Popice-Bowling

Cupa României la popice a ajuns la Cluj şi Târgu Mureş

În modernul complex sportiv Gheorgheni, din Cluj, pe 25 februarie 2017 au avut loc întrecerile etapei a IV-a (ultima) din cadrul Cupei României la popice.
În întrecerea masculin, clasamentul ultimei runde a competiţiei a fost următorul:
1. CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii - 3692 popice doborâte;
2. CSM Satu Mare - 3385 p.d.;
3. Electromureş Târgu Mureş - 3284 p.d.;
4. Inter Petrila - 3229 p.d.
Pentru ceferiştii clujeni, antrenaţi de Grigore Blaga, au punctat Paul Rohotin - 602 p.d., Vlad Sabău - 599 p.d., Mănel Manea - 629 p.d., Virgil Dorin - 585 p.d., Petruţ Mihălcioiu - 649 p.d., Bogdan Dudaş - 628 p.d.
În urma celor patru runde disputate, clasamentul final al Cupei României, în întrecerea masculin, s-a prezentat astfel:
1. CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii - 16 puncte (câştigătoarea competiţiei);
2. Electromureş Târgu Mureş - 11 puncte;
3. CSM Satu Mare - 7 puncte;
4. Inter Petrila - 6 puncte.
De menţionat că formaţia CFR Olimpia ACB Iaşi nu s-a înscris în Cupa României, aferentă sezonului 2016-2017.
La feminin, clasamentul etapei a IV-a a fost următorul:
1. Electromureş Romgaz Târgu Mureş - 3518 p.d.;
2. Conpet Petrolul Ploieşti - 3432 p.d.;
3. Rapid Bucureşti - 3183 p.d.
Pentru echipa mureşeană, sub conducerea antrenorilor Orosz Istvan şi Seres Jozsef, au evoluat: Duka Tilda - 604 p.d., Alexandrina Bornert - 581 p.d., Iulia Adela Ban - 595 p.d., Alina Suciu - 566 p.d., Doina Baciu - 587 p.d., Gyeresi Anna - 585 p.d. Vicepreşedinta clubului mureşean este Antal Matilda.
În urma celor patru runde disputate în 2016 şi 2017, clasamentul final al Cupei României la popice, în competiţia fetelor, a fost:
1. Electromureş Romgaz Târgu Mureş - 10,5 puncte (câştigătoarea competiţiei);
2. Conpet Petrolul Ploieşti - 9,5 puncte;
3. Rapid Bucureşti - 4 puncte.
Etapa clujeană a Cupei României a fost arbitrată de localnicul Dumitru Beşe (la masculin) şi Gheorghe Blasicz (din Mediaş, la feminin). FR Popice a fost reprezentată de Maria Popescu (preşedinte) şi Constantin Stamatescu (secretar general), ambii din Bucureşti.
Din partea gazdelor ardelene au mai fost prezenţi Gheorghe Şurubaru (City Manager, din partea Primăriei Municipiului Cluj), Călin Petriş (preşedintele CS CFR Cluj) şi Mircea Balaj (preşedintele secţiei de popice de la CS CFR Cluj).
La finalul întrecerilor au fost consemnate următoarele declaraţii:
- Constantin Stamatescu: "Complexul sportiv din cartierul clujean Gheorgheni a adunat până acum peste 5.000 de tineri practicanţi ai sportului, este dat la liber cum se spune, deci nu se percepe nici o taxă, iar programările se fac cu o săptămână înainte. Tot acolo, România va organiza Campionatul Mondial de popice de anul viitor. Sunt sigur că printre cei care vin acum să joace popice la Cluj, la nivel de amatori, se vor regăsi peste ani viitoarele mari talente ale ţării noastre în sportul popicelor!".
- Antal Matilda: "Tot complexul sportiv de la Cluj este unul extraordinar. Jucătoarele noastre mi-au mai spus că este o mare plăcere să joci popice în noua arenă cu 8 piste de acolo, cea mai mare din România la această oră!".

* Meciuri "duble" pentru CFR Olimpia ACB Iaşi

Să mai menţionăm că, în perioada următoare, pe 3 şi 4 martie 2017, în Campionatul Naţional de popice, arena CFR Iaşi va găzdui o "dublă" dintre CFR Olimpia ACB Iaşi şi Electromureş Târgu Mureş, vineri seara la tineret (U 23, de la ora 17.00) şi sâmbătă dimineaţă la seniori (de la ora 10.00).
Tot în Liga I de seniori, CFR Olimpia ACB Iaşi va evolua în partide duble (tur-retur) în deplasare, cu Inter Petrila (probabil pe 1-2 aprilie) şi cu CFR Cluj (pe 22-23 aprilie 2017).
În perioada 10-12 martie 2017, în localitatea Apatin, se vor juca partide amicale de pregătire dintre Serbia şi România, la seniori, U 14 şi U 18, la masculin şi feminin. În lotul naţional lărgit de seniori sunt convocaţi şi popicarii Ion Cercel, Gyula Veres şi Florin Opincă, de la CFR Olimpia ACB Iaşi, alături de antrenorul federal emerit Remus Antimirescu (CFR Olimpia ACB Iaşi).
În luna mai 2017, România va participa la Cupa Mondială (U 14) şi Campionatul Mondial de popice (U 18 şi seniori) de la Dettenheim, din Germania.
DAN TEODORESCU

 

În Liga Campionilor la popice: Electro Romgaz Tg. Mureş pierde la Rijeka, dar mai speră...

În prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la popice, sâmbătă, 28 ianuarie 2017, în competiţia feminină s-a disputat meciul KK Mlaka Rijeka (Croaţia) - Electromureş Romgaz Tg. Mureş (România) 6-2 la puncte de echipă (15-9 la puncte de set/ manşe câştigate; 3425 p.d. - 3289 p.d.).
De la echipa gazdă s-a remarcat Ana Jambrovic, cu un rezultat excepţional, de 632 p.d. şi cu o manşă de 191 popice doborâte!
De la mureşence au punctat: Alexandrina Bornert - 579 p.d. (0 puncte de echipă; 2 manşe câştigate), Duka Tilda - 560 p.d. (1; 3), Alina Suciu - 501 p.d. (0; 0), Anna Gyeresi - 505 p.d. (0; 0), Adela Iulia Ban - 553 p.d. (0; 2), Doina Baciu - 591 p.d. (1; 2).
A arbitrat Nataşa Ravnic Gasparini, căpitanul echipei oaspete fiind Duka Tilda.
"Chiar dacă am pierdut, noi mai sperăm că în meciul retur vom putea întoarce rezultatul şi vom obţine calificarea la turneul final. Echipa croată a avut o jucătoare în mare formă, pe Ana Jambrovic şi am văzut şi eu, pentru prima dată în viaţă mea, cum se face o manşă de 191 popice doborâte, într-o competiţie feminină!", ne-a declarat în urmă cu câteva minute, vicepreşedinta clubului mureşean, Antal Matilda, care ne-a mai spus: "În altă ordine de idei, aici, la Rijeka este un timp splendid, de primăvară, cu un plus de 7 grade, parcă e în altă lume aici, la malul Mării Adriatice!".
Alte rezultate din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la popice:
Feminin:
- BBSV Wien (AUT) - ZP Sport a.s. Podbrezova (SVK) 7 - 1 la puncte de echipă (19 - 5 la puncte de set; 3435 p.d. - 3195  p.d.);
- Rakoshegyi Vasutas SE (HUN) - KK Celje (SLO) 5 - 3 (12 - 12 ; 3446 - 3442);
- SKC Victoria 1947 Bamberg (GER) - KC Schrezheim (GER) - nu ne-a parvenit încă rezultatul final, partida fiind în plină desfăşurare.
Masculin: 
- Alabardos Szeged TE (HUN) - KK Neumarkt (ITA) 6 - 2 (15 - 9 ; 3746 - 3624);
- SKV Rot Weiss Zerbst 1999 (GER) - Repcelaki SE (HUN) 6,5 - 2,5 (13 - 11 ; 3877 - 3734);
- ZP Sport a.s. Podbrezova (SVK) - BSV Voith St. Pölten (AUT) 6 - 2 (16 : 8 ; 3834 - 3711);
Cel mai mare popicaveraj al meciului a fost realizat de formidabilul lansator sârb Vilmos Zavarko (Podbrezova), cu 658 p.d. (1 punct de echipă; 3 manşe).
- SKC Victoria 1947 Bamberg (GER) - KK Zapresic (CRO) 1 - 7 (10 - 14 ; 3658 - 3745).
De la gazdele din Bamberg, românul Nicolae Lupu a reuşit 596 p.d. şi a pierdut cu 0,5 - 3,5 la manşe confruntarea cu Branislav Bogdanovic - 637 p.d.
Partidele retur sunt programate sâmbătă, 18 februarie 2017, de la orele locale 13.00.
Turneul final de patru (Final Four) este programat la Podbrezova (Slovacia), în zilele de 1 şi 2 aprilie 2017.
DAN TEODORESCU
*** UPDATE:
Ultimul rezultat din competiţia feminină: SKC Victoria 1947 Bamberg (GER) - KC Schrezheim (GER) 7 - 1 (16,5 : 7,5 ; 3615 : 3311).

 

Spectacol cultural-sportiv de elită la "GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN 2016"

Sala mare de spectacole a Casei de Cultură a Studenţilor din Iaşi a găzduit joi, 19 ianuarie 2017, timp de 2 ore, GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN, pentru performanţele din 2016. În faţa unui public numeros şi într-o manifestare prezentată de jurnalistul Vasile Arhire, au fost acordate premii şi plachete de excelenţă pe 12 categorii, astfel:
1. SPORTUL PENTRU TOŢI:
- Asociaţia Tinerilor din Educatie Fizica si Sport Iasi – Bărău Andreea.
- Asociația Veloart Iasi – Eugen Harasim.
- Director Ștefan Butnariu, Școala George Călinescu-sprijin consistent în derularea Programului  Sport in Cartiere a PMI.
- Lect. Univ. Dr. Bogdan Anton – sprijin consistent în derularea Programului Sport în Cartiere a PMI.
- Albu Stefan – Belcesti profesor la Liceul Tehnologic V.M. Craiu, din Belcesti
- Alexandru Cişman, presedinte AJ SPT
2. SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ
-  Drăcșanu Crina – CSŞ Anghel Saligny Iasi, gimnastică ritmică – 9 ani, antrenor Cătălina Radu
-  Ilaș Ștefana -  Campioana Balcanica, calărie - 12 ani, antrenor Gioconda Pânzaru
-  Schipor  Eduard – CS CFR Iasi, tenis – 12 ani, antrenor Vergil Aghion şi Raluca Aghion
-  Mogârzan Matei-Valeriu , CS Politehnica Iasi – vicecampion european la sah - 8 ani - antrenor Danilov Vladimir
3. CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN:
-  Gaftea Maria – CS Politehnica Iasi, peste 50 ani
-  Ioan Dăscălescu – CS CFR Iasi, medaliat la turnee naționale – 67 ani
4. JOCURI SPORTIVE:
-  CSM Politehnica Iasi – fotbal, locul 7 in Liga 1, participare în "Europa League"
-  CSM Politehnica Iasi – futsal "U19" - Campioana Națională 2016
-  CS Navobi Iasi – fotbal feminin, locul 3 in Superliga 2016
-  Penicilina Iasi – volei feminin, locul 8 in Divizia A1
-  CS Politehnica Iași – rugby masculin, locul 5 în SuperLiga
5. ECHIPE ŞI ECHIPAJE:
-  CS CFR Olimpia ACB Iasi – CN Tineret-Juniori, popice
-  LPS Iași – CN Juniori 2 ștafeta, atletism
-  CSM Iasi – CN tir cu arcu Juniori+seniori echipe mixte
-  CSM Iasi -  CN sabie, feminin
-  CSŞ Anghel Saligny Iaşi – CN ansamblu gimnastica ritmica 2016
-  CS CFR Olimpia ACB Iaşi -  Vicecampioana Nationala la popice şi locul 2 in Cupa României, la seniori
-  CS Politehnica Iasi – CN, judo
-  CS Politehnica Iasi – CN, tenis de masa
-  CS Politehnica Iasi – CN, șah
6. PREMII SPECIALE:
-  Alexandru Marin – box profesionist, campion internațional IBO (la amatori a concurat pentru CS CFR Iaşi, antrenor Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei)
-  Cojoc Florin – participare la Jocurile Paralimpice de la Rio 2016, atletism
-  Liviu Ruxandari – Component de baza Nationala de futsal Rom.
- Vlad Eugen Nicusor – Turul Romaniei (6500 km) in 40 zile, bicicleta.
-  Vlad Ciobanu – arbitru FIFA, futsal, promovat in 2016
-  Daniel Popescu – alpinist ieșean, ascensiuni pe Kilimanjaro, Kala Patthar, Elbrus, Mont Blanc, obiective in 2017: Aconcagua Anzi - Denali Alaska.
7. CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE:
-  CSS Anghel Saligny – Constantin Radu
-  CS Enpi Iași – Constantin Adăscăliței
-  CFR Iași – George-Radu Pipa
-  LPS Iași – Ilie Ghiorghica
-  CLUB XS Motorsport Iași – Dan Codreanu
-  CSS Unirea Iași – Viorel Hudac
-  CSM Iași – Adrian Poeana
-  CSU Politehnica Iași – Vasile Manole
-  CSM Politehnica Iași – Florin Prunea
8. PREMII DE EXCELENŢĂ:
-  Aurelia Ichim – volei Penicilina iasi
-  Leonida Antohi – Director CS Politehnica
-  Mihai Romilă – profesor LPS Iasi, jucator emblematic in anii '80 la echipa de fotbal Poli Iaşi
-  Neagu Vasile Aurel – maestru emerit al sportului, locul 5 la JO Moscova 1980, lupte
-  Alice Luca – fondatorul scolii de gimnastică ieseană
9. SPORT ŞI EDUCAŢIE:
-  Sef promotie 2016 la FEFS-UAIC – Tomozei Răzvan Andrei
-  ISJ – inspector general prof. dr. Camelia Gavrilă
-  DJST Iaşi  – Director Daniel Stătescu
-  UTI – Rector Dan Cașcaval
-  USAMV – Rector Vasile Vîntu
-  UMF – Rector  Viorel Scripcariu
-  UAIC / FEFS – Rector Tudorel Toader
10. PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE:
-  Miron Sorin – Taekwondo ITF-CS Kwan Gae – antrenor Dumitriu Vlăduț.
-  Luca Alexandru – Karate Tradițional – ACS Olympic Iaşi – antrenor Luca Petronel.
-  Diana Popescu – Vovinam Viet Vo Dao – CS Active Vo – antr. Ichim Vasile.
-  Cristian Bistriceanu – Karate Tradițional – CS Enpi Iaşi – antrenor Irina Pascaru.
-  Rusu Florina – Culturism/Fitness – CS CFR Iasi 2002 – antrenor Petru Ciorbă
-  Bulmaga Irina – CS Politehnica Iasi, sah – antrenor Vasile Manole
-  Ene Diana – Radioamatorism – CSM Iași – antrenor Ivan Gabriela
-  Roatiș Alexandru – Culturism/Fitness - CSM Iași – antrenor Cristian Russ
-  Lincu Ștefan – popice – CS CFR Olimpia ACB Iași – antrenor Remus Antimirescu
-  Popa Andrei Cătălin – Radioamatorism – CSM Iași – antrenor Ivan Gabriela
-  Lucian Popa – Culturism/Fitness – CSM Iași – antrenor Felicia Purice-Russ
11. PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE:
-  Aniței Laura Elena Maria – Gimnastica Ritmică – CSS Anghel Saligny Iasi – antrenor Cătălina Radu
-  Ioana Radu – scrimă – CSS Unirea Iași – antrenor Radu Tofan
-  Andreea Verdeș - Gimnastica Ritmică – CSS Anghel Saligny Iasi – antrenor Constantin Radu
-  Sorin Ionescu – Atletism – LPS Iasi – antrenor Ghilase Marius
-  Olaru Dragoș – tir cu arcul – CSS Unirea Iași – antrenor Cezar Alexandrescu
-  Lupu Andreea – scrimă – CSM Iași – antrenor Sireteanu Alexandru
-  Saucă Alexandru – tir sportiv- CS Politehnica Iasi – antrenor Săcăleanu Ioan
-  Croitoru Mircea – judo, cat. 100 kg. – CS Politehnica Iasi – antrenor Năftică Costel
-  Ciotoiu Ilie – haltere, cat. 56 kg – CS CFR Iasi 2002 – antrenor Fron Dănuț
-  Iordache Dragomir – tir sportiv – CS Politehnica Iasi – antrenor Axinte Mihai.
12. PERFORMERI  PENTRU  IAŞI:
-  Mihaela Petrila – Medalie de bronz  la JO Rio 2016
-  Tiberiu Dolniceanu – Scrima, sferturi de finala la JO Rio 2016

În cadrul galei ieşene, unde sportivii de la CS CFR Iaşi au primit multe premii şi distincţii, au mai prezentat momente artistico-sportive cluburile CS Gimnis Iaşi (gimnastică aerobică, antrenor: Bogdan Bantă), CSŞ Anghel Saligny Iaşi (gimnastică ritmică, antrenori: Constantin Radu şi Cătălina Radu), CSM Iaşi (culturism-fitness, antrenori: Felicia Purice-Russ şi Cristian Russ), Dance-Energy Iaşi (dans sportiv).
Premiile au fost oferite laureaţilor de primarul Mihai Chirica, preşedintele CJ Maricel Popa, preşedintele FSI Lucian Popescu, viceprimarul Gabriel Harabagiu, rectorul UTI Dan Caşcaval, deputatul şi preşedintele FR Box Vasile Cîtea, preşedintele FR Şah şi fostul deputat Sorin Iacoban, deputatul Camelia Gavrilă, prorectorul UAIC Corneliu Iaţu, directorul DJST Iaşi Daniel Stătescu.
Primarul ieşean Mihai Chirica, care a mulţumit tuturor pentru participarea la evenimentul organizat de Primăria Muncipiului Iaşi, în parteneriat cu DJST Iaşi, a mai spus: "Vă doresc ca în 2017 să avem forţa şi sănătatea pentru a duce mai departe obiectivele propuse!".
DAN TEODORESCU

 

Propunerile Clubului Sportiv CFR Iaşi pentru "GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN 2016"

CS CFR Iaşi - Adresă cu nr. 4 / 05.01.2017 - Către Primăria Municipiului Iaşi

MOMENTE DE PREMIERE în cadrul manifestării de joi, 19 ianuarie 2017, ora 17.00, de la Casa Studenţilor Iaşi:

1. SPORTUL PENTRU TOŢI:
- Vasilică Ciprian Raru (Asociaţia Nevăzătorilor din România - Filiala Iaşi - locul 3 la Campionatul Naţional de table, participant activ la întrecerile de atletism şi popice; antrenor: Rădiţa Oneţ-Apostol, fostă handbalistă la TEROM Iaşi);
- perechea Bogdan Sidor - Andreea Bunduc (Clubul de Dans Sportiv NIKONS Iaşi, antrenor: Amira Niculiţă);
- Liviu Ciprian Gavril (34 ani, din Iaşi, câştigă numeroase medalii la turneele competiţiei naţionale Tenis Partener, pentru amatori, inclusiv la arenele CFR Iaşi, la nivelul superior 7, este pe locul 14 în ierarhia naţională).

2. SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ:
- Eduard Schipor (tenis, doar 12 ani, de la CS CFR Iaşi, antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion, câştigă numeroase turnee de tenis de la categoria superioară 14 ani, din cadrul calendarului competiţional la nivel naţional al Federaţiei Române de Tenis);
- Răzvan Aghion (tenis, doar 13 ani, de la CS CFR Iaşi, antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion, câştigă numeroase turnee de tenis de la categoriile superioare 14 ani şi 16 ani, din cadrul calendarului competiţional de la nivel naţional al Federaţiei Române de Tenis. Participant la turnee internaţionale de tenis din Belgia şi Cipru, din calendarul Tenis Europe);
- Maria-Bianca Andrei (tenis, doar 13 ani, de la CS CFR Iaşi, antrenori: Vergil Aghion şi Raluca Aghion, câştigă numeroase turnee de tenis de la categoria superioară 14 ani, din cadrul calendarului competiţional de la nivel naţional al Federaţiei Române de Tenis);

3. CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN
- Ioan Dăscălescu (popice veterani, CS CFR Iaşi, 65 ani, antrenor: Vasile Ţidularu, medaliat la turneele de la nivel naţional);
- Constantin Iftimie (popice veterani, CS CFR Iaşi, 51 ani, antrenor: Vasile Ţidularu, medaliat la turneele de la nivel naţional);
- Marcela Pacriţa (cat. 60-64 ani, Asociaţia Atleţilor Masters Iaşi).

4. JOCURI SPORTIVE:
- Echipa de futsal tineret "U 19" CSM Politehnica Iaşi (antrenor: Florin Nichifor) - campioană naţională.
- Echipa de popice tineret "U 23" CFR Olimpia ACB Iaşi (antrenori: Remus Antimirescu şi Costică Ciurdea) - campioană naţională la tineret şi campioană naţională la "Duo Juniori".
- Echipa de rugby Politehnica Iaşi (antrenor: George Sava).

5. ECHIPE ŞI ECHIPAJE:
- Echipa de popice seniori CFR Olimpia ACB Iaşi (antrenor emerit: Remus Antimirescu) - vicecampioană naţională şi locul 2 la Cupa României.
- Echipa de baschet feminin Politehnica Naţional Iaşi (antrenor: Sorana Gavrilescu-Nănescu);
- Echipa de volei feminin Penicilina Iaşi (antrenor: Dan Gavril).

6. PREMII SPECIALE:
- Alexandru Marin (box profesionist, campion mondial în versiunea IBO Internaţional în SUA, la amatori a boxat pentru CS CFR Iaşi, sub conducerea antrenorului emerit Nicu Brînzei);
- Florin Cojoc (CS Politehnica Iaşi, participant la Jocurile Paralimpice de la Rio de Janeiro 2016, antrenor: Viorica Ursanu);
-  Liviu Ruxandari (futsal, CSM Politehnica Iaşi, antrenor: Gabriel Dobre, team-manager: Ionel Popa, component de bază al lotului naţional al României la seniori).

7. CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE:
- CS CFR Iaşi (preşedinte: George-Radu Pipa);
- CS Politehnica Iaşi (director: Leonida Antohi / Vasile Manole);
- CS Penicilina Iaşi (preşedinte: Vasile Stângă).

8. PREMII DE EXCELENŢĂ:
- Vergil Aghion (CS CFR Iaşi, 61 ani, antrenor de tenis şi directorul turneelor Trofeul Municipiului Iaşi la tenis)
- Petru Ciorbă (CS CFR Iaşi, antrenor emerit de culturism-fitness, multiplu campion naţional şi campion mondial pe timpul când era sportiv de mare performanţă);
- Leonida Antohi (CS Politehnica Iaşi, pentru întreaga carieră).

9. PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE:
- Ştefan Lincu (popice, CS CFR Iaşi, medalie de bronz la perechi mixte la Campionatul Mondial de la Novigrad - Croaţia, la cadeţi U 18, antrenor emerit: Remus Antimirescu);
- Ion Cercel (popice, CS CFR Iaşi, locul 5 la seniori la tandem mixt la Campionatul Mondial de popice de la Novigrad - Croaţia, antrenor emerit: Remus Antimirescu)
- Florina Rusu (culturism-fitness, CS CFR Iaşi, antrenor emerit: Petru Ciorbă, locul 3 la open la Campionatul Balcanic de seniori din Serbia).

10. PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE:
- Ilie Ciotoiu (CS CFR Iaşi, haltere, cat. 56 kg, antrenor emerit: Dănuţ Fron, două medalii de argint la Campionatele Europene de haltere tineret din Israel, la aruncat şi la totalul olimpic şi locul 6 la smuls şi alte 3 medalii de aur la Cupa României de tineret. Are dublă legitimare cu CSM Cluj, dar conform protocolului încheiat şi avizat de FR Haltere, la tineret concurează doar pentru CS CFR Iaşi);
- Dragomir Iordache (CS Politehnica Iaşi, tir - puşcă, antrenor: Mihai Axinte);
- Mircea Croitoru (CS Politehnica Iaşi, judo, cat. +100 kg, antrenor: Costel Năftică)

11. PERFORMER PENTRU IAŞI:
- Mihai Nistor (box, participant la JO Rio 2016);
- Mihăiţă Lazăr (rugby, jucător la echipa campioană Castres, în Franţa).
- Ovidiu Şuhane (popice seniori, la echipa Alutech Wiener Neustadt - Austria);
Semnează: Director Sportiv - ing. Dan Teodorescu  şi Director Economic - ec. Lucian Mihalache.

 

LA MULŢI ANI 2017 !!!

Ne dorim un an mai bun 2017,

cu rezultate meritorii pentru

sportivii şi antrenorii de la

CS CFR Iaşi.

Cu sănătate şi pace în lume

le vom duce pe toate la bun

sfârşit.

La mulţi ani 2017 !!!

 

Crăciun fericit!

Clubul Sportiv

CFR Iaşi urează

tuturor sportivilor,

antrenorilor şi

partenerilor un

Crăciun fericit, cu

sănătate şi bucurii!


LA MULŢI ANI 2017!

 
Mai multe articole...