Popice-Bowling

Trei echipe româneşti, în cupele europene de popice! Dar fără CFR Olimpia ACB Iaşi!

Federaţia Internaţională de Popice a încheiat recent înscrierile în cupele europene, care se vor derula în luna octombrie 2017. Vor fi trei competiţii de acest gen, astfel: Cupa Mondială (la Blansko - Cehia, pentru echipele campioane naţionale), Cupa Europei (la Hirschau - Germania, pentru echipele vicecampioane naţionale) şi Cupa NBC (la München - Germania, pentru echipele care au câştigat cupele naţionale sau au terminat campionatele naţionale pe locurile 3-4). Doar trei echipe din România s-au înscris la aceste cupe continentale, ele fiind CFR Cluj (Cupa Mondială, la masculin), Electromureş Romgaz Tg. Mureş (Cupa Europei, la feminin) şi Electromureş Tg. Mureş (Cupa NBC, la masculin).
Din motive financiare, vicecampioana CFR Olimpia CFR Iaşi (la masculin) şi campioana Conpet Petrolul Ploieşti (la feminin) nu s-au înscris în Cupa Europei şi respectiv Cupa Mondială. Nu s-au înscris în Cupa NBC nici echipele Inter Petrila (la masculin) şi Rapid Bucureşti (la feminin).
Echipele participante sunt:
CUPA MONDIALĂ (în perioada 2-7 octombrie 2017, la Blansko - Cehia):
- Feminin (cu 9 echipe participante): BBSV Viena (Austria), KK Zagreb (Croaţia), KK Slovan Rosice (Cehia), L'Espérance Saint-Maurice (Franţa), SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania), Rakoshegyi VSE (Ungaria), Kegljaski klub Celje (Slovenia), Kristal Zrenjanin (Serbia), SK Zeleziarne Podbrezova (Slovacia).
- Masculin (14 echipe): SK FWT Composites Neunkirchen (Austria), KK Posusje (Bosnia şi Herţegovina), KK Mertojak Split (Croaţia), SKK Rokycany (Cehia), KK Reval (Estonia),
Racing Club Strasbourg (Franţa), SKV Rot Weiß Zerbst 1999
(Germania), Zalaegerszegi TK (Ungaria), KK Neumarkt (Italia), KK Makpetrol Skopje (Macedonia), KS Alfa-Vector Tarnowo Podgorne (Polonia), CFR CLUJ (România), KK Calcit Kamnik (Slovenia), SK Zeleziarne Podbrezova (Slovacia).
CUPA EUROPEI (3-7 octombrie 2017, la Hirschau - Germania):
- Feminin (9 echipe): BSV Voith St. Pölten (Austria), KK Mlaka Rijeka (Croaţia), KK Slavia Praga (Cehia), KV Liedolsheim (Germania), ZTE-ZAEV TK (Ungaria), TKKF Debinki Gdansk (Polonia), CS ELECTROMUREŞ ROMGAZ TÂRGU MUREŞ (România), KK BREST Cerknica (Slovenia), TJ Slavoj Velky Saris (Slovacia).
- Masculin (10 echipe): BSV Voith St. Pölten (Austria), KK Revita Banja Luka (Bosnia şi Herţegovina), KK Zapresic (Croaţia), KK PSJ Jihlava (Cehia), Les vendangeurs Gevrey-Chambertin (Franţa), SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania), Alabárdos-Szegedi TE (Ungaria), ASKC Fugger Sterzing (Italia), KK Ljubelj Trzic (Slovenia), SKK Trstena Starek (Slovacia).
CUPA NBC (4-8 octombrie 2017, la München - Germania):
- Feminin (18 echipe): SK FWT Composites Neunkirchen şi SKC EHG Dornbirn (ambele din Austria), KK Kozara Gradiska (Bosnia şi Herţegovina), ZKK Istra Porec şi ZKK Split (ambele din Croaţia), TJ Sokol Duchcov şi TJ Valasske Mezirici (ambele din Cehia), Tartu KK (Estonia), SKK 98 Poing şi Kriemhild Lorsch (ambele din Germania), Balatoni Vasas SE şi Ipartechnika Györ SE (ambele din Ungaria), AKC Los Birillos şi ASV Tirol Mutspitz (ambele din Italia), KK Triglav Kranj şi KK Ljubelj Trzic (ambele din Slovenia), ZKK Srem Ruma şi Alimenta Novi Sad (Serbia).
- Masculin (27 echipe): KSV Viena şi KSK Union Orth an der Donau (ambele din Austria), KK Rudar Kakanj şi KK Kozara Gradiska (ambele din Bosnia şi Herţegovina), KK Osijek şi
KK Postar Split (Croaţia), CB Dobrany şi KK Slavoj Praga (Cehia), KK PinPin şi KK Tallinn (ambele din Estonia), Bowling Classic Dijon Côte D'Or şi Reveil is sur Tille (ambele din Franţa), Kegelclub Schwabsberg 1953 şi SKC Staffelstein (ambele din Germania), Repcelaki SE şi Györ-Szol TC (ambele din Ungaria), ASV Aldein şi ASKC St. Georgen (ambele din Italia), KK GTC Musandra  Skopje şi KK Heraklea (ambele din Macedonia), KK Dziewiatka-Amica Wronki (Polonia), CS ELECTROMUREŞ TÂRGU MUREŞ (România), KK Gorica şi KK Konstruktor Maribor (ambele din Slovenia), Crvena Zvezda / Steaua Roşie Belgrad şi KK Belgrad (Serbia), SK Modranka Trnava (Slovacia).
Vor promova apoi în Liga Campionilor (în primul tur sunt optimile de finală) primele 7 clasate în Cupa Mondială, primele 5 clasate în Cupa Europei şi primele 3 clasate în Cupa NBC, plus deţinătoarele trofeelor, în speţă SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania) - la feminin şi SKV Rot Weiss Zerbst 1999 (Germania) - la masculin.
DAN TEODORESCU

 

La Ploieşti, aur, argint şi bronz pentru popicarii veterani de la CFR Olimpia ACB Iaşi

 

Sâmbătă, pe 22 iulie 2017, arena de popice cu 6 piste de la Ploieşti a găzduit "Cupa Petrolistului" la popice veterani (seniori +50 ani), clubul organizator fiind Petrolistul Băicoi, din judeţul Prahova. Într-o competiţie arbitrată excelent de braşoveanul Marian Constantin, în întrecerea pe echipe, acolo unde s-au lansat 100 bile de fiecare concurent, am consemnat următorul clasament final:
1. CSO Tălmaciu - 1607 popice doborâte;
2. CS Sălişte - 1605 p.d.;
3. KSE Târgu Secuiesc - 1579 p.d.;
4. CS CFR Olimpia ACB Iaşi - 1564 p.d.;
5. Petrolul Băicoi I - 1558 p.d.;
6. Petrolul Băicoi II - 1543 p.d.;
7. ACS Hoghiz - 1517 p.d.;
8. Corona Braşov I - 1511 p.d.;
9. Corona Braşov II - 1275 p.d.
Fiecare echipă a fost alcătuită din 5 sportivi şi s-au luat în calcul primele patru rezultate. Pentru CS CFR Olimpia ACB Iaşi (căpitan de echipă: Vasile Ţidularu) au punctat: Constantin Iftimie - 443 p.d., Aurel Roiu - 402 p.d., Ioan Herman - 372 p.d. şi Ioan Dăscălescu - 347 p.d., iar rezultatul lui Florin Dăscălescu (345 p.d.) nu a mai contat în întrecerea pe echipe.
La individual, am consemnat trei medalii pentru sportivii de la CS CFR Olimpia ACB Iaşi, Constantin Iftimie reuşind să cucerească medalia de aur la categoria de vârstă 50-59 ani, iar Ioan Herman şi Mihai Ispir pe cele de argint şi respectiv bronz la categoria peste 70 ani.
Podiumurile de premiere au fost următoarele:
CATEGORIA 50-59 ani:
1. Constantin Iftimie (CS CFR Olimpia ACB Iaşi) - 443 p.d.;
2. Matei Mierliţă (Petrolistul Băicoi) - 439 p.d.;
3. David Geza (KSE Tg. Secuiesc) - 423 p.d.
CATEGORIA 60-69 ani:
1. Silvestru Haran (CSO Tălmaciu) - 409 p.d. (133 p.d. la izolat);
2. Vasile Cioacă (CSO Tălmaciu) - 409 p.d. (122 p.d. la izolat);
3. Kalman Francisc (ACS Hoghiz) - 407 p.d.
CATEGORIA PESTE 70 ANI:
1. Ioan Creţoiu (CSO Tălmaciu) - 378 p.d.;
2. Ioan Herman (CS CFR Olimpia ACB Iaşi) - 372 p.d.;
3. Mihai Ispir (CS CFR Olimpia ACB Iaşi) - 362 p.d.
Cu un rezultat de 342 p.d., Vasile Croitoru (CS CFR Olimpia ACB Iaşi) s-a clasat în afara podiumului.
Referitor la jocul grupării ieşene, căpitanul de echipă Vasile Ţidularu ne-a declarat: "Pe o căldură sufocantă, am avut doi popicarii care nu s-au adaptat la condiţiile de joc, ei fiind fraţii Ioan şi Florin Dăscălescu. În rest, băieţii au jucat bine şi au cucerit în final 3 medalii în întrecerea individuală, care reprezintă o performanţă bună pentru echipa noastră de veterani".
În continuare, ieşenii vor participa la Campionatele Naţionale de popice veterani, din 18-20 august 2017, de la Hunedoara.
Competiţia de la Hunedoara va avea următorul mod de disputare:
- Ediţia a XXII-a a Campionatului National de seniori, de la 60 ani în sus: echipe - seniori şi individual seniori - categoriile A (60-69 ani) şi B (peste 70 ani).
- Ediţia a II-a - Individual clasic, amatori, până la 59 ani.
- Ediţia a I-a - Echipe amatori până la 59 ani.
Programul competiţiei de la Hunedoara arată astfel:
- Vineri, 18 august 2017 - ora 15:00: şedinţa tehnică,tragerea la sorţi,predarea listelor de jucători şi a legitimaţilor sportive, achitarea taxei de participare şi pentru masă, cazare, viza anuală, legitimaţii noi etc.
- Sâmbătă, 19 august 2017 - ora 8:30: deschiderea festivă; la ora 9:00: începerea concursului cu sportivi care participă la proba pe echipe, conform tragerii la sorţi (4 jucători din fiecare echipă),după care sportivi din proba individual,peste 60 ani (A+B); ora 19:00: încheierea primei zile; ora 20:00:  masa festivă.
- Duminică, 20 august 2017 - ora 8:00: continuarea probei individuale cu sportivi peste 60 ani (A+B), după care sportivi amatori până la 59 ani; ora 14:00: festivitatea de premiere (individual A, B şi până la 59 ani şi pe echipe).
Organizatorul pe plan naţional este Federatia Romana de Popice, iar Colegiul Central al Arbitrilor din cadrul FR de Popice va nominaliza arbitrul principal şi adjunctul arbitrului principal.
Organizatorul pe plan local este Clubul Sportiv Siderurgica Hunedoara, preşedinte CS Siderurgica Hunedoara fiind prof. BEREGSZASZY Ştefan, care poate fi contactat telefonic la
mobilul 0722 538 763 şi prin E-mail la This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it .
După CN de la Hunedoara, popicarii veterani ieşeni sunt invitaţi la o competiţie organizată de KSE Tg. Secuiesc, pe o arenă pe plăci cu 2 piste.
DAN TEODORESCU

 

Popicarul ieşean Constantin Iftimie câştigă Cupa României în concursul veteranilor

Sâmbătă, 8 iulie 2017, etapa finală a Cupei României la popice pentru veterani (seniori +50 ani şi sub 50 ani) a avut loc la arena CFR Iaşi, la competiţie fiind prezenţi 24 de sportivi, dintre care doi în afară de concurs deoarece nu au parcurs toate cele trei etape anterioare. În această situaţie s-au aflat Opra Bodi Francisc (KSE Tg. Secuiesc) - 421 p.d. azi la Iaşi, la seniori +50 ani şi respectiv Haţegan Radu Cornel (CS Siderurgica Hunedoara) - 498 p.d., performanţă cu care putea câştiga o medalie de bronz, la seniori sub 50 ani.
După o întrecere spectaculoasă, arbitrată de ieşeanul Florin Ciolan, ajutat de secunzii Iulian Gabriel Cucu şi Ion Cercel, marele trofee puse în joc au revenit sportivilor Constantin Iftimie (CFR Olimpia ACB Iaşi) - la seniori +50 ani şi Călin-Ioan Cazacu (Clubul Sportiv al Oraşului Tălmaciu, fost în trecut legitimat la CFR Olimpia ACB Iaşi) - la seniori sub 50 ani.
Rezultatele complete au fost următoarele:

SENIORI +50 ani:
1. Iftimie Constantin (CFR Olimpia ACB Iaşi) - 504 p.d.;
2. Haran Silvestru (CS al Oraşului Tălmaciu) - 494 p.d.;
3. Ebel Emilia (CS Siderurgica Hunedoara, marea surpriză a competiţiei) - 493 p.d.;
4. Beuck Erhard Dietrich (CS al Oraşului Tălmaciu) - 483 p.d.;
5. Vestemean Dan (CS al Oraşului Tălmaciu) - 482 p.d.;
6. Cioacă Vasile (CS al Oraşului Tălmaciu) - 471 p.d.;
7. Incze Ernö (ACS Corona 2010 Braşov) - 462 p.d.;
8. Kiss Arcadiu (KSE Tg. Secuiesc) - 456 p.d.;
9. Cotlarciuc Sorin Constantin (CFR Olimpia ACB Iaşi) - 445 p.d. (127 p.d. la izolat);
10. Dehelean Aurel (CS Siderurgica Hunedoara) - 445 p.d. (125 p.d. la izolat);
11. Szilagyi Zoltan Samuel (ACS Corona 2010 Braşov) - 432 p.d.;
12. Lupulescu Vasile (CS Siderurgica Hunedoara) - 430 p.d.;
13. Toth Laszlo (ACS Corona 2010 Braşov) - 426 p.d.;
14. Jancso Carol Csaba (KSE Tg. Secuiesc) - 422 p.d.

SENIORI (Under 50 ani):
1. Cazacu Călin-Ioan (CS al Oraşului Tălmaciu) - 538 p.d.;
2. Szabo Attila (KSE Tg. Secuiesc) - 508 p.d.;
3. Ballash Mircea (CS al Oraşului Tălmaciu) - 495 p.d.;
4. Dehelean Beni-Aurel (CS Siderurgica Hunedoara) - 492 p.d.;
5. Lazăr Cristian Sorin (CS al Oraşului Tălmaciu) - 488 p.d.;
6. Raduly Zoltan (ACS Corona 2010 Braşov) - 471 p.d.;
7. Kiss Gyorgy (KSE Tg. Secuiesc) - 468 p.d.;
8. Geleriu Sorin Daniel (CS al Oraşului Tălmaciu) - 460 p.d.

Primii trei clasaţi pe podium, de la fiecare categorie de concurs, au primit din partea FR Popice, reprezentată la Iaşi de instructorul sportiv Iulian Nistor, cupe, medalii şi diplome. Clubul Sportiv organizator, CFR Iaşi, a fost reprezentat de directorul sportiv Dan Teodorescu.
La finalul competiţiei, popicarul ieşean Constantin Iftimie, câştigătorul Cupei României la seniori +50 ani, fost lăcătuş mecanic şi instalator la Depoul CFR Iaşi, în prezent instalator profesionist privat pe probleme sanitare şi termice interioare, ne-a declarat: "Acest trofeu câştigat azi reprezintă munca mea în domeniul sportiv, în afara orelor de program, peste cele pe care le petrec în profesia mea de instalator. Nu trofeul dobândit e totul pentru mine acum, ci am pus în balanţă mereu orgoliul meu de sportiv şi faptul că reprezint un club de tradiţie şi un oraş de elită al României, dacă mă refer la CFR şi la municipiul Iaşi, în care trăiesc! Am fost prezent la fiecare etapă dinaintea finalei de la Iaşi, am cheltuit peste 1.000 lei până acum pentru deplasările prin ţară la cele trei runde anterioare, tocmai pentru a putea lupta şi cuceri un trofeu important pentru Clubul Sportiv CFR Iaşi şi pentru oraşul meu". Fără comentarii...
DAN TEODORESCU

 

La popice, finala Cupei României a veteranilor va avea loc la arena CFR Iaşi

Etapa finală a Cupei României la popice pentru veterani (seniori +50 ani şi sub 50 ani) va avea loc sâmbătă, 8 iulie 2017, de la ora 9.00, la arena CFR Iaşi, din Şoseaua Naţională nr. 7-9.
Vor participa la competiţie 35 de sportivi, de la următoarele cluburi: CS Siderurgica Hunedoara (7 sportivi), ACS KSE Tg. Secuiesc (8), CS CFR Iaşi (2 sportivi, ei fiind Constantin Iftimie şi Sorin Constantin Cotlarciuc), ACS HOGHIZ (6), CS al ORAŞULUI TĂLMACIU (8), ACS CORONA 2010 BRAŞOV (4). Nu vor fi prezenţi în concurs sportivii de la CS de Drept Privat PETROLUL BĂICOI.
După cum ne-a comunicat instructorul sportiv Iulian Nistor (tel. 0730.471.505), din partea FR Popice, ordinea de intrare pe piste de joc, în funcţie de rezultatele cumulate în cele trei etape anterioare, se prezintă astfel:

*** ORA 09:00  (50 +)                           
Pista 1    PACURARIU Elisaveta    C.S. Siderurgica Hunedoara    763 p.d.                  
Pista 2    GHERASIM Neculai    C.S. Siderurgica Hunedoara    535                   
Pista 3    OPRA Bodi Francisc    A.C.S. KSE Tg.Secuiesc    424                   
Pista 4    ----------------------    ----------------------    ----                   
*** ORA 10:00                           
Pista 1    ROTHBECHER Mihai    A.C.S. Hoghiz    1367                   
Pista 2    SZILAGYI Zoltan-Samuel    A.,,C.S. Corona 2010”Braşov    1357                   
Pista 3    INCZE Erno    A.,,C.S. Corona 2010”Braşov    1336                   
Pista 4    LUPULESCU Vasile    C.S. Siderurgica Hunedoara    1327                   
*** ORA 11:00                           
Pista 1    FULOP Arpad    A.C.S. Hoghiz    1412                   
Pista 2    ASZALOS Stefan    A.C.S. Hoghiz    1400                   
Pista 3    COTLARCIUC Sorin C-tin    C.S. CFR Iasi    1399                   
Pista 4    VESTEMEAN Dan    C.S. al Orasului Talmaciu    1383                   
*** ORA 12:00                           
Pista 1    BARA Iosif    A.C.S. Hoghiz    1473                   
Pista 2    BEUCK Erhard Dietrich    C.S. al Orasului Talmaciu    1463                   
Pista 3    JANCSO Carol Csaba    A.C.S. KSE Tg.Secuiesc    1434                   
Pista 4    TOTH Laszlo    A.,,C.S. Corona 2010”Braşov    1430                   
*** ORA 13:00                           
Pista 1    KALMAN Francisc    A.C.S. Hoghiz    1513                   
Pista 2    CIOACA Vasile    C.S. al Orasului Talmaciu    1502                   
Pista 3    EBEL Emilia    C.S. Siderurgica Hunedoara    1488                   
Pista 4    KISS Arcadiu    A.C.S. KSE Tg.Secuiesc    1483                   
*** ORA 14:00                           
Pista 1    HARAN Silvestru    C.S. al Orasului Talmaciu    1558                   
Pista 2    IFTIMIE Constantin    C.S. CFR Iasi    1540                   
Pista 3    DEHELEAN Aurel    C.S. Siderurgica Hunedoara    1521                   
Pista 4     VARDO Oliver    (SUB 50)    A.C.S. KSE Tg.Secuiesc    510                   
*** ORA 15:00 (SUB 50)                           
Pista 1    RADULY Zoltan    A.,,C.S. Corona 2010”Braşov    1348                   
Pista 2    TUDOSA Constantin    A.C.S. Hoghiz    972                   
Pista 3    HATEGAN Radu Cornel    C.S. Siderurgica Hunedoara    927                   
Pista 4    BOGOZI Josef    A.C.S. KSE Tg.Secuiesc    922                   
*** ORA 16:00                            
Pista 1    BALLASH Mircea    C.S. al Orasului Talmaciu    1504                   
Pista 2    KISS Gyorgy    A.C.S. KSE Tg.Secuiesc    1476                   
Pista 3    LAZĂR Cristian Sorin    C.S. al Orasului Talmaciu    1463                   
Pista 4    GELERIU Sorin Daniel    C.S. al Orasului Talmaciu    1408                   
*** ORA 17:00                           
Pista 1    CAZACU Calin-Ioan    C.S. al Orasului Talmaciu    1715                   
Pista 2    SZABO Attila    A.C.S. KSE Tg.Secuiesc    1535                   
Pista 3    DEHELEAN Beni-Aurel    C.S. Siderurgica Hunedoara    1524                   
Pista 4    TAMAS Andras    A.C.S. KSE Tg.Secuiesc    1504                   
Conform regulamentului, în etapa finală de la Iaşi toţi popicarii vor concura de la "zero", iar sportivii clasaţi pe podium vor fi premiaţi de FR Popice cu medalii, diplome şi cupe.
Arbitrul principal al competiţiei este ieşeanul Florin Ciolan, iar FR Popice va fi reprezentată la arena CFR Iaşi de instructorul sportiv Iulian Nistor.
DAN TEODORESCU

 

Noi Colegii şi Comisii Federale la FR Popice

FEDERATIA ROMÂNA DE POPICE (RUMÄNISCHER KEGELN VERBAND) are sediul în Bucureşti, pe Str. Vasile Conta nr.16, Sector 2, în clădirea MTS.  Are tel./fax: 0040.31.8056158 şi tel. 0040.318056159, site www.federatie-popice.ro şi email This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it .

În şedinţa de Prezidiu Federal din 23.06.2017, au fost PROPUSE şi APROBATE mai multe COLEGII şi COMISII FEDERALE, componenţa acestora fiind următoarele:
- COMISIA DE APEL - este constituită din preşedinte şi 2 membri: (aprobata in AGA din 30.03.2017)
•  Preşedinte:  CONSTANTIN  MARIAN
•  Membru:     POMETCU  VASILICA
•  Membru:     MIHĂLCIOIU  OVIDIU  PETRUŢ          
- COMISIA DE DISCIPLINĂ - este constituită din 3 persoane:     
•  Membru:    ANTAL  MATILDA
•  Membru:    GRIGORESCU  ION
•  Membru:    BLAGA GRIGORE
- COLEGIUL CENTRAL AL ANTRENORILOR – este format din 5 membri:    
•  Membru:   ANTIMIRESCU CĂTĂLIN REMUS
•  Membru:   BLAGA GRIGORE
•  Membru:   OROSZ  ISTVAN  
•  Membru:   DOBRICĂ  MARCEL
•  Membru:   POPA  NICOLAE
- COLEGIUL CENTRAL AL ARBITRILOR - este format din 3 membri (cei mai competenţi arbitri):
•  Membru:   GRIGORESCU  ION
•  Membru:   BLASICZ  GHEORGHE 
•  Membru:   BEŞE  DUMITRU
- COMISIA DE COMPETIŢII, LEGITIMĂRI, TRANSFERĂRI ŞI CLASIFICĂRI SPORTIVE - aceasta este formată din 5 membri:
•  Membru:   NISTOR  IULIAN
•  Membru:   ANTIMIRESCU  CĂTĂLIN  REMUS
•  Membru:   BLAGA GRIGORE
•  Membru:   OROSZ  ISTVAN  
•  Membru:   DOBRICĂ  MARCEL
- COMISIA DE MEDIA, MARKETING ŞI IMAGINE - este formată dintr-un număr de 3 persoane:
•  Preşedinte:  STAMATESCU CONSTANTIN IOAN
•  Membru:     NISTOR  IULIAN
•  Membru:     BALAJ  MIRCEA
- COMISIA ECONOMICĂ ŞI DE BAZĂ MATERIALĂ - este formată din 3 persoane:
•  Membru:  PĂTRĂŞCOIU  DANIELA
•  Membru:  STAMATESCU CONSTANTIN IOAN
•  Membru:  POPESCU MARIA
- COMISIA CENTRALĂ ANTIDOPING - este formată din 3 persoane:
•  Membru:  STAMATESCU CONSTANTIN IOAN
•  Membru:  ANTIMIRESCU  CĂTĂLIN  REMUS
•  Membru:  BĂDESCU  GABRIELA
- COMISIA CENTRALĂ DE COMBATERE A VIOLENŢEI ÎN SPORT - este formată din 3 membri:
•  Membru:  BALAJ MIRCEA
•  Membru:  POPESCU  MARIA
•  Membru:  ANTAL  MATILDA
De menţionat că ANTIMIRESCU CĂTĂLIN-REMUS este şi antrenor federal şi antrenorul echipei CFR Olimpia ACB Iaşi.    
Vă informăm că finala Cupei României la popice pentru veterani (sub 50 ani şi peste 50 ani) a fost amânată pentru ziua de sâmbătă, 8 iulie 2017, dar a rămas să se dispute la arena CFR Iaşi, din Şoseaua Naţională nr. 7-9. La această etapă finală, echipa CFR Olimpia ACB Iaşi, la seniori +50 ani (veterani) va fi reprezentată de lansatorii Constantin Iftimie şi Sorin Cotlarciuc. 
DAN TEODORESCU

 

Două medalii de aur pentru tinerii popicari ceferişti ieşeni

În perioada 17 - 18 iunie 2017, arena de popice CFR Iaşi a găzduit Competiţia Naţională pentru juniorii mici (U 12 - U 14), partea financiară a turneului fiind asigurată de FR Popice şi MTS.
Au participat 34 de tineri lansatori de la cluburile Electromureş Tg. Mureş, Conpet Petrolul Ploieşti, CFR Cluj şi CFR Olimpia ACB Iaşi, din partea FR Popice fiind prezenţi secretarul general Constantin Stamatescu, instructorul sportiv Iulian Nistor şi antrenorul federal Remus Antimirescu.
Într-o competiţie arbitrată de ieşeanul Iulian Gabriel Cucu, podiumurile de premiere au fost următoarele:
FEMININ:
- U 12 (s-au lansat 100 bile la plin): 1.  Mihai Letiţia (Conpet Petrolul Ploieşti) - 549 p.d.; 2. Fancsali Jessica - 524 p.d.; 3. Dragu Teodora - 510 p.d.
- U 14 (s-au lansat 120 bile la plin şi izolat): 1. Bato Judit Natalia (Electromureş Tg. Mureş) - 465 p.d.; 2. Szabo Julia Emese - 454 p.d.; 3. Ioniţă Andreea - 448 p.d.
MASCULIN:
- U 12 (s-au lansat 100 bile la plin): 1. Bejan Ioan (CFR Olimpia ACB Iaşi) - 483 p.d.; 2. Ferencz Botond - 452 p.d.; 3. Szöcs Tamas - 450 p.d.
- U 14 (s-au lansat 120 bile la plin şi izolat): 1. Seliman Andrei (CFR Olimpia ACB Iaşi) - 465 p.d.; 2. Iszlai Attila - 432 p.d.; 3. Gyarmati-Pintea Răzvan - 399 p.d.
După cum se poate observa, medaliile de aur au mers la Ploieşti, Tg. Mureş şi Iaşi, clubul moldav reuşind să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului chiar de două ori, cu singurii lor lansatori prezenţi în competiţie.
Antrenorii prezenţi la turneul juvenil de la Iaşi au fost Orosz Istvan şi Seres Jozsef (Tg. Mureş, alături de vicepreşedintele clubului, Antal Matilda), Daniela Lăcătuşu - mama câştigătoarei Letiţia Mihai şi Mihaela Lixandru (Ploieşti), Grigore Blaga (Cluj), Remus Antimirescu şi Costică Ciurdea (Iaşi). 
"A fost o competiţie frumoasă, cu o participare destul de numeroasă, deşi la început se credea că vor fi mai mulţi competitori în concurs, deoarece partea financiară a fost asigurată de FR Popice şi MTS. Dacă uzi copacii o să ai şi rod, spune o zicală românească, care se aplică foarte bine şi în sport, mai ales la popice!", ne-a declarat la finalul turneului de la arena CFR Iaşi, antrenorul federal Remus Antimirescu.
Vă reamintim că, la Iaşi, sportul popicelor face mare performanţă de mulţi ani, echipele de seniori, juniori-tineret şi veterani cucerind multiple titluri naţionale. Mai mult chiar, echipa de seniori CFR Olimpia ACB Iaşi a evoluat mulţi ani în cupele europene şi Liga Campionilor, dar din păcate aceste lucruri se uită, mai ales când Fundaţia Sportului Ieşean acordă finanţare echipelor ieşene, iar anul acesta formaţia ceferistă de popice a ajuns în afara "listei"! Din păcate, iar în octombrie 2017, CFR Olimpia ACB Iaşi este calificată în Cupa Europei de popice, din Germania...
DAN TEODORESCU

 
Mai multe articole...