Haltere

Sportivii şi antrenorii ceferişti vor fi premiaţi la Gala Excelenţei Sportului Ieşean 2016

Joi, 19 ianuarie 2017, de la ora 18.00, în direct pe TVR Iaşi, sala mare de spectacole a Casei de Cultură a Studenţilor Iaşi, din zona Fundaţiei, va găzdui, timp de două ore, Gala Excelenţei Sportului Ieşean 2016, unde se vor detalia performanţele dobândite anul trecut de sportivii şi antrenorii cluburilor ieşene de profil.
Vor fi 12 momente de premiere, împletite cu un program artistico-sportiv de calitate.
Printre laureaţi vor fi şi sportivii şi antrenorii de la CS CFR Iaşi, care vor primi premii şi distincţii din partea Primăriei Municipiului Iaşi, în parteneriat cu DJST Iaşi, la următoarele categorii:
* Speranţă pentru performanţă:
- Eduard Schipor - 12 ani, tenis - antrenor: Vergil Aghion.
* Cel mai bun rezultat al unui sportiv veteran:
- Ioan Dăscălescu - 67 ani, popice.
* Echipe / echipaje:
- CFR Olimpia ACB Iaşi (popice tineret-juniori - antrenor: Remus Antimirescu);
- CFR Olimpia ACB Iaşi (popice seniori - antrenor: Remus Antimirescu).
* Premii Speciale:
- Alexandru Marin (box profesionist, campion internaţional în versiunea IBO, în SUA). La amatori, el a boxat mulţi ani la CS CFR Iaşi, sub îndrumarea antrenorilor Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei.
* Cluburi sportive:
- CS CFR Iaşi (preşedinte: George-Radu Pipa).
* Performeri în sporturi neolimpice:
- Florina Rusu (culturism-fitness - antrenor: Petru Ciorbă);
- Ştefan Lincu (popice - antrenor: Remus Antimirescu).
* Performer în sporturi olimpice:
- Ilie Ciotoiu (haltere - antrenor: Dănuţ Fron).
În secţiunea echipe / echipaje, vor urca pe scenă doar antrenorul şi căpitanul echipelor de popice, în speţă Remus Antimirescu, respectiv Ştefan Lincu - tineret-juniori şi Ion Cercel - seniori.
Clubul Sportiv CFR Iaşi şi-a anunţat prezenţa cu o delegaţie formată din 30 de persoane, printre ele putând fii şi membri de familie şi prietenii sportivilor şi antrenorilor. Deoarece gala este televizată, intrarea în sală se va face începând cu ora 17.00, cel mai târziu până la ora 17.50.
În reluare, Gala de la Iaşi, prezentată de jurnalistul Vasile Arhire, va putea fi vizionată pe TVR 3, de la ora 22.00.
Vă aşteptăm, vă mulţumim, vă felicităm şi vă dorim noi succese pe linie sportivă şi în viaţă pentru 2017!
DAN TEODORESCU

 

Pentru 6 ore: Halterofilul Ilie Ciotoiu, cel mai bun sportiv ieşean al anului 2016

DJST Iaşi a elaborat, pe 21 decembrie, clasamentele laureaţilor din sportul ieşean, pentru anul 2016, pe trei secţiuni: sporturi olimpice, sporturi neolimpice şi arte marţiale.
Ele sunt următoarele:

SPORTURI  OLIMPICE:
1. CIOTOIU ILIE – HALTERE, categ. 56 kg - C.S.CFR 2002 Iasi -  antrenor: Fron Dănuț

Loc II    aruncat     - Campionat European tineret
Loc II    total        - Campionat European tineret
2. CROITORU MIRCEA – JUDO, categ. 100 kg - C.S. Politehnica Iaşi -  antrenor: Năftică Costel
Loc II Cupă Europeană seniori
3. SAUCĂ ALEXANDRU – TIR SPORTIV - C.S. Politehnica Iaşi -  antrenor: Săcăleanu Ioan
Loc III pistol liber    - Jocurile Mondiale Universitare seniori
4. LUPU ANDREEA – SCRIMĂ - CSM Iaşi -  antrenori: Sireteanu Alexandru şi Radu Tofan
Loc I sabie echipe    - Campionat Balcanic seniori
5. OLARU DRAGOŞ – TIR CU ARCUL – CSȘ Unirea Iaşi -  antrenor: Alexandrescu Cezar
Loc V echipe    - Campionat European cadeți
6. IONESCU SORIN – ATLETISM - LPS Iaşi - antrenor: Ghilase Marius
Loc III     înălțime    - Campionat Balcanic cadeți
Loc III     ștafeta 4x100     - Campionat Balcanic cadeți
7. VERDEȘ ANDREEA CRISTINA – GIMNASTICĂ RITMICĂ -  CSȘ Anghel Saligny Iaşi -  antrenor: Constantin Radu
Loc VI echipe    - Cupă Mondială seniori
15 medalii în 4 Turnee internaționale tradiționale seniori
8. RADU IOANA – SCRIMĂ – CSȘ Unirea Iaşi -  antrenor: Radu Tofan
Loc I sabie echipe    - Circuit European cadeți
9. ANIȚEI LAURA ELENA MARIA – GIMNASTICĂ RITMICĂ -  CSȘ Anghel Saligny Iaşi -  antrenor: Cătălina Radu
7 medalii în 3 Turnee internaționale tradiționale juniori
10. FRAI COSMIN – TIR CU ARCUL – CSM Iaşi - antrenor: Titi Frai
Loc I echipe mixte    - Cupa Europei cadeți

SPORTURI  NEOLIMPICE:
1. LUCIAN POPA  – CULTURISM/FITNESS - CSM Iasi -  antrenor: Felicia Purice Russ
Loc I fitness        - Campionat Mondial juniori
2. POPA ANDREI CĂTĂLIN – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi -  antrenor: Ivan Gabriela
Loc I morse runner    - Campionat Mondial juniori
Loc III recepție    - Campionat Mondial juniori
3. LINCU ȘTEFAN – POPICE – CS CFR 2002 Iaşi -  antrenor: Antimirescu Remus
Loc III perechi mixte    - Campionat Mondial cadeți
4. ROATIȘ ALEXANDRU – CULTURISM/FITNESS - CSM Iasi -  antrenor: Felicia Purice Russ
Loc I fitness        - Campionat European juniori
Loc IV fitness        - Campionat European seniori
5. ENE DIANA – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi -  antrenor: Ivan Gabriela
Loc II morse runner    - Campionat Mondial juniori
Loc III telegrafie viteză echipe    - Campionat Mondial seniori
6. MOGÎRZAN VALERIU – ȘAH – CS Politehnica -  antrenor: Danilov Vladimir
Loc II șah clasic    - Campionat European juniori
7. CERCEL ION – POPICE – CS CFR 2002 Iaşi - antrenor: Antimirescu Remus
Loc V tandem mixt    - Campionat Mondial seniori
8. ZAHARIA IUSTIN – RADIOAMATORISM – CSM Iaşi -  antrenor: Ivan Gabriela
Loc III telegrafie viteză echipe    - Campionat Mondial seniori
Loc III recepție            - Campionat Mondial cadeți
Loc III rufz                - Campionat Mondial cadeți
9. COSTACHE MIHNEA – ȘAH – CS Politehnica Iaşi -  antrenor: Ungureanu Vlad
Loc III șah clasic    - Campionat European juniori
10. RUSU FLORINA –CULTURISM/FITNESS – CS CFR 2002 Iasi -  antrenor: Ciorbă Petru
Loc III OPEN        - Campionat Balcanic seniori

ARTE MARȚIALE:
1. BISTRICEANU LUCIAN  – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi -  antrenor: Pascaru Irina
Loc I kumite echipe        - Campionat European cadeți
Loc I fuko go individual    - Campionat European cadeți
2. POSTOLACHE OCTAVIAN – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi -  antrenor: Pascaru Irina
Loc I Kata echipe        - Campionat European tineret
Loc I kumite echipe        - Campionat European tineret
Loc II embu            - Campionat European tineret
Loc III kumite            - Campionat European tineret
3. POPESCU DIANA – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi -  antrenor: Ichim Vasile
Loc I formă impusă cu sabie cu partener    - Campionat European seniori
Loc II formă impusă fără arme        - Campionat European seniori
Loc II formă regizată cu un partener    - Campionat European seniori
4. BĂLĂIAȘA DRAGOȘ – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi -  antrenor: Pascaru Irina
Loc I Kata echipe        - Campionat European tineret
Loc II fuko go            - Campionat European tineret
Loc II embu echipe        - Campionat European tineret
Loc II kata            - Campionat European tineret
5-6. LIVADARIU GEORGIANA – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi -  antrenor: Ichim Vasile
Loc I formă impusă cu sabie cu partener - Campionat European seniori
Loc II formă impusă cu sabie     - Campionat European seniori
Loc III formă regizată cu mai mulți parteneri    - Campionat European seniori
5-6. LIVADARIU MIHAI – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi -  antrenor: Ichim Vasile
Loc I formă impusă cu sabie cu partener    - Campionat European seniori
Loc II formă regizată cu un partener        - Campionat European seniori
Loc III formă regizată cu mai mulți parteneri    - Campionat European seniori
7. CIUBOTARIU AUREL – KARATE TRADIȚIONAL – CS ENPI Iasi -  antrenor: Pascaru Irina
Loc I kumite echipe        - Campionat European tineret
Loc II kumite                - Campionat European tineret
Loc III fuku go            - Campionat European tineret
8. LIVADARIU GABRIEL – VOVINAM VIET VO DAO – CS ACTIVE VO Iaşi -  antrenor: Ichim Vasile
Loc I formă impusă cu sabie cu partener - Campionat European seniori
Loc III formă impusă fără arme sincron - Campionat European seniori
Loc III formă regizată cu mai mulți parteneri - Campionat European seniori
9. LUCA ALEXANDRU – KARATE TRADIȚIONAL – CS OLYMPIC Iasi -  antrenor: Luca Petronel
Loc I kumite echipe    - Campionat European tineret
Loc III kumite            - Campionat European tineret
10. MIRON SORIN – TAEKWONDO ITF – CS Kwan Gae Iaşi -  antrenor: Dumitriu Andrei Vlăduț
Loc II tehnici speciale echipe    - Campionat European seniori
Loc V tull individual        - Campionat European seniori

Premii speciale:

COJOC FLORIN    – C.S. Politehnica Iaşi, atletism, dizabilităţi -  antrenor: Viorica Ursanu
Loc I     înălțime    - Cupă Europeană 
Loc V   înălțime    - Campionat European seniori
Loc X   înălțime    - Jocuri Paralimpice „Rio 2016”

Credem că, pentru un premiu special ar fi putut fi nominalizat şi boxerul ieşean Alexandru Marin (care la amatori a concurat mulţi ani pentru CS CFR Iaşi, unde era antrenat de Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei), cel care în 2016 a devenit campion mondial în versiunea IBO International, în boxul profesionist, în SUA. El poate deveni urmaşul lui Leonard Doroftei sau Lucian Bute şi trebuie privit ca atare...
DAN TEODORESCU
*** UPDATE (22 decembrie 2016, ora 14.47): DJST Iaşi a trimis un clasament modificat la olimpici şi neolimpici. În urma acestui clasament modificat, Ilie Ciotoiu a ajuns pe locul 2, pe locul 1 fiind Dragomir Iordache (tir puşcă, de la CS Poli Iaşi) !!! Pe locul 9 la sporturile neolimpice a ajuns acum şahista Irina Bulmaga, tot de la CS Politehnica Iaşi.

 

La Iaşi, Moş Crăciun e ceferist!

Luni, pe 19 decembrie 2016, la ora 12.00, sportivii, antrenorii şi conducerea Clubului Sportiv CFR Iaşi vor fi pe post de... "Moş Crăciun" şi vor oferi cadouri elevilor de la Colegiul Tehnic "Ion Holban" din Iaşi, de pe str. Pantelimon Halipa nr. 16. Alături de popicari, halterofili, tenismeni, boxeri, culturişti şi nu numai se va afla şi conducerea Regionalei CF din Iaşi, în frunte cu directorul ing. George-Radu Pipa.
Sub deviza "Bucuria de a dărui...", iată că ceferiştii ieşeni sunt alături de cei care îl aşteaptă de multe zile şi cu multă emoţie  pe "Moş Crăciun"! Iar "Moşu'" va veni şi anul acesta, cu multe cadouri pentru toţi copiii cuminţi! Plus că performanţele celor de la CS CFR Iaşi sunt dedicate şi în acest an, 2016, tinerilor "fani" ai sportului ieşean, în primul rând elevilor de la Colegiul Tehnic "Ion Holban"!




 

Laureaţii Clubului Sportiv CFR Iaşi pe anul 2016

* Pe primul loc în ierarhia sportivilor ceferişti s-a clasat halterofilul Ilie Constantin Ciotoiu, antrenat pe plan local de Dănuţ Fron

În anul 2016, mai cu bune, mai cu mai puţin bune, sportivii Clubului CFR Iaşi au fost din nou în atenţia "fanilor", dar, din păcate, mai puţin în a finanţatorilor! Deşi s-a înscris iniţial în Cupa Europei din Serbia, echipa de popice CFR Olimpia ACB Iaşi a trebuit să se retragă ulterior, din motive financiare şi de efective, ratând şi o posibilă evoluţie ulterioară în Liga Campionilor, acolo unde s-a aflat mulţi ani de-a rândul. În schimb, pe plan intern, popicarii ieşeni au cucerit două medalii de argint, pe echipe, la seniori (în Liga I şi la Cupa României) şi alte două medalii de aur pentru echipele de tineret şi juniori (în Campionatul Naţional de tineret U 23 şi în Campionatul DUO JUNIORI).
Ieşenii au mai concurat cu succes şi la Campionatele Naţionale de popice pentru seniori şi cadeţi (U 18), la individual clasic şi tandem, de la Ploieşti şi respectiv Hunedoara, acolo unde ceferiştii moldoveni au cucerit mai multe medalii de argint şi bronz.
Trei popicari ieşeni (Ion Cercel, Ştefan Lincu, Ionuţ Condrea), însoţiţi de antrenorul federal Remus Antimirescu au luptat pentru România la Campionatele Mondiale de popice de la Novigrad (Croaţia), cu bune rezultate. Iar ieşeanul Ştefan Lincu (în prezent student-boboc în anul I la "Instalaţii", din cadrul UTI) a cucerit chiar şi o medalie mondială de bronz la cadeţi (U 18), alături de ploieşteanca Elena-Loredana Vişan, în proba de perechi mixte. La seniori, cuplul Ion Cercel (CFR Olimpia ACB Iaşi) - Daniela Lăcătuşu (Conpet Petrolul Ploieşti) a ocupat un loc 5-8 la tandem mixt, ajungând până în sferturile de finală ale competiţiei.
La veterani (seniori +50 ani), echipa CFR Olimpia ACB Iaşi a terminat Campionatul Naţional de popice, de la Hunedoara, pe un onorant loc 4, la un "băţ" de medalia de bronz.
Tot pe locul 4 s-a clasat şi Dumitru Penciuc, la categoria de vârstă 50-59 ani.
La Cupa României la popice, în TOP 10, s-a clasat şi dr. Sorin Cotlarciuc (locul 9), care este şi un om ancorat în viaţa literară a Iaşului, el editând multe cărţi beletristice în ultimii ani, de mare valoare.
Veteranii ceferişti au cucerit însă alte numeroase medalii la diferite turnee din ţară, inclusiv la prima ediţie de la "Cupa Iaşului", competiţie la care s-a primit un ajutor financiar şi de la Primăria Municipiului Iaşi, de la capitolul "Sport în Cartiere", prin grija domnului Ionel Popa, căruia îi mulţumim pentru ajutorul acordat.

* Turnee importante la nivel naţional şi internaţional în cadrul secţiei de tenis de câmp

La tenis de câmp, clubul CFR Iaşi, în parteneriat cu Primăria Municipiului Iaşi şi Federaţia Română de Tenis, a continuat şi în acest an organizarea şi găzduirea în propria arenă a două turnee internaţionale din calendarul mondial ITF, la masculin şi feminin, cu premii de 25.000 dolari şi respectiv 10.000 dolari, acolo unde au participat şi mai mulţi jucători originari din Iaşi. În probele de simplu s-au impus Dragoş Dima (România, 24 ani, locul 308 ATP în prezent) şi respectiv Alexandra Perper (Republica Moldova, 25 ani, locul 418 WTA). 
Clubul ceferist moldav a organizat şi două turnee importante din calendarul naţional al FRT, precum Cupa de Primăvară - Ruxandra Dragomir şi prima ediţie a Memorialului Florenţa Mihai. 
Dintre cadeţii şi juniorii de valoare care se pregătesc la CS CFR Iaşi, sub comanda antrenorilor Vergil Aghion şi Raluca Aghion, îi putem aminti pe Răzvan Aghion, Maxim Cazac, Ilie Cazac, Eduard Schipor, Maria Bianca Andrei etc.

* Halterele, o secţie de mare performanţă la CS CFR Iaşi

Secţia de haltere, condusă de antrenorul Dănuţ Fron scoate performeri pe bandă rulandă şi după Ilie Ciotoiu, iată-i acum pe firmamentul performanţei pe Marius Pagu şi Ionela Atincăi, cu medalii cucerite în finalele naţionale juvenile, de la Botoşani. 
Disputat între două cluburi, la seniori de CSM Cluj şi la tineret de CS CFR Iaşi, halterofilul ieşean Ilie Constantin Ciotoiu (21 ani) are din nou performanţe notabile la categoria 56 Kg, atât pe plan naţional, cât şi internaţional, în cadrul Campionatelor Europene de seniori din Norvegia şi ale celor de tineret din Israel. La tineret, concurând pentru CS CFR Iaşi, Ilie Constantin Ciotoiu a cucerit două medalii de argint la Europenele de tineret, de la Eilat (Israel), iar pe plan naţional a luat trei medalii de aur la Cupa României, la categoria 56 kg. 

* La culturism, două medalii cu numai două sportive

"Puţini, dar buni", este probabil deviza de bază a antrenorului emerit Petru Ciorbă, cel care conduce de ani buni secţia ceferistă de culturism-fitness.
Cu numai două sportive legitimate la senioare, CS CFR Iaşi a cucerit medalii de argint şi bronz prin Marinela Ungureanu (la CN de la Şimleul Silvaniei) şi Florina Rusu (la Campionatele Balcanice din Serbia).

* O singură medalie la box

În sala de box din Gara Socola, ce aparţine de clubul ceferist ieşean, se pregătesc mulţi cadeţi şi juniori legitimaţi la CSŞ Unirea Iaşi, dar numai cinci seniori de la CS CFR Iaşi, sub comanda antrenorilor Nicu Brânzei şi Tinu Brînzei.
Seniorii sunt Gheorghe Jugan (dublă legitimare CS CFR Iaşi-CSM Ploieşti), Florin Ovidiu Goian, Gheorghiţă Luca, Lucian Leonte, Gabriel Fandarac. La Brăila, la Cupa României de seniori, Gheorghe "Chivu" Jugan a urcat pe locul 3 al podiumului la cat. 69 kg şi cam atât, deoarece nici la box nu au fost "finanţe" pentru a se putea participa la mai multe competiţii.

* Clasamentele la finele anului 2016, conform punctajului MTS

Analizând toate performanţele obţinute în anul în curs de către sportivii de la CS CFR Iaşi şi aplicând punctajul elaborat de Ministerul Tineretului şi Sportului, conform "Sistemului de atribuire a punctelor în raport cu rezultatele sportive", au rezultat următoarele ierarhii finale din 2016:
- INDIVIDUAL:
1. Ilie Ciotoiu (haltere) - 123 puncte;
2. Ştefan Lincu (popice) - 55,75 puncte;
3. Ion Cercel (popice) - 44 puncte;
4. Ionuţ Condrea, Sebastian Biţă, Cristian Toma (toţi de la popice) - 42 puncte;
5. Iulian Gabriel Cucu (popice) - 27 puncte;
6. Remus Antimirescu, Gyula Veres (ambii de la popice) - 26,5 puncte;
7. Florin Opincă, Costică Ciurdea (ambii de la popice) - 24 puncte;
8. Marinela Ungureanu (culturism-fitness) - 12 puncte;
9. Ştefan Ouatu (popice), Cristian Antăluţe (popice), Iulian Cucu jr (popice), Florina Rusu (culturism-fitness), Gheorghe Jugan (box) - 10 puncte;
10. Marius Pagu (haltere) - 7 puncte;
11. Răzvan Aghion (tenis), Ionela Atincăi (haltere) - 4 puncte;
12. Ştefan Sârbu (popice) - 3 puncte.
- ECHIPE:
1. CFR Olimpia ACB Iaşi - seniori (Florin Opincă, Ion Cercel, Ştefan Lincu, Gyula Veres, Costică Ciurdea, Remus Antimirescu, Iulian Gabriel Cucu, Ionuţ Condrea, Sebastian Biţă, Cristian Toma) - 24 puncte;
2. CFR Olimpia ACB Iaşi - tineret (Sebastian Biţă, Cristian Toma, Ionuţ Condrea, Ştefan Lincu, Ştefan Ouatu, Cristian Antăluţe, Iulian Cucu jr) - 10 puncte;
3. CFR Olimpia ACB Iaşi - DUO JUNIORI (Ionuţ Condrea, Ştefan Lincu, Sebastian Biţă, Cristian Toma) şi CFR Olimpia ACB Iaşi - veterani / seniori +50 (Dumitru Penciuc, Ioan Dăscălescu, Florin Dăscălescu, Mihai Chilaboc, Aurel Roiu, Constantin Iftimie, Ioan Herman, Sorin Cotlarciuc, Mihai Ispir, Mariana Zlăvog, Vasile Croitoru şi căpitanul echipei Vasile Ţidularu) - 8 puncte.
Antrenorii acestor performeri au fost Remus Antimirescu şi Costică Ciurdea (popice), Vergil Aghion şi Raluca Aghion (tenis de câmp), Dănuţ Fron (haltere), Petru Ciorbă (culturism-fitness), Nicu Brînzei şi Tinu Brînzei (box).
DAN TEODORESCU

 

Ieşeanul Ilie Constantin Ciotoiu, dublu vicecampion european la haltere

La localitatea Eilat, din Israel, în perioada 2-10 decembrie 2016 se desfăşoară Campionatele Europene de haltere pentru tineret (U 23). Luni, pe 5 decembrie, în cadrul categoriei 56 kg, printre competitori s-a aflat şi ieşeanul de 21 ani Ilie-Constantin Ciotoiu, care concurează la tineret pentru CS CFR Iaşi, iar la seniori pentru CSM Cluj, conform protocolului încheiat între cele două cluburi sportive, dar el de fapt concurează pentru ROMÂNIA!
Sportivii care au concurat astăzi la Eilat, în Israel, în cadrul categoriei 56 kg au fost: MIRCO SCARANTINO (Italia), ILIE CONSTANTIN CIOTOIU (ROMÂNIA), KOZLOWSKI DOMINIK (Polonia), Oleg Musokhranov (Rusia), Muammer ŞAHİN (Turcia), Ivan Milanov (Bulgaria), Okan YILMAZ (Turcia), Smbat Margaryan (Armenia).
În concursul de luni, 5 decembrie, din Israel, Ilie Ciotoiu a reuşit să cucerească două medalii de argint, la totalul olimpic, cu 242 kg şi la aruncat, cu 137 kg. Cu o performanţă de 105 kg, la smuls, Ilie Ciotoiu s-a clasat pe locul 6.
La smuls, Ciotoiu a ridicat 101 kg şi 105 kg, dar la a treia încercare a ratat la 108 kg.
Podiumul de premiere a fost următorul:
1. SCARANTINO Mirco (Italia) - 113 kg;
2. KOZLOWSKI Dominik (Polonia) - 110 kg;
3. SAHIN Muammer (Turcia) - 108 kg.
Pe locul 6 s-a clasat ieşeanul Ilie Ciotoiu (antrenat la CS CFR Iaşi de Dănuţ Fron), cu 105 kg.
La aruncat, Ilie Ciotoiu a avut trei încercări reuşite la 131 kg, 133 kg şi 137 kg şi a cucerit medalia de argint.
Podiumul a fost următorul:
1. SCARANTINO Mirco (Italia) - 150 kg;
2. CIOTOIU Ilie-Constantin (România) - 137 kg;
3. MARGARYAN Smbat (Armenia) - 130 kg.
La total olimpic, cu 242 kg (105 + 137), Ilie Ciotoiu a cucerit o nouă medalie de argint, fiind depăşit doar de italianul Mirco Scarantino, invincibil şi de data aceasta.
Podiumul a fost următorul:
1. SCARANTINO Mirco (Italia) - 263 kg;
2. CIOTOIU Ilie-Constantin (România) - 242 kg;
3. MUSOKHRANOV Oleg (Rusia) - 237 kg.
La numai 21 ani, ieşeanul Ilie-Constantin Ciotoiu a devenit acum dublu vicecampion european la haltere pentru tineret (U 23), în contul CS CFR Iaşi, după ce el a mai cucerit o medalie de bronz la totalul olimpic, cu 247 kg, la Europenele de haltere de la Forde (Norvegia) din aprilie 2016, la seniori, dar pentru CSM Cluj.
În final, antrenorul Dănuţ Fron (CS CFR Iaşi) a declarat: "Ilie Ciotoiu este un produs sută la sută ieşean, el concurând pentru CSM Cluj, la seniori, doar pentru a avea mai multe şanse de a obţine premiile cuvenite, în urma performanţelor reuşite. Cu cele două medalii de argint cucerite acum la Eilat, în Israel, cred că Ilie Ciotoiu va putea fi inclus în TOP 10 a celor mai buni sportivi ieşeni în 2016, conform ierarhiei elaborate de DJST Iaşi. La tineret, în 2016, Ilie a mai cucerit trei medalii de aur la Cupa României de tineret, tot pentru CS CFR Iaşi".
DAN TEODORESCU

 
Mai multe articole...