Popice-Bowling

Electro Romgaz Tg. Mureş a promovat la turneul final al Ligii Campionilor la popice

Sâmbătă, pe 17 februarie 2018, sferturile de finală ale Ligii Campionilor la popice au programat partidele din manşa a doua, acolo unde echipa feminină Electromureş Romgaz Tg. Mureş a reuşit a doua victorie în faţa formaţiei austriece BBSV Viena şi a promovat astfel în careul de aşi al competiţiei, cu scorul general de 11-5.
După ce, în tur, la Viena, mureşencele s-au impus cu 6-2, rezultatul meciului retur de la Târgu Mureş, arbitrat de internaţionalul clujean Dumitru Beşe, a fost următorul:
- Electromureş Romgaz Târgu Mureş (România) - BBSV Viena (Austria) 5-3 la puncte de echipă (14,5 - 9,5 la puncte de set / manşe câştigate; 3298 p.d. - 3135 p.d)
Au evoluat echipele:
- Electromureş Romgaz Tg. Mureş (antrenori: Orosz Istvan şi Seres Jozsef): BORNET ALEXANDRA - 564 p.d. (4 manşe; 1 punct), DUKA TILDA - 559 p.d. (2; 0), SUCIU-HANC ALINA - 512    p.d. (0,5; 0), MEHESZ ANITA - 573 p.d. (4; 1), BACIU DOINA VICTORIŢA    - 561 p.d. (3; 1), BAN IULIA ADELA & GYERESI ANNA - 529    p.d. (1; 0).
- BBSV Viena (antrenor-căpitan de echipă: Artner Doris): ARTNER DORIS - 479    p.d. (0; 0), PLAMENIG NICOLE - 580    p.d. (2; 1), PLAMENIG DANIELA - 560 p.d. (3,5; 1), KOCH GABRIELE - 493 p.d. (0; 0), PUMPLER DOMINQUE    - 510 p.d. (1; 0), HABERL PETRA - 513 p.d. (3; 1).
Celelalte rezultate din manşa a doua a sferturilor de finală din competiţia feminină au fost:
-  KK Triglav Kranj (Slovenia) - SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) 1-7 (10-14; 3318 p.d. - 3355 p.d.)
Din echipa germană, românca Ioana Veronica Văidăhăzan-Antal a reuşit un rezultat de 550 popice doborâte şi după 2-2 la manşe şi-a învins adversara directă Nina Blaz, care a reuşit să doboare doar 530 popice.
- SK Zeleziarne Podbrezova (Slovacia) - KK Slovan Rosice (Cehia) 0-8 (8-16; 3381 p.d. - 3527 p.d.)
De la echipa cehă, viitoarea adversară a mureşencelor în semifinalele Ligii Campionilor, au punctat Vaverková Lucie (32 ani) - 617 p.d. (4; 1), Tatoušková Nikola (24 ani) - 600 p.d. (2; 1), Dobešova Nadežda (53 ani) - 583 p.d. (3; 1), Topičová Nalalie (20 ani) - 580 p.d. (3; 1), Rosendorfová Iva (23 ani) & Axmanová Andrea (31 ani) - 560 p.d. (3; 1), Kantnerová Alena (41 ani) & Winterová Magda (29 ani) - 587 p.d. (3; 1). Antrenor-căpitan de echipă: Harkova Alzbeta.
De la gazdele slovace s-a remarcat Klubertová Dana (24 ani) - 591 p.d. (2; 0). 
- Kegljaski Klub Celje (Slovenia) - Rakoshegyi Vasutas SE (Ungaria) 7-1 (16,5-7,5; 3306 p.d. - 3070 p.d.)
De la echipa învingătoare s-au remarcat KOZMUS Anja - 594 p.d. (4; 1) şi SCHATZ Tia - 569 p.d. (2; 1), iar singurul punct al oaspetelor a fost reuşit de BOGOLY Andrea - 529 p.d. (3; 1).

* În competiţia masculină: Fără români la turneul final de la Bamberg!

În întrecerea masculină, tot pe 17 februarie 2018 s-a derulat manşa a doua din sferturile de finală, acolo unde românii noştri de peste hotare - Nicolae Lupu şi Cosmin Crăciun (Victoria Bamberg - Germania) şi Claudiu Boantă şi Zoltan Flavius Feher (Zalaegerszegi TK - Ungaria) au ratat promovarea la turneul final de la Bamberg, programat în zilele de 31 martie şi 1 aprilie 2018.
Rezultatele din partidele retur au fost următoarele:
- SK FWT Composites Neunkirchen (Austria) - SKV Rot Weiss Zerbst 1999 (Germania) 1-7 (7-17; 3633 p.d. - 3863 p.d.)
S-au remarcat lansatorii Simijonovic Milos - 691 p.d. (3; 1), respectiv Schneider Thomas - 671 p.d. (3; 1).
- KC Schwabsberg (Germania) - Zalaegerszegi TK (Ungaria) 6-2 (16-8; 3650 p.d. - 3547 p.d.)
Cu scorul general de 8-8 la puncte de echipă şi 25,5 - 22,5 la puncte de set / manşe cîştigate, echipa din Germania a reuşit o calificare surprinzătoare în careul de aşi al competiţiei, după ce, în optimile de finală a eliminat-o pe CFR Cluj.
De la gazde s-a remarcat Philipp Vsetecka - 636 p.d. (4; 1), care în sezoanele anterioare juca la Voith St. Pölten (Austria), fosta adversară în Liga Campionilor a echipei CFR Olimpia ACB Iaşi.
În echipa maghiară au evoluat şi doi lansatori români, astfel: Rudolf Balàzs & Claudiu Boantă - 560 p.d. (0; 0) şi Zoltan Flavius Feher - 646 p.d. (2,5; 1).
- KK Zapresic (Croaţia) - SK Zeleziarne Podbrezova (Slovacia) 3-5 (12,5-11,5; 3797 p.d. - 3780 p.d.)
Oaspeţii s-au impus din nou cu 5-3, câştigând de data aceasta cinci întâniri directe din cele şase programate! Singurul punct al gazdelor a fost reuşit în ultimul schimb, de Zdravec Jure - 616 p.d. (4; 1). Echipa din Croaţia, o altă fostă adversară a ieşenilor de la CFR Olimpia ACB în Liga Campionilor, au mai primit însă două puncte, deoarece au doborât cu 17 popice mai mult decât trupa slovacă. De la formaţia din Podbrezova s-au evidenţiat Zavarko Vilmoš - 680 p.d. (3; 1) şi Kuna Erik - 678 p.d. (2; 1).
- SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) - Alabárdos- Szegedi TE (Ungaria) 4-4 (13,5-10,5; 3795 p.d. - 3782 p.d.)
Cu scorul general de 9-7 la puncte de echipă, formaţia maghiară ajunge în semifinalele competiţiei. La echipa germană au evoluat şi doi lansatori români, ei fiind Nicolae Lupu - 638 p.d. (4; 1) şi Cosmin Crăciun - 642 p.d. (2; 0). De la echipa maghiară, prima adversară în Liga Campionilor a formaţiei CFR Olimpia ACB Iaşi, în anii din urmă, s-au remarcat: Kiss Norbert - 668 p.d. (2; 1), Calic Jovan - 641 p.d. (2; 1) şi Marton Janos - 631 p.d. (2,5; 1).

Turneul final de patru (FINAL FOUR) la feminin şi masculin este programat la Bamberg (Germania), în perioada 31 martie-1 aprilie 2018.
În semifinalele din prima zi se vor juca partidele:
- Feminin: SKC Victoria 1947 Bamberg (GER) - Kegljaski Klub Celje (SLO) şi KK Slovan Rosice (CZE) - CS Electromureş Romgaz Târgu Mureş (ROU).
- Masculin: SKV Rot Weiss Zerbst 1999 (GER) - Alabárdos-Szegedi TE (HUN) şi KC Schwabsberg (GER) - SK Zeleziarne Podbrezova (SVK).
A doua zi, fără nici o... păcăleală de 1 aprilie, se vor juca meciurile pentru podium, cele pentru locurile 3-4 (finala mică) şi locurile 1-2 (finala mare). Să ne dorim o clasare pe podium pentru mureşencele noastre!
DAN TEODORESCU

 

La popice, pentru echipele de tineret: Două partide disputate şi una amânată!


Sâmbătă, 10 februarie 2018, Campionatul Naţional de popice tineret pe echipe (U 23) a programat prima etapă a returului, în cele trei serii dispuse pe criterii geografice.
În grupa B, meciul CFR Olimpia ACB Iaşi - Electromureş Tg. Mureş a fost amânat la cererea oaspeţilor, moldovenii fiind de acord cu această solicitare a mureşenilor. În etapa a II-a ambele echipe vor sta, iar în runda cu nr. 3 este programat meciul Electromureş Tg. Mureş - CFR Olimpia ACB Iaşi, pe 17 martie 2018.
În grupa A, sub arbitrajul internaţionalului Gheorghe Blasicz (Mediaş), sâmbătă s-a disputat partida Inter Petrila - Siderurgica Hunedoara 3029 p.d. - 2963 p.d., deci se joacă la tineret după sistemul "contra scor". S-au remarcat tinerii lansatori Denis Pădurean - 532 p.d., Alexandru Ionesi - 530 p.d. şi Claudiu Feier - 511 p.d. - Inter Petrila (antrenor: Marcel Dobrică), respectiv Daniel Botezatu - 543 p.d., Roberto Lapoşi - 506 p.d. şi Bogdan Istodor - 495 p.d. - Siderurgica Hunedoara (antrenor: Mănel Manea).
În etapa a II-a, pe 3 martie, se va disputa meciul Siderurgica Hunedoara - CSO Tălmaciu, iar în etapa a III-a, pe 17 martie, în ultima rundă a sezonului regulat este programată partida CSO Tălmaciu - Inter Petrila. Primele două clasate vor promova apoi la turneul final de şase echipe.
În grupa C din competiţia masculină, pe 10 februarie s-a jucat meciul CSM Satu Mare - CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii 3123 p.d. - 2992 p.d., sub arbitrajul internaţionalului clujean Dumitru Beşe. Chiar dacă meciul s-a disputat la Cluj, deoarece la Satu Mare nu există o arenă performantă de popice, ceferiştii localnici nu au putut face faţă iureşului sătmărenilor, care au câştigat la o diferenţă apreciabilă, de 131 de "beţe"!
Au punctat următorii lansatori:
- CSM Satu Mare (antrenor: Gheorghe Sabău): Gabriel Sabău - 559 p.d., Kovacs Marton - 567 p.d., Molnar Szilard - 483 p.d., Feher Florin - 480 p.d., Ionuţ Pop - 478 p.d., Ciprian Cubiţchi - 556 p.d.
- CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii (antrenor: Grigore Blaga): Marcel Rus - 526 p.d., Daniel Rad - 522 p.d., George Mihăşan - 509 p.d., Lucas Aldea - 464 p.d., Gyarmati Răzvan - 463 p.d., Ionuţ Gamba - 508 p.d.
În etapa a II-a ambele echipe vor sta, iar în runda cu nr. 3, pe 17 martie 2018 este programată partida CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii - CSM Satu Mare.
Din grupa A şi C, echipele de tineret din Tg. Mureş, Iaşi, Satu Mare şi Cluj sunt virtual calificate la turneul final de la Cluj, din 14-15 aprilie 2018.

* În aşteptarea seniorilor

În Campionatul Naţional de seniori, până la finele sezonului regulat mai sunt de jucat trei runde, după următorul program:
- Etapa a VIII-a (24 februarie 2018): KSE Tg. Secuiesc - CFR Olimpia ACB Iaşi şi CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii - Inter Petrila, iar Electromureş Tg. Mureş va sta.
- Etapa a IX-a (10 martie 2018): Electromureş Tg. Mureş - CFR Olimpia ACB Iaşi şi CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii - KSE Tg. Secuiesc, iar Inter Petrila va sta.
- Etapa a X-a (31 martie 2018): Inter Petrila - Electromureş Tg. Mureş şi marele derby CFR Olimpia ACB Iaşi - CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii (va arbitra ieşeanul Florin Ciolan), iar
KSE Tg. Secuiesc va sta.
La seniori, turneul final de patru este programat la Hunedoara, în perioada 27-29 aprilie 2018. Tot atunci va avea loc şi turneul final la feminin, cu participarea echipelor Conpet Petrolul Ploieşti, Electromureş Romgaz Tg. Mureş şi Rapid Bucureşti.

* Meci extrem de important în Champions League pentru fetele din Târgu Mureş

Dar până atunci, pe 17 februarie 2018, de la ora 13.00, în manşa a doua din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la popice, la feminin, se va juca partida Electromureş Romgaz Tg. Mureş (România) - BBSV Viena (Austria). În partida tur, mureşcele s-au impus la Viena cu scorul de 6-2 la puncte de echipă (12-12 la puncte de set / manşe câştigate; 3291 p.d. - 3259 p.d.) şi au toate şansele să ajungă la turneul final de patru, de la Bamberg (Germania), din zilele de 31 martie şi 1 aprilie 2018.
DAN TEODORESCU
*** NOTA REDACŢIEI: Gala Sportului Ieşean va avea loc la Sala Polivalentă, în ziua de joi, 22 februarie 2018, de la ora 16.00. După această gală, de la ora 19.00, se va disputa meciul de baschet masculin din Liga Naţională, dintre CS Politehnica Iaşi şi BC SCM Timişoara. Invitaţia este valabilă pentru toţi sportivii, antrenorii şi oficialii de la CS CFR Iaşi. Vă aşteptăm!

 

S-au încheiat cu succes Campionatele Naţionale de popice de la Petrila

După cum am mai menţionat, în zilele de 6 şi 7 februarie 2018, la Petrila au avut loc Campionatele Naţionale Individuale de popice, pentru categoria de vârstă sub 18 ani (Under 18), acolo unde clubul CFR Iaşi nu a avut nici un reprezentant. Totuşi, unul dintre medaliaţii competiţiei a fost Alexandru Sorin Mitru (CSO Tălmaciu), care evoluează la echipele de seniori, ca junior U 23, pentru CFR Olimpia ACB Iaşi, cu dublă legitimare.
Miercuri, în ultimele două probe ale competiţiei masculine, podiumurile de premiere au fost următoarele:
- Sprint: 1. Kötö Kalman David (Electromureş Tg. Mureş); 2. Dacian Bulgaru (Siderurgica Hunedoara); 3. Benke Zoltan jr şi Andrasi Daniel (ambii de la Electro Tg. Mureş).
- Tandem: 1. Alexandru Pădurean - Claudiu Feier (Inter Petrila); 2. Andrasi Daniel - Alexandru Sorin Mitru (Electromureş Tg. Mures / CSO Tălmaciu); 3. Alexandru Ionesi - Adrian Matei (Inter Petrila) și George Mihăşan - Adrian Gamba (CFR Cluj-CSM Câmpia Turzii).
În marea finala de la tandem a fost 1-1 la manșe și 11-9 la "sudden victory" pentru echipa din Petrila, pregătită de antrenorul Marcel Dobrică.
Într-o competiţie la care au participat 39 de sportivi şi sportive, 15 la feminin şi 24 la masculin, clubul Electromureş Tg. Mureş a cucerit cele mai multe medalii de aur, patru la număr, fiind urmat de Siderurgica Hunedoara şi Inter Petrila, cu câte o medalie de aur fiecare.
Campionii naţionali au fost următorii:
- FEMININ: Seres Bernadett (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) - individual clasic; Kali Erika (Siderurgica Hunedoara) - sprint; Gal Beatrix Timea - Seres Bernadett (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) - tandem.
- MASCULIN: Szasz Tibor Levente (Electromureş Tg. Mureş) - individual clasic; Kötö Kalman David (Electromureş Tg. Mureş) - sprint; Alexandru Pădurean - Claudiu Feier (Inter Petrila) - tandem.
Prezent la competiţia de la Petrila pe post de antrenor federal, Remus Antimirescu ne-a declarat: "După cum se ştie, în luna mai 2018, la Cluj vom organiza Cupa Mondială la juniori U 18, alături de Campionatele Mondiale de tineret U 23 şi seniori, la masculin şi feminin. În urma competiţiei de acum, de la Petrila, am putut remarca câţiva tineri care au valoare în sportul popicelor şi pe care îi vom selecţiona în naţionala României. Avem în prezent un lot lărgit, dar la Cupa Mondială de la Cluj, la U 18, vor merge doar o fată şi un băiat, cei mai buni popicari din România la acea dată. Concurenţa pentru aceste două posturi este acerbă, dar de aici începe şi progresul în sport!".
De menţionat că sâmbătă, 10 februarie 2018, sunt programate etapele curente din cadrul Campionatului Naţional de popice - U 23. În competiţia masculină, meciul CFR Olimpia ACB Iaşi - Electromureş Tg. Mureş a fost însă amânat la cererea oaspeţilor, cu acordul gazdelor ieşene.
DAN TEODORESCU

 

Spectacol sportiv la finalele juvenile de popice de la Petrila

Timp de două zile, pe 6 şi 7 februarie 2018, arena cu patru piste de la Petrila găzduieşte finalele Campionatelor Naţionale Individuale "Under 18" la popice, la feminin şi masculin, în probele individual clasic, sprint şi tandem.
Participă la competiţie 39 de sportivi şi sportive, 15 în întrecerea feminină şi 24 în cea masculină.
Marţi, în proba individual clasic, cele două titluri de campion naţional au revenit clubului Electromureş Tg. Mureş, laureaţii fiind Seres Bernadett, respectiv Szasz Tibor Levente.
În fruntea celor două clasamente s-au clasat următorii lansatori:
- FEMININ:
1. Seres Bernadett (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) - 534 p.d.;
2. Gal Beatrix Timea (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) - 521 p.d.;
3. Bato Judit Katalin (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) - 513 p.d.;
4. Budoi Noemi (Siderurgica Hunedoara) - 511 p.d.;
5. Cristina Popescu (Rapid Bucureşti) - 510 p.d.;
6. Kali Erika (Siderurgica Hunedoara) - 508 p.d.
- MASCULIN:
1. Szasz Tibor Levente (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) - 533 p.d.;
2. Alexandru Pădurean (Inter Petrila) - 531 p.d.;
3. Nicolae Daniel Botezatu (Siderurgica Hunedoara) - 525 p.d. (cu 180 p.d. la izolat);
4. Benke Zoltan jr (Electromureş Tg. Mureş) - 525 p.d. (cu 171 p.d. la izolat);
5. Roberto Lapoşi (Siderurgica Hunedoara) - 521 p.d.;
6. Kötö Kalmen David (Electromureş Tg. Mureş) - 518 p.d.
Pe locul 8 s-a clasat Sorin Mitru (CSO Tălmaciu), cu 507 p.d., care la echipele de seniori, cu dublă legitimare şi pe post de junior U23, evoluează la CFR Olimpia ACB Iaşi.
Miercuri dimineaţă, la Petrila au avut loc probele de sprint şi tandem la feminin, care au prezentat următoarele podiumuri de premiere:
- SPRINT:
1. Kali Erika (Siderurgica Hunedoara);
2. Budoi Noemi (Siderurgica Hunedoara);
3. Seres Bernadett şi Gal Beatrix Timea (ambele de la Electromureş Romgaz Tg. Mureş).
- TANDEM FEMININ:
1. Gal Beatrix Timea - Seres Bernadett (Electromureş Romgaz Tg. Mureş);
2. Budoi Noemi - Kali Erika (Siderurgica Hunedoara);
3. Cristina Popescu - Denisa Marin (Rapid Bucureşti) şi Henrieta Suciu - Andreea Nacu (Electromureş Romgaz Tg. Mureş / Siderurgica Hunedoara).
În marea finală de la tandem am consemnat: Gal Beatrix Timea - Seres Bernadett (Electromureş Romgaz Tg. Mureş) - Budoi Noemi - Kali Erika (Siderurgica Hunedoara) 1-1 la manşe, cu 12-8 popice doborâte la "sudden victory" (baraj).
Miercuri după-amiază sunt programate probele de sprint şi tandem în cadrul întrecerii masculine.
Arbitrul principal al competiţiei este internaţionalul Gheorghe Blasicz (Mediaş), iar FR Popice este reprezentată de Iulian Nistor (instructor sportiv), Matilda Antal (membru în Prezidiul Federal) şi Remus Antimirescu (antrenor federal şi membru în Prezidiul Federal), ultimul menţionat fiind şi antrenorul echipei de seniori CFR Olimpia ACB Iaşi.
De menţionat că partida de sâmbătă, 10 februarie 2018, din Campionatul Naţional de popice - U 23, dintre echipele de tineret CFR Olimpia ACB Iaşi şi Electromureş Tg. Mureş a fost amânată la cererea oaspeţilor, cu acordul gazdelor moldovene.
DAN TEODORESCU

 

S-a reluat Campionatul Naţional de popice

Sâmbătă, 3 februarie 2018, în competiţia masculină de popice şi în cadrul rundei cu nr. 7 s-a disputat meciul Electromureş Tg. Mureş - CFR Cluj 2-6 la puncte de echipă (3295 p.d. - 3448 p.d.; 7-17 la puncte de set / manşe câştigate). Cele mai bune lansări au fost efectuate de popicarii György Arpad - 575 p.d. (Tg. Mureş), respectiv Petruţ Mihălcioiu - 622 p.d. (Cluj). La cererea oaspeţilor din Valea Jiului, meciul KSE Tg. Secuiesc - Inter Petrila a fost amânat, iar CFR Olimpia ACB Iaşi a stat.
În etapa viitoare, pe 24 februarie 2018, sunt programate partidele KSE Tg. Secuiesc - CFR Olimpia ACB Iaşi şi CFR Cluj - Inter Petrila, iar Electromureş Tg. Mureş va sta.
La zi, clasamentul în cadrul Campionatului Naţional masculin de popice arată astfel:
1. CFR CLUJ                                     5    5    0    0    30-10   10
2. CFR OLIMPIA  ACB  IAŞI             5    4    0    1    32-8     8
3. ELECTROMUREŞ  TG. MUREŞ    6    3    0    3    24-24   6
4. INTER  PETRILA                          5    1    0    4    12-28   2
5. KSE TG. SECUIESC                       5    0    0    5    6-34    0
În zilele de 6 şi 7 februarie 2018, arena de popice din Petrila va găzdui finala Campionatului Individual de popice la "Under 18", în probele individual clasic, sprint şi tandem, sub arbitrajul lui Gheorghe Blasicz (Mediaş).
DAN TEODORESCU

 

La Petrila, în Campionatul Naţional: Două meciuri - două victorii în contul popicarilor ieşeni!


În Campionatul Naţional masculin de popice, sâmbătă, 9 decembrie 2017, într-o restanță din prima etapă s-a disputat partida CFR Olimpia ACB Iași - Inter Petrila 7-1 la puncte de echipă (3255 p.d. - 2950 p.d. ; 16 - 8 la puncte de set / manșe câştigate), dar meciul s-a jucat la Petrila, cu acordul moldovenilor.
Pentru ieșeni au punctat: Ion Cercel - 600 p.d. (4; 1), Gyula Verde - 543 (3; 1), Costică Ciurdea - 544 (3; 1), Iulian Gabriel Cucu - 532 (2; 1), Alexandru Sorin Mitru - 518 (3; 1), Vlad Nacu - 518 (1; 0). De la prima bilă, Florin Opincă a fost înlocuit cu tânărul de 18 ani Alexandru Sorin Mitru.
Pentru "interişti" au punctat: Florin Niţescu - 451 p.d. (0; 0), Dorin Vârtei - 473 p.d. (1; 0), Codrea Hoarcă - 427 p.d. (1; 0), Denis Pădurean - 502 p.d. (2; 0), Mihai Balaban - 520 p.d. (1; 0), Marian Bălan - 577 p.d. (3; 1).
În prima etapă a returului, cea cu nr. 6, duminică, 10 decembrie 2017, s-a repetat meciul Inter Petrila - CFR Olimpia ACB Iaşi, scorul fiind din nou 1-7 (2903 p.d. - 3170 p.d.; 5-19).
Au evoluat echipele:
- Inter Petrila (antrenor: Marcel Dobrică): Codrea Hoarcă - 519 p.d. (0; 0), Dorin Vârtei - 450 p.d. (0,5; 0), Alexandru Ionesi - 464 p.d. (1; 0), Denis Pădurean - 495 p.d. (0; 0), Mihai Balaban - 483 p.d. (1,5; 0), Claudiu Feier - 492 p.d. (2; 1).
- CFR Olimpia ACB Iaşi (antrenor: Remus Antimirescu): Ion Cercel - 614 p.d. (4; 1), Gyula Veres - 498 p.d. (3,5; 1), Iulian Gabriel Cucu - 514 p.d. (3; 1), Florin Opincă - 555 p.d. (4; 1), Vlad Nacu - 511 p.d. (2,5; 1), Alexandru Sorin Mitru - 478 p.d. (2; 0).
La finalul celor două partide, antrenorul emerit al ieşenilor, Remus Antimirescu ne-a declarat: "Am încheiat turul de campionat şi prima rundă a returului cu bine, vom reveni anul viitor pe pistele de concurs. Acum ne pregătim de sărbători şi îl aşteptăm pe Moş Crăciun! Ne gândim şi ne dorim un buget mai consistent pentru 2018 şi poate vom avea şi fondurile necesare pentru a reveni în cupele europene de popice, poate şi în Liga Campionilor!".
Din prima etapă a returului, sâmbătă s-a mai disputat partida KSE Târgu Secuiesc - Electromureş Tg. Mureş 1-7, iar CFR Cluj a stat în campionatul intern.
Clasamentul la zi arată astfel:
1. CFR Olimpia ACB Iaşi                  5    4    0    1       32-8      8
2. CFR Cluj                                      4    4    0    0       24-8      8
3. Electromureş Tg. Mureş              5    3    0    2       22-18    6
4. Inter Petrila                                 5    1    0    4       12-28    2
5. KSE Tg. Secuiesc                         5    0    0    5       6-34      0
În 2018, mai precis pe 3 februarie, etapa a 7-a va programa următoarele partide din campionatul masculin: Electromureş Tg. Mureş - CFR Cluj şi KSE Târgu Secuiesc - Inter Petrila, iar CFR Olimpia ACB Iaşi va sta.
Etapa a VIII-a, din 24 februarie 2018, programează meciurile: KSE Târgu Secuiesc - CFR Olimpia ACB Iaşi şi CFR Cluj - Inter Petrila, iar Electromureş Tg. Mureş va sta. Pe 10 martie (Electromureş Tg. Mureş - CFR Olimpia ACB Iaşi) şi 31 martie 2018 (CFR Olimpia ACB Iaşi - CFR Cluj) vor avea loc ultimele două etape ale sezonului regulat. În perioada 27-29 aprilie 2017, la Hunedoara vor avea loc turneele finale ale Campionatelor Naţionale de popice la seniori şi senioare.
În perioada 13-26 mai 2018, la Cluj sunt programate trei competiţii la nivel internaţional: Cupa Mondială la popice juniori - U 18 (la individual clasic), Campionatul Mondial de popice la tineret - U 23 pe echipe şi la individual clasic, sprint şi tandem mixt, Campionatul Mondial de popice la seniori, la individual clasic, sprint, tandem mixt şi proba combinată, la masculin şi feminin.

* În Liga Campionilor la popice, fetele de la Electro Romgaz Tg. Mureş au promovat în sferturile de finală

În Liga Campionilor la popice, meciurile retur din prima rundă, cele cu implicaţii româneşti, din 9 decembrie 2017, au fost:
- FEMININ: Kristal Zrenjanin (Serbia) - Electromureş Romgaz Tg. Mureş 2-6 (8-16; 3256 p.d. - 3334 p.d.). Cel mai bun rezultat al oaspetelor a fost reușit de Duka Tilda - 572 p.d. Cu două victorii la activ, Electro Romgaz Tg. Mureş a promovat în sferturile de finală, unde se va confrunta cu BBSV Viena (Austria), pe 27 ianuarie 2018 (turul), respectiv 17 februarie 2018 (returul).
- MASCULIN: CFR Cluj - KC Schwabsberg (Germania) 3-5  (10,5 - 13,5 ; 3769 p.d. - 3836 p.d.). Cele mai bune rezultate: au fost reuşite de lansatorii Bogdan Dudaş - 664 p.d., respectiv Philippe Vsetecka - 712 p.d. După două victorii în faţa clujenilor, nemții au promovat în sferturile de finală, unde vor întâlni pe Zalaegerszegi TK (Ungaria, acolo unde evoluează şi românii cu dublă cetăţenie Zoltan Flavius Feher şi Claudiu Boantă).
Turneul final (Final Four), feminin şi masculin, din Liga Campionilor la popice va avea loc la Bamberg (Germania), în perioada 31 martie - 1 aprilie 2018.
DAN TEODORESCU

 
Mai multe articole...