Popice-Bowling

Spectacol cultural-sportiv de elită la "GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN 2016"

Sala mare de spectacole a Casei de Cultură a Studenţilor din Iaşi a găzduit joi, 19 ianuarie 2017, timp de 2 ore, GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN, pentru performanţele din 2016. În faţa unui public numeros şi într-o manifestare prezentată de jurnalistul Vasile Arhire, au fost acordate premii şi plachete de excelenţă pe 12 categorii, astfel:
1. SPORTUL PENTRU TOŢI:
- Asociaţia Tinerilor din Educatie Fizica si Sport Iasi – Bărău Andreea.
- Asociația Veloart Iasi – Eugen Harasim.
- Director Ștefan Butnariu, Școala George Călinescu-sprijin consistent în derularea Programului  Sport in Cartiere a PMI.
- Lect. Univ. Dr. Bogdan Anton – sprijin consistent în derularea Programului Sport în Cartiere a PMI.
- Albu Stefan – Belcesti profesor la Liceul Tehnologic V.M. Craiu, din Belcesti
- Alexandru Cişman, presedinte AJ SPT
2. SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ
-  Drăcșanu Crina – CSŞ Anghel Saligny Iasi, gimnastică ritmică – 9 ani, antrenor Cătălina Radu
-  Ilaș Ștefana -  Campioana Balcanica, calărie - 12 ani, antrenor Gioconda Pânzaru
-  Schipor  Eduard – CS CFR Iasi, tenis – 12 ani, antrenor Vergil Aghion şi Raluca Aghion
-  Mogârzan Matei-Valeriu , CS Politehnica Iasi – vicecampion european la sah - 8 ani - antrenor Danilov Vladimir
3. CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN:
-  Gaftea Maria – CS Politehnica Iasi, peste 50 ani
-  Ioan Dăscălescu – CS CFR Iasi, medaliat la turnee naționale – 67 ani
4. JOCURI SPORTIVE:
-  CSM Politehnica Iasi – fotbal, locul 7 in Liga 1, participare în "Europa League"
-  CSM Politehnica Iasi – futsal "U19" - Campioana Națională 2016
-  CS Navobi Iasi – fotbal feminin, locul 3 in Superliga 2016
-  Penicilina Iasi – volei feminin, locul 8 in Divizia A1
-  CS Politehnica Iași – rugby masculin, locul 5 în SuperLiga
5. ECHIPE ŞI ECHIPAJE:
-  CS CFR Olimpia ACB Iasi – CN Tineret-Juniori, popice
-  LPS Iași – CN Juniori 2 ștafeta, atletism
-  CSM Iasi – CN tir cu arcu Juniori+seniori echipe mixte
-  CSM Iasi -  CN sabie, feminin
-  CSŞ Anghel Saligny Iaşi – CN ansamblu gimnastica ritmica 2016
-  CS CFR Olimpia ACB Iaşi -  Vicecampioana Nationala la popice şi locul 2 in Cupa României, la seniori
-  CS Politehnica Iasi – CN, judo
-  CS Politehnica Iasi – CN, tenis de masa
-  CS Politehnica Iasi – CN, șah
6. PREMII SPECIALE:
-  Alexandru Marin – box profesionist, campion internațional IBO (la amatori a concurat pentru CS CFR Iaşi, antrenor Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei)
-  Cojoc Florin – participare la Jocurile Paralimpice de la Rio 2016, atletism
-  Liviu Ruxandari – Component de baza Nationala de futsal Rom.
- Vlad Eugen Nicusor – Turul Romaniei (6500 km) in 40 zile, bicicleta.
-  Vlad Ciobanu – arbitru FIFA, futsal, promovat in 2016
-  Daniel Popescu – alpinist ieșean, ascensiuni pe Kilimanjaro, Kala Patthar, Elbrus, Mont Blanc, obiective in 2017: Aconcagua Anzi - Denali Alaska.
7. CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE:
-  CSS Anghel Saligny – Constantin Radu
-  CS Enpi Iași – Constantin Adăscăliței
-  CFR Iași – George-Radu Pipa
-  LPS Iași – Ilie Ghiorghica
-  CLUB XS Motorsport Iași – Dan Codreanu
-  CSS Unirea Iași – Viorel Hudac
-  CSM Iași – Adrian Poeana
-  CSU Politehnica Iași – Vasile Manole
-  CSM Politehnica Iași – Florin Prunea
8. PREMII DE EXCELENŢĂ:
-  Aurelia Ichim – volei Penicilina iasi
-  Leonida Antohi – Director CS Politehnica
-  Mihai Romilă – profesor LPS Iasi, jucator emblematic in anii '80 la echipa de fotbal Poli Iaşi
-  Neagu Vasile Aurel – maestru emerit al sportului, locul 5 la JO Moscova 1980, lupte
-  Alice Luca – fondatorul scolii de gimnastică ieseană
9. SPORT ŞI EDUCAŢIE:
-  Sef promotie 2016 la FEFS-UAIC – Tomozei Răzvan Andrei
-  ISJ – inspector general prof. dr. Camelia Gavrilă
-  DJST Iaşi  – Director Daniel Stătescu
-  UTI – Rector Dan Cașcaval
-  USAMV – Rector Vasile Vîntu
-  UMF – Rector  Viorel Scripcariu
-  UAIC / FEFS – Rector Tudorel Toader
10. PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE:
-  Miron Sorin – Taekwondo ITF-CS Kwan Gae – antrenor Dumitriu Vlăduț.
-  Luca Alexandru – Karate Tradițional – ACS Olympic Iaşi – antrenor Luca Petronel.
-  Diana Popescu – Vovinam Viet Vo Dao – CS Active Vo – antr. Ichim Vasile.
-  Cristian Bistriceanu – Karate Tradițional – CS Enpi Iaşi – antrenor Irina Pascaru.
-  Rusu Florina – Culturism/Fitness – CS CFR Iasi 2002 – antrenor Petru Ciorbă
-  Bulmaga Irina – CS Politehnica Iasi, sah – antrenor Vasile Manole
-  Ene Diana – Radioamatorism – CSM Iași – antrenor Ivan Gabriela
-  Roatiș Alexandru – Culturism/Fitness - CSM Iași – antrenor Cristian Russ
-  Lincu Ștefan – popice – CS CFR Olimpia ACB Iași – antrenor Remus Antimirescu
-  Popa Andrei Cătălin – Radioamatorism – CSM Iași – antrenor Ivan Gabriela
-  Lucian Popa – Culturism/Fitness – CSM Iași – antrenor Felicia Purice-Russ
11. PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE:
-  Aniței Laura Elena Maria – Gimnastica Ritmică – CSS Anghel Saligny Iasi – antrenor Cătălina Radu
-  Ioana Radu – scrimă – CSS Unirea Iași – antrenor Radu Tofan
-  Andreea Verdeș - Gimnastica Ritmică – CSS Anghel Saligny Iasi – antrenor Constantin Radu
-  Sorin Ionescu – Atletism – LPS Iasi – antrenor Ghilase Marius
-  Olaru Dragoș – tir cu arcul – CSS Unirea Iași – antrenor Cezar Alexandrescu
-  Lupu Andreea – scrimă – CSM Iași – antrenor Sireteanu Alexandru
-  Saucă Alexandru – tir sportiv- CS Politehnica Iasi – antrenor Săcăleanu Ioan
-  Croitoru Mircea – judo, cat. 100 kg. – CS Politehnica Iasi – antrenor Năftică Costel
-  Ciotoiu Ilie – haltere, cat. 56 kg – CS CFR Iasi 2002 – antrenor Fron Dănuț
-  Iordache Dragomir – tir sportiv – CS Politehnica Iasi – antrenor Axinte Mihai.
12. PERFORMERI  PENTRU  IAŞI:
-  Mihaela Petrila – Medalie de bronz  la JO Rio 2016
-  Tiberiu Dolniceanu – Scrima, sferturi de finala la JO Rio 2016

În cadrul galei ieşene, unde sportivii de la CS CFR Iaşi au primit multe premii şi distincţii, au mai prezentat momente artistico-sportive cluburile CS Gimnis Iaşi (gimnastică aerobică, antrenor: Bogdan Bantă), CSŞ Anghel Saligny Iaşi (gimnastică ritmică, antrenori: Constantin Radu şi Cătălina Radu), CSM Iaşi (culturism-fitness, antrenori: Felicia Purice-Russ şi Cristian Russ), Dance-Energy Iaşi (dans sportiv).
Premiile au fost oferite laureaţilor de primarul Mihai Chirica, preşedintele CJ Maricel Popa, preşedintele FSI Lucian Popescu, viceprimarul Gabriel Harabagiu, rectorul UTI Dan Caşcaval, deputatul şi preşedintele FR Box Vasile Cîtea, preşedintele FR Şah şi fostul deputat Sorin Iacoban, deputatul Camelia Gavrilă, prorectorul UAIC Corneliu Iaţu, directorul DJST Iaşi Daniel Stătescu.
Primarul ieşean Mihai Chirica, care a mulţumit tuturor pentru participarea la evenimentul organizat de Primăria Muncipiului Iaşi, în parteneriat cu DJST Iaşi, a mai spus: "Vă doresc ca în 2017 să avem forţa şi sănătatea pentru a duce mai departe obiectivele propuse!".
DAN TEODORESCU

 

Propunerile Clubului Sportiv CFR Iaşi pentru "GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN 2016"

CS CFR Iaşi - Adresă cu nr. 4 / 05.01.2017 - Către Primăria Municipiului Iaşi

MOMENTE DE PREMIERE în cadrul manifestării de joi, 19 ianuarie 2017, ora 17.00, de la Casa Studenţilor Iaşi:

1. SPORTUL PENTRU TOŢI:
- Vasilică Ciprian Raru (Asociaţia Nevăzătorilor din România - Filiala Iaşi - locul 3 la Campionatul Naţional de table, participant activ la întrecerile de atletism şi popice; antrenor: Rădiţa Oneţ-Apostol, fostă handbalistă la TEROM Iaşi);
- perechea Bogdan Sidor - Andreea Bunduc (Clubul de Dans Sportiv NIKONS Iaşi, antrenor: Amira Niculiţă);
- Liviu Ciprian Gavril (34 ani, din Iaşi, câştigă numeroase medalii la turneele competiţiei naţionale Tenis Partener, pentru amatori, inclusiv la arenele CFR Iaşi, la nivelul superior 7, este pe locul 14 în ierarhia naţională).

2. SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ:
- Eduard Schipor (tenis, doar 12 ani, de la CS CFR Iaşi, antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion, câştigă numeroase turnee de tenis de la categoria superioară 14 ani, din cadrul calendarului competiţional la nivel naţional al Federaţiei Române de Tenis);
- Răzvan Aghion (tenis, doar 13 ani, de la CS CFR Iaşi, antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion, câştigă numeroase turnee de tenis de la categoriile superioare 14 ani şi 16 ani, din cadrul calendarului competiţional de la nivel naţional al Federaţiei Române de Tenis. Participant la turnee internaţionale de tenis din Belgia şi Cipru, din calendarul Tenis Europe);
- Maria-Bianca Andrei (tenis, doar 13 ani, de la CS CFR Iaşi, antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion, câştigă numeroase turnee de tenis de la categoria superioară 14 ani, din cadrul calendarului competiţional de la nivel naţional al Federaţiei Române de Tenis);

3. CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN
- Ioan Dăscălescu (popice veterani, CS CFR Iaşi, 65 ani, antrenor: Vasile Ţidularu, medaliat la turneele de la nivel naţional);
- Constantin Iftimie (popice veterani, CS CFR Iaşi, 51 ani, antrenor: Vasile Ţidularu, medaliat la turneele de la nivel naţional);
- Marcela Pacriţa (cat. 60-64 ani, Asociaţia Atleţilor Masters Iaşi).

4. JOCURI SPORTIVE:
- Echipa de futsal tineret "U 19" CSM Politehnica Iaşi (antrenor: Florin Nichifor) - campioană naţională.
- Echipa de popice tineret "U 23" CFR Olimpia ACB Iaşi (antrenori: Remus Antimirescu şi Costică Ciurdea) - campioană naţională la tineret şi campioană naţională la "Duo Juniori".
- Echipa de rugby Politehnica Iaşi (antrenor: George Sava).

5. ECHIPE ŞI ECHIPAJE:
- Echipa de popice seniori CFR Olimpia ACB Iaşi (antrenor emerit: Remus Antimirescu) - vicecampioană naţională şi locul 2 la Cupa României.
- Echipa de baschet feminin Politehnica Naţional Iaşi (antrenor: Sorana Gavrilescu-Nănescu);
- Echipa de volei feminin Penicilina Iaşi (antrenor: Dan Gavril).

6. PREMII SPECIALE:
- Alexandru Marin (box profesionist, campion mondial în versiunea IBO Internaţional în SUA, la amatori a boxat pentru CS CFR Iaşi, sub conducerea antrenorului emerit Nicu Brînzei);
- Florin Cojoc (CS Politehnica Iaşi, participant la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro 2016, antrenor: Viorica Ursanu);
-  Liviu Ruxandari (futsal, CSM Politehnica Iaşi, antrenor: Gabriel Dobre, team-manager: Ionel Popa, component de bază al lotului naţional al României la seniori).

7. CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE:
- CS CFR Iaşi (preşedinte: George-Radu Pipa);
- CS Politehnica Iaşi (director: Leonida Antohi / Vasile Manole);
- CS Penicilina Iaşi (preşedinte: Vasile Stângă).

8. PREMII DE EXCELENŢĂ:
- Vergil Aghion (CS CFR Iaşi, 61 ani, antrenor de tenis şi directorul turneelor Trofeul Municipiului Iaşi la tenis)
- Petru Ciorbă (CS CFR Iaşi, antrenor emerit de culturism-fitness, multiplu campion naţional şi campion mondial pe timpul când era sportiv de mare performanţă);
- Leonida Antohi (CS Politehnica Iaşi, pentru întreaga carieră).

9. PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE:
- Ştefan Lincu (popice, CS CFR Iaşi, medalie de bronz la perechi mixte la Campionatul Mondial de la Novigrad - Croaţia, la cadeţi U 18, antrenor emerit: Remus Antimirescu);
- Ion Cercel (popice, CS CFR Iaşi, locul 5 la seniori la tandem mixt la Campionatul Mondial de popice de la Novigrad - Croaţia, antrenor emerit: Remus Antimirescu)
- Florina Rusu (culturism-fitness, CS CFR Iaşi, antrenor emerit: Petru Ciorbă, locul 3 la open la Campionatul Balcanic de seniori din Serbia).

10. PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE:
- Ilie Ciotoiu (CS CFR Iaşi, haltere, cat. 56 kg, antrenor emerit: Dănuţ Fron, două medalii de argint la Campionatele Europene de haltere tineret din Israel, la aruncat şi la totalul olimpic şi locul 6 la smuls şi alte 3 medalii de aur la Cupa României de tineret. Are dublă legitimare cu CSM Cluj, dar conform protocolului încheiat şi avizat de FR Haltere, la tineret concurează doar pentru CS CFR Iaşi);
- Dragomir Iordache (CS Politehnica Iaşi, tir - puşcă, antrenor: Mihai Axinte);
- Mircea Croitoru (CS Politehnica Iaşi, judo, cat. +100 kg, antrenor: Costel Năftică)

11. PERFORMER PENTRU IAŞI:
- Mihai Nistor (box, participant la JO Rio 2016);
- Mihăiţă Lazăr (rugby, jucător la echipa campioană Castres, în Franţa).
- Ovidiu Şuhane (popice seniori, la echipa Alutech Wiener Neustadt - Austria);
Semnează: Director Sportiv - ing. Dan Teodorescu  şi Director Economic - ec. Lucian Mihalache.

 

LA MULŢI ANI 2017 !!!

Ne dorim un an mai bun 2017,

cu rezultate meritorii pentru

sportivii şi antrenorii de la

CS CFR Iaşi.

Cu sănătate şi pace în lume

le vom duce pe toate la bun

sfârşit.

La mulţi ani 2017 !!!

 

Crăciun fericit!

Clubul Sportiv

CFR Iaşi urează

tuturor sportivilor,

antrenorilor şi

partenerilor un

Crăciun fericit, cu

sănătate şi bucurii!


LA MULŢI ANI 2017!

 

Electro Romgaz Tg. Mureş, calificată în sferturile de finală din "Champions League" la popice

Sâmbătă, pe 10 decembrie 2016, au fost programate meciurile retur din primul tur al Ligii Campionilor la popice. În competiţia feminină, în partida desfăşurată în Polonia am consemnat: Alfa Vektor Tarnowo Podgorne - Electromureș Romgaz Târgu Mureș 0-8 la puncte de echipă (3148 p.d - 3326 p.d.). Pentru echipa mureşeană, antrenată de Orosz Istvan şi Seres Jozsef au evoluat: Duka Tilda - 580 p.d., Bornert Alexandrina - 592 p.d., Suciu Alina - 516 p.d., Ban Iulia Adela - 547 p.d., Bărdiță Bianca - 527 p.d. şi Baciu Doina - 564 p.d. Rezerva echipei româneşti a fost junioara Bölöni Dalma. Cu două victorii la activ şi cu un scor general de 15-1 la puncte de echipă (7-1 în tur şi 8-0 în retur), Electro Romgaz Tg. Mureş s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei, unde se va confrunta cu echipa croată Mlaka Rijeka, pe 28 ianuarie 2017 - în deplasare şi pe 18 februarie 2017 - acasă.
Celelalte rezultate din primul tur al Ligii Campionilor la popice au fost:
FEMININ:
- KK Celje (SLO) -  BSV Voith St. Pölten (AUT) 7 : 1 la puncte de echipă (14 : 10 la puncte de set / manşe câştigate; 3298 p.d. : 3197 p.d.) - în tur, respectiv 6 : 2 (13,5 : 10,5 ; 3374 : 3304) - în retur.
- KC Schrezheim (GER) - KK Kristal Zrenjanin (SRB) 7 : 1 (16,5 : 7,5 ; 3377 : 3271), respectiv 2 : 6 (11,5 : 12,5 ; 3300 : 3352).
- Boule d’Or Soults sous Forest (FRA) - ZP Sport a.s. Podbrezova (SVK) 1 - 7  (6,5 : 17,5 ; 3020 : 3281), respectiv 4,5 : 3,5 (11,5 : 12,5 ; 3279 : 3302).
MASCULIN:
- Alabardos Szeged TE (HUN) - SKK Vrchlabi (CZE) 8 : 0 (21 : 3 ; 3838 : 3272), respectiv 8 : 0 (18,5 : 5,5 ; 3632 : 3259);
- SKV Rot Weiss Zerbst 1999 (GER) - KK Calcit Kamnik (SLO) 8 : 0 (18 : 6 ; 3933 : 3632), respectiv 7 : 1 (15 : 9 ; 3688 : 3521);
- ZP Sport a.s. Podbrezova (SVK) - KC Schwabsberg (GER) 6 : 2  (14,5 : 9,5 ; 3798 : 3653), respectiv 2 : 6 (10 : 14 ; 3638 : 3674);
- KK Belgrad (SRB) - SKC Victoria 1947 Bamberg (GER) 3 : 5 (13 : 11 ; 3735 : 3770) şi 2 : 6 (10,5 : 13,5 ; 3764 : 3868);
- KK Zapresic (CRO) - Zalaegerszegi TK (HUN) 6 : 2 (17 : 7 ; 3851 : 3651), respectiv 5 : 3 (12 : 12 ; 3513 : 3430);
- BSV Voith St. Pölten (AUT) - SKK Rokycany (CZE) 5 : 3 (14 : 10 ; 3500 : 3425), respectiv 6 : 2 (10,5 : 13,5 ; 3500 : 3466);
- Repcelaki SE (HUN) - KS Polonia 1912 Leszno (POL) 7 : 1 (17,5 : 6,5 ; 3771 : 3472), respectiv 6 : 2 (16,5 : 7,5 ; 3693 : 3536);
- KK Neumarkt (ITA) - KK Konstruktor Maribor (SLO) 6 : 2 (13 : 11 ; 3591 : 3549), respectiv 3 : 5 (11 : 13 ; 3421 : 3511).
În sferturile de finală, din 28 ianuarie 2017 (turul) şi 18 februarie 2017 (returul) se vor juca meciurile:
FEMININ:
- BBSV Viena (Austria - deţinătoarea trofeului) - SVK ZP Sport a.s. Podbrezova (Slovacia);
- SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) -   KC Schrezheim (Germania);
- Rakoshegyi Vasutas SE (Ungaria) - KK Celje (Slovenia);
- KK Mlaka Rijeka (Croaţia - locul 3 în Liga Campionilor, în sezonul anterior) - Electromureş Romgaz Târgu Mureş (România).
În confruntarea dintre românce şi croate, loturile lărgite ale celor două echipe, pe listele înaintate la NBC, se prezintă astfel:
- CS Electromureş Romgaz Târgu Mureş (România): BACIU Doina-Victoriţa (data naşterii: 23.08.1957), BAN Iulia Adela (04.11.1988), BĂRDIŢĂ Bianca Elena (27.03.1993), BIRTALAN Antonia (23.12.1994), BÖLÖNI Dalma-Renata (21.07.1996), BORNERT Alexandrina (12.06.1960), DUKA Tilda (10.10.1969), FEKETE Reka (05.11.1998), GAL Beatrix Timea (04.12.1999), GYERESI Anna (30.07.1968), MICLOS Katalin Zsuzsana (06.12.1983), PAPP Gyopar (13.10.1997), PREDA Mirabela Adina (10.03.1990), SUCIU Alina (18.12.1989), UNGUREANU Melisa Leonida (12.05.1999).
- KK Mlaka Rijeka (Croaţia): BASIC PALKOVIC Marina (26.02.1992), BOSAK Mirna (27.10.1996), CINDRIC Iva (23.05.1997), GRUBISIC Nika (29.09.1991), JAMBROVIC Ana (29.10.1994), PAVLIC Milana (19.08.1994), PERISIC Tatjana (27.08.1973 - din Bosnia-Herţegovina), PEROS Ljiljana (28.08.1983), TOMASIC Jelena (20.03.1964), ZVER Marija (19.10.1968).
MASCULIN:
- Alabardos Szegedi TE (Ungaria - deţinătoarea trofeului) - KK Neumarkt (Italia);
- SKV Rot-Weiß Zerbst 1999 (Germania) - Repcelaki SE (Ungaria);
- ZP Sport a.s. Podbrezova (Slovacia) - BSV Voith St. Pölten (Austria);
- SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) - KK Zapresic (Croaţia).
Turneul final de patru (FINAL FOUR) va avea loc în Slovacia, la Podbrezova, în zilele de 1 şi 2 aprilie 2017.

* Doi lansatori ieşeni în topul Federaţiei Române de Popice

În urma rezultatelor obţinute de popicarii români în 2016, FR Popice a întocmit clasamentul celor mai buni 10 lansatori pe acest an, iar în această ierarhie se regăsesc şi doi sportivi de la CFR Olimpia ACB Iaşi - Ion Cercel (locul 5) şi Ştefan Lincu (locul 6), ambii participanţi la Campionatele Mondiale de la Novigrad (Croaţia). Clasamentul oferit de antrenorul federal Remus Antimirescu se prezintă astfel:
1. DOGARU LUMINIŢA  (CS CONPET PETROLUL PLOIEŞTI) - 2350 puncte;
2. LUPU NICOLAE (SKC VICTORIA BAMBERG / Germania) - 2000  puncte;
3. LĂCĂTUŞU DANIELA (CS CONPET PETROLUL PLOIEŞTI) - 1650 puncte;
4. VIŞAN LOREDANA (CS CONPET  PETROLUL  PLOIEŞTI) - 1300 puncte;
5. CERCEL ION (CFR OLIMPIA ACB IAŞI) - 1250 puncte;
6. LINCU ŞTEFAN (CFR OLIMPIA ACB IAŞI) - 1075 puncte;
7. ROHOTIN  PAUL (CFR CLUJ & CSM CÂMPIA TURZII) - 1050 puncte;
8. DUDAŞ BOGDAN (CFR CLUJ & CSM CÂMPIA TURZII) - 1050 puncte;
9. BALABAN RADU (CS INTER PETRILA) - 900 puncte;
10. GYERESY ANNA (CS ELECTROMUREŞ ROMGAZ TG. MUREŞ) - 850 puncte.

* Clasament modificat de FR Popice

Pe 13 decembrie, o zi cu "ghinion" pentru ieşeanul Ştefan Lincu, FR Popice ne-a trimis un clasament modificat, care arată astfel:
1. Lupu Nicolae; 2. Dogaru Luminiţa; 3. Lăcătuşu Daniela; 4. Samson Cristina (Conpet Petrolul Ploieşti); 5. Cercel Ion; 6. Vişan Loredana; 7. Rohotin Paul; 8. Dudaş Bogdan; 9. Balaban Radu; 10. Gyeresi Anna.
După cum se vede, ieşeanul Ştefan Lincu (medaliat cu bronz la CM popice U 18 din Novigrad, Croaţia) a "sărit" din schemă, dar nu şi din aprecierele noastre!
DAN TEODORESCU

 

Sportul popicelor, pe primul semestru al anului 2017

Federaţia Română de Popice a elaborat Calendarul competiţional intern şi internaţional pe primul semestru al anului 2017. Arena CFR Iaşi va găzdui două competiţii în vara anului următor, în iunie şi iulie, la nivel de "pitici" (U 14) şi "bunici" (+50). Secretarul general al FR Popice, Constantin Stamatescu, ne comunică că acest CALENDAR SPORTIV a fost aprobat în şedinţa de Prezidiu Federal, din 07 decembroe 2016. El este următorul:

- 03-15.01. 2017 Perioada de transfer, taxe si vize /2017 , la F.R.POPICE
- 04-14. 01 Cantonament Lot national Seniori (f+m), Juniori U14 si U 18 (f+m) la Poiana Braşov
- 28. 01 Champions League – Runda a II a – TUR
- 04. 02 Turneul -IV- Retur Echipe Tineret U 23 - Feminin / Masculin
- 11. 02 Etapa a-IV-a Retur Echipe Seniori - Feminin / Masculin
- 18. 02 Turneul -V- Retur Echipe Tineret U 23 - Feminin / Masculin
- 18. 02 Champions League – Runda a II a – RETUR
- 25. 02 FINALA Cupa Romaniei Echipe Seniori (m+f) Etapa a-IV-a la CLUJ
- 04. 03 Etapa a-V-a Retur Echipe Seniori - Feminin / Masculin
- 11-12. 03 Finala C.N. Ind. Clasic, Sprint si Tandem U 18 la feminin /masculin la Tg. MURES
- 14-17. 03 Cantonament Lot national Seniori (f+m) si Lot national U14 si U 18 (f+m) la CLUJ
- 18-19. 03 Amical Serbia-Romania – Seniori (m+f), Juniori U14 si U 18 (m+f) probabil la APATIN
- 25. 03 Turneul -VI- Retur Echipe Tineret U 23 - Feminin/ Masculin
- 01. 04 Cupa României Individual 50 + Etapa a-III-a la PETRILA
- 01-02. 04 FINALA Champions League - în Slovacia, la Podbrezova
- 08-09. 04 Finala C.N. pe Echipe Tineret U 23 la Feminin la CLUJ
- 08-09. 04 Finala C.N. pe Echipe Tineret U 23 la Masculin la PLOIESTI
- 22. 04 Etapa a-VI-a Retur Echipe Seniori - Feminin / Masculin
- 29. 04 Finala C.N. Ind. Clasic si Tandem la U 14 (m+f) Sustinuta financiar de Federatie la PLOIESTI
- 05-07. 05 Finala C.N. pe Echipe Seniori la CLUJ
- 06-07. 05 Finala C.N. pe Echipe Senioare la CLUJ
- 09-17. 05 Cantonament Lot national Seniori, Juniori U 14 si U 18 (f+m) la CLUJ
- 12-14. 05 Cupa Mondiala U14 in probe Individuale la Dettenheim (Germania)
- 14-19. 05 Campionat Mondial U18 la Echipe (m+f) si probe Individuale la Dettenheim (Germania)
- 19-27. 05 Campionat Mondial de Seniori (m+f) in proba pe Echipe la Dettenheim (Germania)
- 16-18. 06 Competitie Nationala Juniori mici ( Finantata de federatie) - la IAŞI
- 01. 07 FINALA Cupa Romaniei Individual 50 + Etapa a-IV-a - la IAŞI
- 20-30. 07 Cantonament Lot national Seniori (f+m) Tineret U23 (f+m) si Juniori U 18 (f+m) Poiana Braşov.
Dorim succes tututor participanţilor. Să câştige CEI MAI BUNI !!!
DAN TEODORESCU

 
Mai multe articole...