Tenis de câmp

Banner turnee

Tinerii Andrei Apostol şi Nicu Frunză triumfă în proba de dublu la Trofeul Municipiului Iaşi

Vineri, pe 14 august, arenele de tenis CFR Iaşi au găzduit semifinalele probei de simplu şi finala probei de dublu din cadrul Trofeului Municipiului Iaşi la tenis masculin, o competiţie la nivel internaţional cu premii totale de 15.000 dolari.
Rezultatele din careul de aşi al probei de simplu, acolo unde nu a ajuns nici un jucător român, au fost următoarele:
- Gerard Granollers-Pujol (Spania, nr. 5) - Maxime Chazal (Franţa, nr. 2) 6-4, 6-0;
- Laurynas Grigelis (Lituania, nr. 1) - Roberto Marcora (Italia, nr. 4) 6-7 (5), 6-0, 7-5.
Finala probei de simplu va avea loc sâmbătă, pe 15 august, de la ora 11.00, iar la ea şi-au anunţat prezenţa George Cosac şi Răzvan Itu (conducerea cea mai de sus a FR Tenis), cât şi primarul ieşean Mihai Chirica.
După semifinalele probei de simplu, sub arbitrajul bucureşteanului Vlad Dominţeanu a urmat finala probei de dublu, acolo unde am consemnat o surpriză, deoarece perechea Andrei Ştefan Apostol (20 ani) / Nicolae Frunză (17 ani) s-a impus în faţa cuplului Alexandru Daniel Carpen / Victor Vlad Cornea (nr. 2) cu scorul de 6-2, 3-6, [10-7], în 70 minute.
După finala probei de dublu a urmat festivitatea de premiere, coordonată de Dan Teodorescu (director sportiv şi ofiţer de presă al CS CFR Iaşi), acolo unde Vasile Botezatu şi Vergil Aghion, din partea gazdelor moldave, au oferit trofeele puse în joc de FR Tenis, dar şi trofeele oferite de sponsorul Rodotex Iaşi, iar tinerii tenismeni Andrei Murgeanu şi Răzvan Aghion au oferit finaliştilor diplomele de excelenţă din partea DJST Iaşi şi CS CFR Iaşi.
Perechea câştigătoare a cucerit un premiu  / echipă de 930 dolari şi 27 puncte în clasamentul ATP la dublu, iar cea învinsă un premiu de 540 dolari şi 15 puncte ATP la dublu.
DAN TEODORESCU
*** UPDATE: Finala de dublu se poate viziona VIDEO aici:
https://www.youtube.com/watch?v=uW0t6z4yxAU&feature=youtu.be

 

Finală românească la dublu, dar nici un român în careul de aşi la simplu

Trofeul Municipiului Iaşi la tenis masculin a programat joi, pe 13 august, şase partide, în cadrul sferturilor de finală la simplu şi semifinalelor la dublu.
După eliminarea lui Vasile Antonescu în proba de simplu, România nu mai are nici un jucător în competiţie, în schimb finala probei de dublu de vineri, de la ora 17.00, va fi una eminamente românească.
Arenele de tenis CFR Iaşi au găzduit joi următoarele partide:
SIMPLU (sferturi de finală):
- Laurynas GRIGELIS [1] -  Vasile ANTONESCU [8] 6-3, 6-2;      
- Claudio FORTUNA [7] - Maxime CHAZAL [2] 3-6, 6-3, 2-6;       
- Gerard GRANOLLERS-PUJOL [5] - Filip HORANSKY [3] 6-4, 6-2;      
- Roberto MARCORA [4] - Carlos BOLUDA-PURKISS [6] 6-4, 4-6, 7-6 (2).
DUBLU (semifinale):
- Andrei Stefan APOSTOL / Nicolae FRUNZĂ - Dmitrii BASKOV / Egor MATVIEVICI 6-1, 6-0;
- Vasile ANTONESCU / Mircea-Alexandru JECAN - Alexandru-Daniel CARPEN / Victor Vlad CORNEA [2] 6-7 (6), 4-6.
Sâmbătă, pe terenul 1, în semifinalele probei de simplu se vor juca meciurile: Gerard GRANOLLERS-PUJOL (Spania) [5] - Maxime CHAZAL (Franţa) [2] - ora 11.00 şi Laurynas GRIGELIS (Lituania) [1] - Roberto MARCORA (Italia) [4] - ora 15.00.
Tot pe terenul 1, finala probei de dublu de vineri, de la ora 17.00, programează meciul Andrei Ştefan APOSTOL / Nicolae FRUNZĂ (România) - Alexandru-Daniel CARPEN / Victor Vlad CORNEA (România) [2].
După finală va urma festivitatea de premiere a probei de dublu. Finala probei de simplu va avea loc sâmbătă, de la ora 11.00.
Tot sâmbătă, la arenele CFR Iaşi vor debuta întrecerile Cupei de Toamnă Florenţa Mihai-CFR Iaşi în tenisul juvenil, la categoriile de vârstă 10 ani, 12 ani, 16 ani şi 18 ani, la fete şi băieţi. 
DAN TEODORESCU
*** UPDATE (14 august 2015):
În prima semifinală de vineri: Gerard Granollers Pujol (Spania, nr. 5) - Maxime Chazal (Franţa, nr. 2) 6-4, 6-0. La ora 15 se va juca a doua semifinală, Laurynas Grigelis (Lituania, nr. 1) - Roberto Marcora (Italia, nr. 4), iar apoi, în jurul orei 17 va avea loc finala de dublu, una pur românească. Finala de simplu va avea loc sâmbătă, de la ora 11.00, unde şi-au anunţat prezenţa George Cosac (preşedinte) şi Răzvan Itu (vicepreşedinte), din partea FR Tenis şi probabil va fi prezent la meci şi primarul Iaşului, Mihai Chirica.

 

Vasile Antonescu, singurul român rămas în luptă, în proba de simplu, la "Trofeul Municipiului Iaşi"

Arenele de tenis CFR Iaşi, din cadrul bazei sportive cu acelaşi nume din cartierul ieşean Alexandru cel Bun, au găzduit miercuri, 12 august 2015, partidele rundei a doua din cadrul "Trofeului Municipiului Iaşi", o competiţie din calendarul mondial masculin ITF, cu premii totale de 15.000 dolari.
Rezultatele au fost următoarele:
SIMPLU (optimi de finală):
- Laurynas GRIGELIS (LTU) [1]     6-0 6-1     Alexandru-Daniel CARPEN (ROU);
- Vasile ANTONESCU (ROU) [8]     6-2 6-3     George BOTEZAN (ROU);
- Roberto MARCORA (ITA) [4]     6-3 6-0     Filippo LEONARDI (ITA);
- Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) [6]     6-4 6-2     Luca George TATOMIR (ROU);
- Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) [5]     6-2 6-3     Mircea-Alexandru JECAN (ROU);
- Filip HORANSKY (SVK) [3]     6-0 (Retragere)    Cosmin ONŢICĂ (ROU)
- Claudio FORTUNA (ITA) [7]     6-2 6-4     Tudor Cristian ŞULEA (ROU);
- Maxime CHAZAL (FRA) [2]     3-6 6-2 7-5     Petru-Alexandru LUNCANU (ROU).
DUBLU (sferturi de finală):
- Andrei Ştefan APOSTOL (ROU) / Nicolae FRUNZĂ (ROU)     6-4 6-4     Filippo LEONARDI (ITA) / Tudor Cristian ŞULEA (ROU);
- Dmitrii BASKOV (MDA) / Egor MATVIEVICI (MDA)     6-3 2-6 [10-5]     Teodor LEAHU (ROU) / Marco ZELCH (GER);
- Vasile ANTONESCU (ROU) / Mircea-Alexandru JECAN (ROU)     6-4 7-5     Victor-Mugurel ANAGNASTOPOL (ROU) / Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) [4];
- Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) / Victor Vlad CORNEA (ROU) [2]     7-5 7-6 (2)     Matei Adrian AVRAM (ROU) / William Emanuel BIRĂU (ROU).
Joi, pe 13 august, arenele CFR Iaşi vor găzdui şase partide din cadrul competiţiei organizate de CS CFR Iaşi, în parteneriat cu Primăria Municipiului Iaşi şi FR Tenis, după cum urmează:
TERENUL NR. 1 "ILIE NĂSTASE":
- De la ora 10.30: Laurynas GRIGELIS [1] - Vasile ANTONESCU [8] şi Claudio FORTUNA [7] - Maxime CHAZAL [2];       
- Nu înainte de ora 16.00: Vasile ANTONESCU / Mircea-Alexandru JECAN - Alexandru-Daniel CARPEN / Victor Vlad CORNEA [2].
TERENUL NR. 2 "ION ŢIRIAC":      
- De la ora 11.00: Gerard GRANOLLERS-PUJOL [5] - Filip HORANSKY [3] şi Roberto MARCORA [4] - Carlos BOLUDA-PURKISS [6];       
- Nu înainte de ora 16.00: Andrei Stefan APOSTOL / Nicolae FRUNZA - Dmitrii BASKOV / Egor MATVIEVICI.
După cum se poate observa, singurul român rămas în sferturile de finală ale probei de simplu este Vasile Antonescu, iar în finala probei de dublu, de vineri, de la ora 17.00, un "cuplu" va fi cu siguranţă din România ! Ieşeanul Teodor Leahu a părăsit şi el competiţia la dublu, toţii jucători locali urmând a pleca vineri la următorul turneu ITF, de la Mediaş.
DAN TEODORESCU
*** UPDATE:
Joi, în primul meci din sferturi, Grigelis-Antonescu 6-3, 6-2 şi am rămas fără nici un român în proba de simplu !!!

 

Teodor Leahu, singurul ieşean rămas în competiţie la "Trofeul Municipiului Iaşi" la tenis

Luni şi marţi, arenele de tenis CFR Iaşi au găzduit partidele din turul I al probelor de simplu şi dublu, din cadrul competiţiei internaţionale "Trofeul Municipiului Iaşi", cu premii totale de 15.000 dolari.
Din păcate, ieşenii Bogdan Apostol şi Sorin Roşca au părăsit turneul atât la dublu, cât şi la simplu, acelaşi lucru fiind consemnat şi în dreptul "puştilor" Eric Adochiţei-Pandelea şi Vlad Stoica. Ieşeanul din Tomeşti, Teodor Leahu este singurul localnic rămas în competiţie în proba de dublu, alături de neamţul Marco Zelch, cel cu care face pereche şi în campionatul pe echipe al Germaniei.
Am consemnat următoarele rezultate:
SIMPLU: 
- Laurynas GRIGELIS (LTU) [1]     6-1 6-4     Bogdan Ionuţ APOSTOL (ROU)
- Alexandru-Daniel CARPEN (ROU)     6-2 6-3     William Emanuel BIRAU (ROU)
- George BOTEZAN (ROU)     6-3 6-2     Sorin ROŞCA (ROU)
- Vasile ANTONESCU (ROU) [8]     6-2 6-4     Răzvan BOBLEAGA (ROU)
- Roberto MARCORA (ITA) [4]     6-3 6-1     Vadim ALEKSEENKO (UKR)
- Filippo LEONARDI (ITA)     6-0 6-2     Dmitrii BASKOV (MDA)
- Luca George TATOMIR (ROU)     7-6 (3) 4-6 6-1     Andrei Ştefan APOSTOL (ROU)
- Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) [6]     6-0 (Retragere)   Matteo TINELLI (ITA)
- Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) [5]     6-4 7-6 (7)     Sergiu Ioan BUCUR (ROU)
- Mircea-Alexandru JECAN (ROU)     6-1 2-0 (Retragere)    Cristian Florentin VOINEA (ROU)
- Cosmin ONŢICĂ (ROU)     2-6 6-3 6-1     Dragoş Constantin IGNAT (ROU)
- Filip HORANSKY (SVK) [3]     6-2 6-3     Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
- Claudio FORTUNA (ITA) [7]     4-6 6-2 6-2     Victor Vlad CORNEA (ROU)
- Tudor Cristian ŞULEA (ROU)     3-6 6-4 7-6 (4)     Bogdan BORZA (ROU)
- Petru-Alexandru LUNCANU (ROU)     6-2 4-6 6-4     Nicolae FRUNZĂ (ROU)
- Maxime CHAZAL (FRA) [2]     6-3 6-4     Teodor-Dacian CRĂCIUN (ROU)
DUBLU MASCULIN:
- Andrei Ştefan APOSTOL (ROU) / Nicolae FRUNZĂ (ROU)     7-5 6-4     Claudio FORTUNA (ITA) / Laurynas GRIGELIS (LTU) [1]
- Filippo LEONARDI (ITA) / Tudor Cristian ŞULEA (ROU)     6-2 6-4     Mihnea BARA (ROU) / Răzvan BOBLEAGA (ROU)
- Dmitrii BASKOV (MDA) / Egor MATVIEVICI (MDA)     7-6 (5) 2-6 [10-7]     Bogdan Ionuţ APOSTOL (ROU) / Luca George TATOMIR (ROU) [3]
- Teodor LEAHU (ROU) / Marco ZELCH (GER)     7-5 6-3     Sergiu Ioan BUCUR (ROU) / Claudiu MIRCEA (ROU)
- Vasile ANTONESCU (ROU) / Mircea-Alexandru JECAN (ROU)     6-1 6-3     Vadim ALEKSEENKO (UKR) / Yurii DZHAVAKIAN (UKR)
- Victor-Mugurel ANAGNASTOPOL (ROU) / Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) [4]     6-0 6-3     George BOTEZAN (ROU) / Alexandru Vasile MANOLE (ROU)
- Matei Adrian AVRAM (ROU) / William Emanuel BIRĂU (ROU)     6-1 6-3     Marian Petre PRĂJESCU (ROU) / Sorin ROŞCA (ROU)
- Alexandru-Daniel CARPEN (ROU) / Victor Vlad CORNEA (ROU) [2]     6-3 6-1     Eric Tudor ADOCHIŢEI PANDELEA (ROU) / Vlad STOICA (ROU)
Miercuri, pe 12 august, arenele CFR Iaşi vor găzdui partidele din turul secund al competiţiei, optimi la simplu şi sferturi la dublu, astfel:
Terenul nr. 1 "Ilie Năstase" (de la ora 10.30):
- Laurynas GRIGELIS [1] - Alexandru-Daniel CARPEN      
- Petru-Alexandru LUNCANU - Maxime CHAZAL [2]      
- Cosmin ONŢICĂ - Filip HORANSKY [3]      
- Dmitrii BASKOV / Egor MATVIEVICI - Teodor LEAHU / Marco ZELCH      
- Vasile ANTONESCU / Mircea-Alexandru JECAN - Victor-Mugurel ANAGNASTOPOL / Petru-Alexandru LUNCANU [4]      
Terenul nr. 2 "Ion Ţiriac" (de la ora 10.00):
- George BOTEZAN - Vasile ANTONESCU [8]      
- Gerard GRANOLLERS-PUJOL [5] - Mircea-Alexandru JECAN
- Luca George TATOMIR - Carlos BOLUDA-PURKISS [6]      
- Matei Adrian AVRAM / William Emanuel BIRĂU - Alexandru-Daniel CARPEN / Victor Vlad CORNEA [2]
- Andrei Stefan APOSTOL / Nicolae FRUNZA -  Filippo LEONARDI / Tudor Cristian ŞULEA
Terenul nr. 4 "Florenţa Mihai" (de la ora 10.00):
- Roberto MARCORA [4] - Filippo LEONARDI      
- Claudio FORTUNA [7] - Tudor Cristian ŞULEA
Finalele vor avea loc vineri (ora 17.00) - la dublu şi sâmbătă (ora 11.00) - la simplu. Tot sâmbătă, pe 15 august, la arenele CFR Iaşi vor debuta întrecerile de la turneul juvenil de tenis "Cupa de Toamnă Florenţa Mihai-CFR Iaşi".
DAN TEODORESCU


 

S-au încheiat calificările la Trofeul Municipiului Iaşi la tenis

Luni, pe 10 august, arenele de tenis CFR Iaşi au găzduit finalele turneului de calificare, acolo unde cei opt învingători în meciurile programate au promovat pe tabloul principal al probei de simplu din cadrul competiţiei internaţionale denumite Trofeul Municipiului Iaşi, turneu cu premii totale de 15.000 dolari.
Au fost consemnate rezultatele:
- Alexandru-Daniel CARPEN [2] - Radu Andrei STELIAN 6-1, 6-2;
- Matteo TINELLI (Italia) [4] - Ciprian Alexandru PORUMB 3-6, 6-3, 6-3;       
- Bogdan BORZA [5] - Marius FROSA 7-5, 6-4;
- George BOTEZAN - Răzvan BOBLEAGA [3] 6-3, 6-2;      
- Cosmin ONŢICĂ [6] - Mihăiţă Daniel DAMIAN 6-4, 6-1;
- Dmitrii BASKOV (Rep. Moldova) [8] - Egor MATVIEVICI (Rep. Moldova) 3-6, 6-3, 6-1;
- Sergiu Ioan BUCUR [1] - Gabriel Vladut NICULESCU 6-2, 6-1;
- William Emanuel BIRĂU [7] - Vlad Corneliu POP 3-6, 6-4, 6-4.
Tot luni, de la ora 12.00, la baza sportivă CFR Iaşi a avut loc şi conferinţa de presă oficială a competiţiei, acolo unde, în prezidiul manifestării au luat loc deputatul Sorin Iacoban, viceprimarul Daniel Mătăsaru, supervisorul ITF Dan Nicolae, inspectorul Ionel Popa, directorul de turneu Vergil Aghion şi tenismenul ieşean Bogdan Ionuţ Apostol, legitimat la CSM Paşcani.
Într-o manifestare coordonată de directorul sportiv şi ofiţerul de presă Dan Teodorescu, în sală s-au mai aflat tenismenii Petre Alexandru Luncanu, Sorin Roşca, Tudor Ştefan Gheorghiţă, Andrei Murgeanu, Eric Adochiţei-Pandelea, Vlad Stoica, Răzvan Aghion, dar şi antrenoarea Raluca Aghion, Vasile Botezatu şi Lucian Mihalache.
Alături de tenismeni s-au mai aflat şi componenţii echipelor de popice seniori şi veterani CFR Olimpia ACB Iaşi, mai iubitori ai sportului alb.
Doamna Daniela Ioana Curuţ (asistent balneofiziokinetoterapeut şi recuperare medicală) a mai prezentat publicului larg metodele moderne de refacere ale sportivilor după turneele şi meciurile disputate, singurul loc în Iaşi unde se poate face aşa ceva fiind la sediul "Terra Centrum", din cartierul Canta-Păcurari.
Conferinţa de presă s-a încheiat cu urările de bine adresate competiţiei, jucătorilor şi organizatorilor de către membrii prezidiului, cu menţiunea că, din 2016, turneul ar putea fi mutat la baza de tenis Ciric, unde competiţia din calendarul mondial ITF va avea premii crescute până la suma de 25.000 dolari. 

* Tot luni, urmează opt meciuri de pe tablourile principale

După amiază au fost programate iniţial opt meciuri de pe tablourile principale, cinci la simplu şi trei la dublu, acolo unde evoluau şi ieşenii Bogdan Ionuţ Apostol şi Sorin Roşca, cu wild-card din partea CS CFR Iaşi, primul având însă ghinionul să-l întâlnească pe primul favorit, lituanianul Laurynas Grigelis (locul 281 ATP).
S-au disputat meciurile:
SIMPLU:
- Sorin ROŞCA - Daniel COZMA (nu s-a mai disputat, deoarece Cozma şi-a anunţat în ultimul moment neprezentarea, iar în acest caz Roşca va juca mâine cu George Botezan, venit din calificări)    
- Roberto MARCORA [4] - Vadim ALEKSEENKO 6-3, 6-1    
- Laurynas GRIGELIS [1] - Bogdan Ionuţ APOSTOL 6-1, 6-4    
- Luca George TATOMIR - Andrei Ştefan APOSTOL 7-6 (3), 4-6, 6-1    
- Cristian Florentin VOINEA - Mircea-Alexandru JECAN 1-6, 0-2 (retragere medicală)    
DUBLU MASCULIN:
- George BOTEZAN / Alexandru Vasile MANOLE -  Victor-Mugurel ANAGNASTOPOL / Petru-Alexandru LUNCANU [4] 0-6, 3-6 
- Filippo LEONARDI / Tudor Cristian ŞULEA - Mihnea BARA / Răzvan BOBLEAGA 6-2, 6-4
- Eric Tudor ADOCHIŢEI PANDELEA / Vlad STOICA - Alexandru-Daniel CARPEN / Victor Vlad CORNEA [2] 3-6, 1-6.
Marţi se dispută 17 meciuri, 12 la simplu şi 5 la dublu, începând cu ora 9.30.
Turneul moldav este organizat de CS CFR Iaşi, în parteneriat cu Primăria Municipiului Iaşi şi Federaţia Română de Tenis.
DAN TEODORESCU

 

Ieşeanul Flavian Butnaru, fără game câştigat la Trofeul Municipiului Iaşi

Arenele de tenis CFR Iaşi au găzduit duminică, pe 9 august, partidele rundei a doua din cadrul turneului de calificare al competiţiei internaţionale denumite Trofeul Municipiului Iaşi. În primul meci de pe terenul 1 "Ilie Năstase", tânărul Flavian Butnaru (18 ani), de la TC Coreco Iaşi, nu a reuşit nici un game în faţa adversarului său, Radu Andrei Stelian (19 ani, de la AS Tenis Club Bucureşti) pierzând partida în circa 45 minute ! Din păcate...
Am înregistrat rezultatele:
Terenul 1:    
- Radu Andrei STELIAN - Flavian BUTNARU 6-0, 6-0;
- Răzvan BOBLEAGA [3] - Marian Petre PRĂJESCU 6-2, 6-3;
- Bogdan BORZA [5] - Nicolae BACIU 6-0, 6-1;
- Mihnea BARA - Egor MATVIEVICI 6-7 (2), 1-6;
- Claudiu MIRCEA - Mihăiţă Daniel DAMIAN 2-6, 7-6 (5), 2-6;
- Marius FROSA - Davide NEGROTTI 6-2, 6-2.     
Terenul 2:
- Gabriel Vlăduţ NICULESCU - Florian ALDICĂ 6-4, 6-2;
- George BOTEZAN     - Maxim BULAT 7-6 (8), 2-6, 6-4;
- Matteo TINELLI [4] - Mark-Flavius ANDRES 6-4, 6-2;
- Dmitrii BASKOV [8] - Vlad Cristian MOCANU 6-1, 6-0;
- William Emanuel BIRĂU [7] - Radu Ioan POPA 6-4, 7-6 (5).   
Terenul 4:
- Sergiu Ioan BUCUR [1] - Valentin VANŢĂ 7-5, 6-3;
- Alexandru-Daniel CARPEN [2] - Vlad PROTOPOPESCU 6-1, 6-2;
- Angel Ştefan RAŞCU - Ciprian Alexandru PORUMB 4-6, 6-3, 4-6;
- Vlad Corneliu POP - Petru Octavian BERDILĂ 7-5, 6-0;
- Cosmin ONŢICĂ [6] - Andrei MARINESCU 4-6, 6-3, 4-2 (retragere medicală Marinescu)
Tot duminică au avut loc tragerile la sorţi de pe tablourile principale de simplu şi dublu. La simblu, cu două wild-carduri din partea CS CFR Iaşi au ajuns în competiţie şi ieşenii Bogdan Ionuţ Apostol (19 ani, locul 1224 ATP) şi Sorin Roşca (18 ani), primul având însă ghinionul să cadă în primul tur cu primul favorit Laurynas Grigelis (Lituania, 23 ani, locul 281 ATP), care a câştigat cu puţine zile în urmă probele de simplu şi dublu ale turneului ITF de la Vilnius.
De menţionat că fostul prim favorit al competiţiei de la Iaşi, italianul Roberto Marcora a ajuns acum pe locul 345 ATP şi a trecut pe locul 4 pe lista favoriţilor, urmând a întâlni în turul inaugural pe ucrainianul Vadim Alekseenko (locul 684 ATP), un frecvent participant la Trofeul Municipiului Iaşi la tenis.
La dublu, cu ajutorul CS CFR Iaşi şi a FR Tenis, au primit wild-carduri de participare trei perechi cu implicaţii ieşene, ele fiind Teodor Leahu / Marco Zelch (Germania), Eric Adochiţei Pandelea / Vlad Stoica şi respectiv Marian Petre Prăjescu / Sorin Roşca. Va mai juca la dublu, din poziţia de cap de serie nr. 3, perechea Bogdan Ionuţ Apostol / Luca George Tatomir, care va întâlni în primul tur pe moldovenii din stânga Prutului Dimitrii Baskov / Egor Matvievici.
Luni, pe 10 august, de la ora 9.30, sunt programate finalele din calificări, opt la număr, astfel:
Terenul 1:
- Alexandru-Daniel CARPEN [2] - Radu Andrei STELIAN      
- Matteo TINELLI [4] - Ciprian Alexandru PORUMB      
- Bogdan BORZA [5] - Marius FROSA
Terenul 2:
- Răzvan BOBLEAGA [3] - George BOTEZAN      
- Cosmin ONŢICĂ [6] - Mihăiţă Daniel DAMIAN
Terenul 4:
- Dmitrii BASKOV [8] - Egor MATVIEVICI      
- Sergiu Ioan BUCUR [1] - Gabriel Vladut NICULESCU      
- William Emanuel BIRĂU [7] - Vlad Corneliu POP
Câştigătorii acestor partide vor promova pe tabloul principal la probei de simplu.
Tot luni, nu înainte de ora 14.00, se vor juca şi câteva partidele de pe tablourile principale de simplu şi dublu, astfel:
SIMPLU:
- Sorin ROŞCA - Daniel COZMA      
- Roberto MARCORA [4] - Vadim ALEKSEENKO      
- Laurynas GRIGELIS [1] - Bogdan Ionuţ APOSTOL      
- Luca George TATOMIR - Andrei Ştefan APOSTOL      
- Cristian Florentin VOINEA - Mircea-Alexandru JECAN      
DUBLU MASCULIN:
- George BOTEZAN / Alexandru Vasile MANOLE -  Victor-Mugurel ANAGNASTOPOL / Petru-Alexandru LUNCANU [4]      
- Filippo LEONARDI / Tudor Cristian ŞULEA - Mihnea BARA / Răzvan BOBLEAGA
- Eric Tudor ADOCHIŢEI PANDELEA / Vlad STOICA - Alexandru-Daniel CARPEN / Victor Vlad CORNEA [2].
Supervisorul ITF al competiţiei este Dan Nicolae, iar directorul de turneu antrenorul ceferist ieşean Vergil Aghion.
Luni, 10 august, de la ora 12.00, restaurantul CFR Iaşi din incinta bazei sportive cu acelaşi nume va găzdui şi conferinţa de presă oficială a turneului, competiţie cu premii totale de 15.000 dolari, organizată de CS CFR Iaşi, în parteneriat cu Primăria Municipiului Iaşi şi FR Tenis.
DAN TEODORESCU

 
Mai multe articole...