box (postmortem)   
6. PREMIERE CLUBURI SI ASOCIATII
1.    Asoc.Jud. de Gimnastică Ritmică    Radu Constantin
2.    Asociaţia Judeţeană de Box    Câta Vasile
3.    Asociaţia Judeţeană de Fotbal    Boca Sorin
4.    Asociaţia Judeţeană de Șah    Vasile Manole
5.    CS GIMNIS IASI    BOGDAN BANTĂ
6.    CS ENPI IAȘI    Constantin Adăscălitei
7.    CS CFR IAȘI - Preşedinte GEORGE-RADU PIPA
8.    LPS IAȘI    ILIE GHIORGHICĂ
9.    CLUB XS MOTORSPORT IAȘI    DAN CODREANU
10.    CSS UNIREA IAȘI    VIOREL HUDAC
11.    CSM IASI     ADRIAN POEANĂ  
12.    CS POLITEHNICA IASI    VASILE MANOLE
13.    CSM POLITEHNICA IAȘI    AMBROSIE ADRIAN
7. SPORT ȘI EDUCATIE
1.    Șef Promotie 2016 FEFS-UAIC, Diana Gogan   
2.    Director Adj Liceul cu Program Sportiv – Vasile Viciu Tănase   
3.     Decan FEFS – Beatrice Abălașei   
8. PERFORMER IN SPORTURI NEOLIMPICE
1.    Baciu Timotei – Vovinam Viet Vo Dao-CS Activ Vo Iasi    Ichim vasile   
2.    Ciubotariu Ștefan – Vovinam Viet Vo Dao-CS Activ Vo Iasi    Ichim Vasile   
3.    Baciu Mihai Marius – Vovinam Viet Vo Dao – CS Active Iași     Ichim Vasile
4.    Balaur Bianca – Karate Tradițional – CS Enpi Iași    Popa Răzvan
Adăscăliței C-tin   
5.    Adăscăliței Marius – Karate Tradițional – CS Enpi Iași    Popa Răzvan
Adăscăliței C-tin        
6.    Dumitraș Iulian - Karate Tradițional – CS Enpi Iași    Popa Răzvan
Adăscăliței C-tin   
7.    Costachi Mihnea – Șah – CS Politehnica    Vlad Ungureanu   
8.    Vicu Alexandra – Culturism /Fitnes CSM Iași    Felicia Purice Russ
Cristian Russ   
9.    Gavrilovici David – Gimnastică aerobică – CS Gimnis Iași    Bantă Bogdan   
10.    Stoleriu George – Șah – CS Politehnica    Vasile Manole   
11.    Ene Diana – radioamatorism – CSM Iași    Ivan Gabriela   
12.    Scânteianu Sebastian – Culturism/Fitness – CSM Iași    Felicia Purice Russ
Cristian Russ   
13.    Obadă Ema – Șah – CS Politehnica    Vasile Manole   
14.    Lehaci Miruna – Șah – CS Politehnica    Vasile Manole   
15.    Ivan Gabriela – Radioamatorism – CSM Iași    Ivan Gabriela   
16.    Lucian Popa - Culturism/Fitness – CSM Iași    Felicia Purice Russ
Cristian Russ   
8.1. ANTRENORI ÎN SPORTURI NEOLIMPICE:
1.    Ichim Vasile    CS Activ Vo Iasi   
2.    Popa Răzvan    CS ENPI Iași   
3.    Adăscăliței Constantin     CS ENPI Iași   
4.    Vlad Ungureanu    CS Politehnica Iași   
5.     Bantă Bogdan    CS Gimnis Iași   
6.    Ivan Gabriela    CSM Iași   
7.    Constantin Russ    CSM Iași   
8.    Vasile Manole    CS Politehnica Iași   
9.    Felicia Russ    CSM Iași   
9. PERFORMER IN SPORTURI OLIMPICE
1.    Anton Alin – Atletism – LPS Iași    Dudău Rodica   
2.    Cireș Patricia Andreea – Canotaj  CSM Iași – LPS Iași     Băhnărel Sorin   
3.    Tipișcă Catrinel – Radu Ioana scrimă – CSM – CSS Unirea Iași    Sireteanu Alexandru
Tofan Radu   
4.    Spiridon Georgiana – atletism, LPS Iași – CS Politehnica Iași    Popovici Viorel   
5.    Rusu Valentin, Cojocaru Ștefănel, Frai Cosmin  – tir cu arcul –  CSS Unirea Iași – CSM Iași    Alexandrescu Cezar
Frai Constantin        
6.    Guzgă Dragoș Constantin – box- CS Scorpions    Constantin Mihai   
7.    Tîrzoman Eusebiu – Box – CSM Iași – AS COM-Val Valea Lupului    Băietu Ioan    
8.    Croitoru Mircea – judo cat.100 kg  CS Politehnica Iași    Năftică Costel   
9.    Simionescu Vlad – judo cat.100 kg  CS Politehnica Iași    Năftică Costel   
10.    Ilie Ciotoiu – haltere cat.56 kg - CS CFR 2002 Iași, antrenor: Fron Dănuț   
11.    Iordache Dragomir - tir sportiv       CS Politehnica Iași    Axinte Mihai   
9.1. ANTRENORI ÎN SPORTURI OLIMPICE
1.    Dudău Rodica    LPS Iași   
2.    Băhnărel Sorin    CSM – LPS Iași   
3.    Sireteanu Alexandru    CSM–CSS Unirea Iași    
4.    Tofan Radu    CSM–CSS Unirea Iași   
5.    Popovici Viorel    CS Politehnica-LPS Iași   
6.    Cezar Alexandrescu    CSM – CSS Unirea Iași   
7.    Frai Constantin    CSM – CSS Unirea Iași   
8.    Constantin Mihai    CS Scorpions Iași   
9.    Băietu Ioan    CSM Iași-AS Com-Val   
10.    Costel Năftică    CS Politehnica Iași   
11.    Dănuț Fron (CS CFR 2002 Iași)   
12.    Mihai Axinte    CS Politehnica Iași   

Momentele artistice ale galei au fost oferite de GIMNIS - dans sportiv, Fitness CSM Iaşi, cu eleva Karla Ursu (8 ani), Dance Energy - dans sportiv, DAS - TAEKWONDO WT IAŞI, CSŞ Unirea Iaşi - gimnastică ritmică - trupa prof. Radu Constantin.
După eveniment s-a disputat meciul de baschet Poli Iaşi - BC SCM Timişoara 77-100 (18-27, 19-24, 13-33, 27-16).
DAN TEODORESCU