CLUB SPORTIV CFR IAŞI

MENS SANA IN CORPORE SANO

În perioada 7-9 februarie 2020, la Petrila au avut loc Campionatele Naţionale de popice pentru juniori (U 18), la masculin şi feminin. În competiţie au participat şi doi sportivi talentaţi de la CFR Olimpia ACB Iaşi, coordonaţi de antrenorul Costică Ciurdea. În proba individual clasic, ceferistul ieşean Andrei Seliman, cu 534 p.d. a ocupat locul 3 şi a cucerit medalia de bronz, fiind la 2 "beţe" de medalia de argint şi la 10 de medalia de aur. Hunedoreanul Adrian Isăilă a devenit campion naţional.cu o performanţă de 544 p.d., iar pe locul 13 s-a clasat ieşeanul Alexandru Tincu, cu 496 p.d.
La tandem masculin, perechea Andrei Seliman - Alexandru Tincu (CFR Olimpia ACB Iaşi) s-a clasat pe locul 3 şi a cucerit medalia de bronz a probei.
La tandem mixt, perechea Andrei Seliman (CFR Olimpia ACB Iaşi) - Roxana Bordeianu (CSM Tg. Mureş) a cucerit medalia de aur, devenind astfel campioană naţională. Arbitrajul competiţiei de la Petrila a fost asigurat de antrenorul federal Remus Antimirescu, care este şi antrenorul echipei de seniori CFR Olimpia ACB Iaşi. FR Popice a fost reprezentată de secretarul general, bucureşteanul Victor Stacojiu.
La finalul turneului, antrenorul ieşean Costică Ciurdea ne-a declarat: "Am cucerit trei medalii la Petrila, iar meriotul aparţine sportivilor noştri, care s-au pregătit bine pentru această competiţie!".
Să mai menţionăm că, în prima etapă a returului din cadrul Campionatului Naţional de popice pentru echipele de tineret, din 1 februarie 2020, pe teren propriu, CFR Olimpia ACB Iaşi a învins pe KSE Tg. Secuiesc cu scorul de 2936 p.d. - 2742 p.d. şi astfel gazdele sunt virtual calificate la turneul final de anul acesta.
Au punctat următorii sportivi lansatori:
- CFR Olimpia ACB Iaşi: Toma Cristian - 472 p.d., Seliman Andrei - 497, Bejan Iulian - 465, Tincu Alexandru - 512, Ouatu Ştefan - 470, Biţă Sebastian - 520. Antrenor: Costică Ciurdea.
- KSE Tg. Secuiesc: David Eric - 519 p.d., Kiss Florian - 429, Gergely Szabolcs - 450, Mihaly Ştefania (o fată care evoluează în competiţia masculină!) - 442, Tamas Attila - 452, Elekes Sandor - 450.
A artitrat ieşeanul Florin Ciolan, secondat de Iulian Gabriel Cucu.
În final, clubul CFR Iaşi transmite condoleanţe antrenorului Remus Antimirescu, pentru pierderea recentă a tatălui, fosul popicar Aurel Antimirescu, care a plecat în lumea umbrelor la doar 72 ani. Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească în linişte şi pace pe NEA AURICĂ !
DAN TEODORESCU