CLUB SPORTIV CFR IAŞI

MENS SANA IN CORPORE SANO

Sâmbătă, 19 mai 2018, arena de popice din Cluj a găzduit o nouă "rundă" din cadrul Campionatului Mondial pentru juniori şi junioare (U 23), în probele de tandem mixt şi individual sprint.
În proba de tandem mixt, pe podiumul competiţiei s-au clasat următoarele echipaje: 1. Serbia; 2. Slovenia; 3. Cehia şi Italia.
Echipa Serbiei, medaliată cu aur a fost alcătuită din Hermina Lukač şi Bojan Kličarić (FOTO).
Perechea Maria Ciobanu / Radu Balaban (România) a fost eliminată chiar din primul tur, după 1-1 la manşe şi 7-15 la "sudden victory" în faţa cuplului ZATSCHKOWITSCH Maria  /  ZATSCHKOWITSCH Matthias  (Austria). 
În probele individual sprint, disputa este în desfăşurare la ora actuală, dar la feminin toate cele trei lansatoare din România au părăsit competiţia încă din primul tur, astfel: CIOBANU Maria - HARI Boglarka (Ungaria) 0-2, GAL Beatrix Timea - NEUBAUER Nathalie (Austria) 0-2, SERES Bernadett - BAYER Tanja (Germania) 0-2.
La masculin, tot în primul tur al probei individual sprint, am consemnat alte două înfrângeri în tabăra gazdelor: ZAVARKO Caba (Serbia) - FEKETE Hunor-Jozsef 2-0 şi MAREK Stefancik (Slovacia) - BALABAN Radu 2-0.
Duminică sunt programate turneele finale ale probei individual clasic, cu 24 concurenţi la start. România are o singură reprezentantă în competiţia feminină, pe Maria Ciobanu. Se va mai face şi un clasament final la proba combinată. Selecţionerii celor două loturi de juniori ale României sunt Seres Jozsef (la feminin) şi Remus Antimirescu (la masculin), ultimul declarându-ne: "Nu am avut rezultate bune, deoarece sportivii noştri nu sunt bine pregătiţi la cluburi, unii chiar se pregătesc fără antrenor. Din păcate, alţii nu avem...".
DAN TEODORESCU (Fotoreporter: Branimir Vasic - Serbia)
*** UPDATE (20 mai 2018, ora 08:37):
Pe podium, la sprint juniori U 23, s-au clasat: FEMININ - 1. CROAŢIA ; 2. AUSTRIA ; 3. AUSTRIA şi SERBIA ; MASCULIN - 1. SERBIA ; 2. SLOVACIA ; 3. CROAŢIA şi SLOVENIA. Cîştigătorii s-au numit: BOSAK Mirna (Croaţia) - la fete, respectiv VOJNOVIC Milorad (Serbia) - la băieţi.