Popice-Bowling

La Apatin, meci de pregătire Serbia-România la popice

În zilele de 11 şi 12 martie 2017, naţionalele Serbiei şi României la popice au programat o "dublă" amicală la Apatin, în vederea pregătirii celor două garnituri pentru Mondialul din Germania, din luna mai, la seniori, cadeţi U 18 şi copii U 14, la masculin şi feminin.
Rezultatele de sâmbătă au fost următoarele:
- Seniori: Serbia - România 5-3 la puncte de echipă (3.781 p.d. - 3.692 p.d.)
Au evoluat: Milos Simionovic - Mănel Manea 0: 1 (635: 632,1: 3), Robert Ernješi - Gyula Veres 1: 0 (644: 607,3: 1), Uroš Jagličić - Florin Opincă 1: 0 (614: 572, 3,5 : 0,5), Igor Kovačić - Bogdan Dudaş 1: 0 (670: 591,4: 0), Radovan Vlajkov - Ion Cercel 0:1 (619: 648,1: 3), Čongor Baranji - Petruţ Mihălcioiu 0: 1 (599: 642,1: 3).
Rezerve: Saša Juhas 621, Alen Kunjdžić 591, respectiv Marian Bălan 566 p.d., Vlad Sabău 662 p.d..
- Senioare: Serbia - România 7-1 (3.508 p.d. - 3.409 p.d.).
Au evoluat: Jasmina Anđelković - Cristina Samson 1: 0 (603: 596, 2,5: 1,5), Maja Đukić - Nina Răileanu 1: 0 (589: 571,3: 1), Krstina Ljubenković - Anna Gyeresi 1: 0 (562 : 536,3: 1), Renata Vilov - Nicoleta Trifan 1: 0 (574: 553,2: 2), Zorica Barać - Daniela Lăcătuşu 0: 1 (566: 586,1: 3), Hermina Lukač - Luminiţa Dogaru 614: 567 ( 3: 1).
Rezerve: Marijana Oros 555, Ljiljana Frenc 569, respectiv Andreea Băicoianu 557, Loredana Vişan 476.
- Cadeţi: Serbia - România 2.347 p.d. - 2.233 p.d.
Au evoluat echipele:
- Serbia: Vuk Boškov 619, Sebastijan Molnar 585, DUŠAN Pejin 580, Pavle Stojanović 563. Rezerve: Mateja Šakić 536, Zelislav Jakab 552.
- România: Bogdan Istodor 572, Köttö Kalmann David 562, Szasz Tibor Levente 555, Andraşi Daniel 544. Rezerve: Roberto Laposi 529, Alexandru Mitru 530.
- Cadete: Serbia - România 2.181 p.d. - 2.254 p.d.
Au jucat echipele:
- Serbia: Vladana Obrenić 555, Milena Jurišić 553, Ivana Arsić 542, Tanja Petrović 531. Rezerve: Brigita Zolnai 553, Višnja Živanović 517.
- România: Fekete Reka 581, Maria Ciobanu 566, Melissa Ungureanu 554, Seres Bernadett 553. Rezerve: Ana Maria Poetaşu 545, Gal Beatrix 547.
- Copii (băieţi): Serbia - România 1.064 p.d. - 1.068 p.d.
Au evoluat: Adam Lak 534, Ilija Jevremović 530, respectiv Benke Zoltan jr 545, Dacian Bulgaru 523.
- Copii (fete): Serbia - România 1.125 p.d. - 1.093 p.d.
Au evoluat: Jelena Barać 563, Kristina Trošić 562, respectiv Teodora Mustea 547, Noemi Budoi 546.
Duminică, pe 12 martie, au loc partidele revanşă. Să menţionăm că, la seniori, lansatorii Ion Cercel, Florin Opincă şi Gyula Veres aparţin de CFR Olimpia ACB Iaşi, alături de antrenorul federal Remus Antimirescu.
DAN TEODORESCU

 

Popicarii ceferişti ieşeni şi clujeni se impun în propriile arene!

Sâmbătă, 4 martie 2017, etapa a V-a din Liga I de popice seniori a programat două partide, la Iaşi şi Cluj, acolo unde gazdele ceferiste s-au impus în faţa adversarilor din Târgu Mureş şi respectiv Petrila.
Rezultatele au fost următoarele:
- CFR Olimpia ACB Iaşi - Electromureş Târgu Mureş 8-0 la puncte de echipă (3299 p.d. - 2930 p.d.; 20-4 la puncte de set / manşe câştigate).
Într-un meci arbitrat de ieşeanul Florin Ciolan, au punctat:
-  CFR Olimpia ACB Iaşi: Costică Ciurdea - 573 p.d. (2 manşe cîştigate; 1 punct de echipă), Ion Cercel - 570 p.d. (4; 1), Gyula Veres - 567 p.d. (4; 1), Florin Opincă - 514 p.d. (3; 1), Sebastian Biţă - 523 p.d. (4; 1), Iulian Gabriel Cucu - 552 p.d. (3; 1). Antrenor: Remus Antimirescu. Rezerve: Iulian Cucu jr, Remus Antimirescu, Ştefan Sîrbu.
- Electromureş Tg. Mureş: Boer Laszlo - 554 p.d. (2; 0), Szasz Attila - 501 p.d. (0; 0), Andrasi Daniel - 487 p.d. (0; 0), Köttö David - 478 p.d. (1; 0), Szasz Levente - 415 p.d. (0; 0), Benke Zoltan sr - 495 p.d. (1; 0). Antrenor: Seres Jozsef.
De menţionat că vineri seara, în meciul echipelor de tineret am consemnat: CFR Olimpia ACB Iaşi - Electromureş Tg. Mureş 2899 p.d. - 2748 p.d. Cele mai bune rezultate ale ieşenilor au fost reuşite de Ştefan Lincu - 525 p.d., Sebastian Biţă - 519 p.d. şi Iulian Cucu jr - 490 p.d.
- CFR Cluj - Inter Petrila 7-1 la puncte de echipă (3628 p.d. - 3238 p.d.; 19-5 la puncte de set / manşe câştigate)
Într-o partidă arbitrată de internaţionalul clujean Dumitru Beşe, jocul disputându-se pe pistele 5-8 ale noii arene cu 8 piste din cartierul Gheorgheni, au punctat lansatorii:
- CFR Cluj: Vlad Sabău - 604 p.d. (2; 1), Petruţ Mihălcioiu - 660 p.d. (4; 0), Paul Rohotin - 624 p.d. (4; 0), Cristian Mihăşan - 497 p.d. (1; 0), Bogdan Dudaş - 633 p.d. (4; 0), Mănel Manea - 610 p.d. (4; 0). Antrenor: Grigore Blaga.
- Inter Petrila: Marian Bălan - 591 p.d. (2; 0), Bogdan Iura - 571 p.d. (0; 0), Codrea Hoarcă - 554 p.d. (0; 0), Dorin Vârtei - 532 p.d. (3; 1), Alexa Simion - 502 p.d. (0; 0), Alexandru Ionesi - 488 p.d. (0; 0). Antrenor: Marcel Dobrică.
Într-o partidă disputată în runda anterioară am mai consemnat rezultatul CFR Cluj - Electromureş Tg. Mureş 7-1.
Clasamentul la zi arată astfel:
1. CFR Cluj                               4    4    0    0    28-4       8
2. CFR Olimpia ACB Iaşi         2    2    0    0    14-2       4
3. Electromureş Tg. Mureş       5    1    0    4    9-31       2
4. Inter Petrila                         3    0    0    3    5-19       0
Pentru ieşeni urmează două "duble" în deplasare, pentru a "stinge" şi cele două restanţe din turul Ligii I: cu Inter Petrila (probabil pe 1 şi 2 aprilie) şi cu CFR Cluj (pe 22 şi 23 aprilie). Popicarii moldoveni au acceptat ca meciurile programate pe teren propriu, cu cele două formaţii menţionate, să se dispute tot în deplasare, mai ales că turneul final va avea loc la Cluj.
Pe 22 aprilie se mai dispută meciul Electromureş Tg. Mureş - Inter Petrila, din etapa a VI-a (ultima) din sezonul regulat.                

* La Apatin, meci amical de popice Serbia - România

Conform Calendarului Internaţional al FR Popice, în perioada 10-12 martie 2017, în localitatea Apatin se va disputa meciul amical de popice Serbia - România, la seniori, juniori (U 18)  şi cadeţi (U 14), la masculin şi feminin. În lotul naţional de seniori au fost convocaţi şi trei popicari de la CFR Olimpia ACB Iaşi, ei fiind Ion Cercel, Gyula Veres şi Florin Opincă, antrenorul naţionalei de juniori (U 18) şi cadeţi (U 14) fiind Remus Antimirescu (antrenor emerit federal şi antrenorul echipei CFR Olimpia ACB Iaşi).
Loturile convocate pentru confruntarea din localitatea sârbă Apatin sunt următoarele:
- Seniori : Mihălcioiu Petruţ Ovidiu, Dorin Dumitru Virgil, Dudaş Horaţiu Bogdan, Cercel Ion, Opincă Florin, Veres Gyula, Manea Mănel, Sabău Vlad George.
- Senioare:  Dogaru Viorica Luminiţa, Lăcătuşu Daniela, Samson Cristina Alexandra, Răileanu Nina (din Germania), Gyeresi Anna, Trifan Nicoleta Steluţa, Vişan Loredana Elena, Băicoianu Andreea Mioara.
- Juniori U 18: Balogh Rareş George, Köttö Kalman David, Szasz Tibor Levente, Andrasi Daniel Robert, Mitru Alexandru Sorin Mihail, Istodor Bogdan Gabriel.
- Junioare U 18: Ciobanu Maria, Fekete Reka, Gal Beatrix Timea, Ungureanu Melisa Leonida, Seres Bernadett, Poetaşu Ana Maria. 
- Cadeţi U 14: Benke Zoltan jr, Bulgaru Dacian.                        
- Cadete U 14: Budoi Noemi, Mustea Teodora Ioana. 
Va face deplasarea la Apatin şi arbitrul internaţional Ion Grigorescu, din Târgovişte.     
Antrenorii loturilor naţionale sunt Marcel Dobrică (seniori), Luminiţa Dogaru (senioare), Remus Antimirescu (juniori U18 şi cadeti U14), Orosz Istvan (junioare U 18 şi cadete U 14). 
Conform FR Popice, antrenorii "secunzi" sunt Stamatescu Constantin Ioan (care este de fapt secretarul general al FR Popice), Popescu Maria (preşedintele FR Popice) şi Antal Matilda (membru în Biroul Federal).
În luna mai 2017, Serbia şi România vor lua parte la "Mondialele" de popice din Germania.
DAN TEODORESCU

 

O primă victorie a gazdelor în "dubla" de popice CFR Olimpia ACB Iaşi - Electromureş Târgu Mureş

Pe 3 şi 4 martie 2017, arena de popice CFR Iaşi găzduieşte o dublă confruntare dintre echipele CFR Olimpia ACB Iaşi şi Electromureş Târgu Mureş, în cadrul Campionatelor Naţionale de tineret şi respectiv seniori.
Vineri seara, în "deschiderea" celor două partide, echipa de tineret CFR Olimpia ACB Iaşi a câştigat în faţa formaţiei similare din Târgu Mureş cu scorul de 2899 p.d. - 2748 p.d., luându-şi astfel revanşa în urma înfrângerii din turul ediţiei, atunci când mureşenii s-au impus în faţa moldovenilor cu 2987 p.d. - 2829 p.d.
În partida din 3 martie 2017, arbitrată de localnicul Iulian Gabriel Cucu, au evoluat formaţiile:
- CFR Olimpia ACB Iaşi: Ştefan Lincu - 525 p.d., Cristian Toma - 452 p.d., Andrei Seliman - 457 p.d., Iulian Cucu - 490 p.d., Ştefan Ouatu - 456 p.d., Sebastian Biţă - 519 p.d. Antrenor: Costică Ciurdea. Căpitan de echipă: Sebastian Biţă.
- Electromureş Târgu Mureş: Szasz Attila - 466 p.d., Andrasi Daniel - 444 p.d., Benke Zoltan - 487 p.d., Köttö David - 461 p.d., Hegyi Roland - 462 p.d., Szasz Levente - 428 p.d. Antrenor: Seres Jozsef. Căpitan de echipă: Szasz Attila.
Sâmbătă, pe 4 martie 2017, de la ora 10.00, sub arbitrajul localnicul Florin Ciolan, se vor confrunta echipele de seniori CFR Olimpia ACB Iaşi şi Electromureş Târgu Mureş, în cadrul returului din Liga I.
Pentru echipa ieşeană, antrenată de Remus Antimirescu, urmează apoi două partide duble (tur-retur) în deplasare, cu Inter Petrila (probabil pe 1-2 aprilie) şi cu CFR Cluj (pe 22-23 aprilie 2017, pe noua arenă cu 8 piste din cartierul Gheorgheni, acolo unde va avea loc şi turneul final).
DAN TEODORESCU

 

Cupa României la popice a ajuns la Cluj şi Târgu Mureş

În modernul complex sportiv Gheorgheni, din Cluj, pe 25 februarie 2017 au avut loc întrecerile etapei a IV-a (ultima) din cadrul Cupei României la popice.
În întrecerea masculin, clasamentul ultimei runde a competiţiei a fost următorul:
1. CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii - 3692 popice doborâte;
2. CSM Satu Mare - 3385 p.d.;
3. Electromureş Târgu Mureş - 3284 p.d.;
4. Inter Petrila - 3229 p.d.
Pentru ceferiştii clujeni, antrenaţi de Grigore Blaga, au punctat Paul Rohotin - 602 p.d., Vlad Sabău - 599 p.d., Mănel Manea - 629 p.d., Virgil Dorin - 585 p.d., Petruţ Mihălcioiu - 649 p.d., Bogdan Dudaş - 628 p.d.
În urma celor patru runde disputate, clasamentul final al Cupei României, în întrecerea masculin, s-a prezentat astfel:
1. CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii - 16 puncte (câştigătoarea competiţiei);
2. Electromureş Târgu Mureş - 11 puncte;
3. CSM Satu Mare - 7 puncte;
4. Inter Petrila - 6 puncte.
De menţionat că formaţia CFR Olimpia ACB Iaşi nu s-a înscris în Cupa României, aferentă sezonului 2016-2017.
La feminin, clasamentul etapei a IV-a a fost următorul:
1. Electromureş Romgaz Târgu Mureş - 3518 p.d.;
2. Conpet Petrolul Ploieşti - 3432 p.d.;
3. Rapid Bucureşti - 3183 p.d.
Pentru echipa mureşeană, sub conducerea antrenorilor Orosz Istvan şi Seres Jozsef, au evoluat: Duka Tilda - 604 p.d., Alexandrina Bornert - 581 p.d., Iulia Adela Ban - 595 p.d., Alina Suciu - 566 p.d., Doina Baciu - 587 p.d., Gyeresi Anna - 585 p.d. Vicepreşedinta clubului mureşean este Antal Matilda.
În urma celor patru runde disputate în 2016 şi 2017, clasamentul final al Cupei României la popice, în competiţia fetelor, a fost:
1. Electromureş Romgaz Târgu Mureş - 10,5 puncte (câştigătoarea competiţiei);
2. Conpet Petrolul Ploieşti - 9,5 puncte;
3. Rapid Bucureşti - 4 puncte.
Etapa clujeană a Cupei României a fost arbitrată de localnicul Dumitru Beşe (la masculin) şi Gheorghe Blasicz (din Mediaş, la feminin). FR Popice a fost reprezentată de Maria Popescu (preşedinte) şi Constantin Stamatescu (secretar general), ambii din Bucureşti.
Din partea gazdelor ardelene au mai fost prezenţi Gheorghe Şurubaru (City Manager, din partea Primăriei Municipiului Cluj), Călin Petriş (preşedintele CS CFR Cluj) şi Mircea Balaj (preşedintele secţiei de popice de la CS CFR Cluj).
La finalul întrecerilor au fost consemnate următoarele declaraţii:
- Constantin Stamatescu: "Complexul sportiv din cartierul clujean Gheorgheni a adunat până acum peste 5.000 de tineri practicanţi ai sportului, este dat la liber cum se spune, deci nu se percepe nici o taxă, iar programările se fac cu o săptămână înainte. Tot acolo, România va organiza Campionatul Mondial de popice de anul viitor. Sunt sigur că printre cei care vin acum să joace popice la Cluj, la nivel de amatori, se vor regăsi peste ani viitoarele mari talente ale ţării noastre în sportul popicelor!".
- Antal Matilda: "Tot complexul sportiv de la Cluj este unul extraordinar. Jucătoarele noastre mi-au mai spus că este o mare plăcere să joci popice în noua arenă cu 8 piste de acolo, cea mai mare din România la această oră!".

* Meciuri "duble" pentru CFR Olimpia ACB Iaşi

Să mai menţionăm că, în perioada următoare, pe 3 şi 4 martie 2017, în Campionatul Naţional de popice, arena CFR Iaşi va găzdui o "dublă" dintre CFR Olimpia ACB Iaşi şi Electromureş Târgu Mureş, vineri seara la tineret (U 23, de la ora 17.00) şi sâmbătă dimineaţă la seniori (de la ora 10.00).
Tot în Liga I de seniori, CFR Olimpia ACB Iaşi va evolua în partide duble (tur-retur) în deplasare, cu Inter Petrila (probabil pe 1-2 aprilie) şi cu CFR Cluj (pe 22-23 aprilie 2017).
În perioada 10-12 martie 2017, în localitatea Apatin, se vor juca partide amicale de pregătire dintre Serbia şi România, la seniori, U 14 şi U 18, la masculin şi feminin. În lotul naţional lărgit de seniori sunt convocaţi şi popicarii Ion Cercel, Gyula Veres şi Florin Opincă, de la CFR Olimpia ACB Iaşi, alături de antrenorul federal emerit Remus Antimirescu (CFR Olimpia ACB Iaşi).
În luna mai 2017, România va participa la Cupa Mondială (U 14) şi Campionatul Mondial de popice (U 18 şi seniori) de la Dettenheim, din Germania.
DAN TEODORESCU

 

În Liga Campionilor la popice: Electro Romgaz Tg. Mureş pierde la Rijeka, dar mai speră...

În prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la popice, sâmbătă, 28 ianuarie 2017, în competiţia feminină s-a disputat meciul KK Mlaka Rijeka (Croaţia) - Electromureş Romgaz Tg. Mureş (România) 6-2 la puncte de echipă (15-9 la puncte de set/ manşe câştigate; 3425 p.d. - 3289 p.d.).
De la echipa gazdă s-a remarcat Ana Jambrovic, cu un rezultat excepţional, de 632 p.d. şi cu o manşă de 191 popice doborâte!
De la mureşence au punctat: Alexandrina Bornert - 579 p.d. (0 puncte de echipă; 2 manşe câştigate), Duka Tilda - 560 p.d. (1; 3), Alina Suciu - 501 p.d. (0; 0), Anna Gyeresi - 505 p.d. (0; 0), Adela Iulia Ban - 553 p.d. (0; 2), Doina Baciu - 591 p.d. (1; 2).
A arbitrat Nataşa Ravnic Gasparini, căpitanul echipei oaspete fiind Duka Tilda.
"Chiar dacă am pierdut, noi mai sperăm că în meciul retur vom putea întoarce rezultatul şi vom obţine calificarea la turneul final. Echipa croată a avut o jucătoare în mare formă, pe Ana Jambrovic şi am văzut şi eu, pentru prima dată în viaţă mea, cum se face o manşă de 191 popice doborâte, într-o competiţie feminină!", ne-a declarat în urmă cu câteva minute, vicepreşedinta clubului mureşean, Antal Matilda, care ne-a mai spus: "În altă ordine de idei, aici, la Rijeka este un timp splendid, de primăvară, cu un plus de 7 grade, parcă e în altă lume aici, la malul Mării Adriatice!".
Alte rezultate din turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la popice:
Feminin:
- BBSV Wien (AUT) - ZP Sport a.s. Podbrezova (SVK) 7 - 1 la puncte de echipă (19 - 5 la puncte de set; 3435 p.d. - 3195  p.d.);
- Rakoshegyi Vasutas SE (HUN) - KK Celje (SLO) 5 - 3 (12 - 12 ; 3446 - 3442);
- SKC Victoria 1947 Bamberg (GER) - KC Schrezheim (GER) - nu ne-a parvenit încă rezultatul final, partida fiind în plină desfăşurare.
Masculin: 
- Alabardos Szeged TE (HUN) - KK Neumarkt (ITA) 6 - 2 (15 - 9 ; 3746 - 3624);
- SKV Rot Weiss Zerbst 1999 (GER) - Repcelaki SE (HUN) 6,5 - 2,5 (13 - 11 ; 3877 - 3734);
- ZP Sport a.s. Podbrezova (SVK) - BSV Voith St. Pölten (AUT) 6 - 2 (16 : 8 ; 3834 - 3711);
Cel mai mare popicaveraj al meciului a fost realizat de formidabilul lansator sârb Vilmos Zavarko (Podbrezova), cu 658 p.d. (1 punct de echipă; 3 manşe).
- SKC Victoria 1947 Bamberg (GER) - KK Zapresic (CRO) 1 - 7 (10 - 14 ; 3658 - 3745).
De la gazdele din Bamberg, românul Nicolae Lupu a reuşit 596 p.d. şi a pierdut cu 0,5 - 3,5 la manşe confruntarea cu Branislav Bogdanovic - 637 p.d.
Partidele retur sunt programate sâmbătă, 18 februarie 2017, de la orele locale 13.00.
Turneul final de patru (Final Four) este programat la Podbrezova (Slovacia), în zilele de 1 şi 2 aprilie 2017.
DAN TEODORESCU
*** UPDATE:
Ultimul rezultat din competiţia feminină: SKC Victoria 1947 Bamberg (GER) - KC Schrezheim (GER) 7 - 1 (16,5 : 7,5 ; 3615 : 3311).

 

Spectacol cultural-sportiv de elită la "GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN 2016"

Sala mare de spectacole a Casei de Cultură a Studenţilor din Iaşi a găzduit joi, 19 ianuarie 2017, timp de 2 ore, GALA EXCELENŢEI SPORTULUI IEŞEAN, pentru performanţele din 2016. În faţa unui public numeros şi într-o manifestare prezentată de jurnalistul Vasile Arhire, au fost acordate premii şi plachete de excelenţă pe 12 categorii, astfel:
1. SPORTUL PENTRU TOŢI:
- Asociaţia Tinerilor din Educatie Fizica si Sport Iasi – Bărău Andreea.
- Asociația Veloart Iasi – Eugen Harasim.
- Director Ștefan Butnariu, Școala George Călinescu-sprijin consistent în derularea Programului  Sport in Cartiere a PMI.
- Lect. Univ. Dr. Bogdan Anton – sprijin consistent în derularea Programului Sport în Cartiere a PMI.
- Albu Stefan – Belcesti profesor la Liceul Tehnologic V.M. Craiu, din Belcesti
- Alexandru Cişman, presedinte AJ SPT
2. SPERANŢĂ PENTRU PERFORMANŢĂ
-  Drăcșanu Crina – CSŞ Anghel Saligny Iasi, gimnastică ritmică – 9 ani, antrenor Cătălina Radu
-  Ilaș Ștefana -  Campioana Balcanica, calărie - 12 ani, antrenor Gioconda Pânzaru
-  Schipor  Eduard – CS CFR Iasi, tenis – 12 ani, antrenor Vergil Aghion şi Raluca Aghion
-  Mogârzan Matei-Valeriu , CS Politehnica Iasi – vicecampion european la sah - 8 ani - antrenor Danilov Vladimir
3. CEL MAI BUN REZULTAT AL UNUI SPORTIV VETERAN:
-  Gaftea Maria – CS Politehnica Iasi, peste 50 ani
-  Ioan Dăscălescu – CS CFR Iasi, medaliat la turnee naționale – 67 ani
4. JOCURI SPORTIVE:
-  CSM Politehnica Iasi – fotbal, locul 7 in Liga 1, participare în "Europa League"
-  CSM Politehnica Iasi – futsal "U19" - Campioana Națională 2016
-  CS Navobi Iasi – fotbal feminin, locul 3 in Superliga 2016
-  Penicilina Iasi – volei feminin, locul 8 in Divizia A1
-  CS Politehnica Iași – rugby masculin, locul 5 în SuperLiga
5. ECHIPE ŞI ECHIPAJE:
-  CS CFR Olimpia ACB Iasi – CN Tineret-Juniori, popice
-  LPS Iași – CN Juniori 2 ștafeta, atletism
-  CSM Iasi – CN tir cu arcu Juniori+seniori echipe mixte
-  CSM Iasi -  CN sabie, feminin
-  CSŞ Anghel Saligny Iaşi – CN ansamblu gimnastica ritmica 2016
-  CS CFR Olimpia ACB Iaşi -  Vicecampioana Nationala la popice şi locul 2 in Cupa României, la seniori
-  CS Politehnica Iasi – CN, judo
-  CS Politehnica Iasi – CN, tenis de masa
-  CS Politehnica Iasi – CN, șah
6. PREMII SPECIALE:
-  Alexandru Marin – box profesionist, campion internațional IBO (la amatori a concurat pentru CS CFR Iaşi, antrenor Nicu Brânzei şi Tinu Brânzei)
-  Cojoc Florin – participare la Jocurile Paralimpice de la Rio 2016, atletism
-  Liviu Ruxandari – Component de baza Nationala de futsal Rom.
- Vlad Eugen Nicusor – Turul Romaniei (6500 km) in 40 zile, bicicleta.
-  Vlad Ciobanu – arbitru FIFA, futsal, promovat in 2016
-  Daniel Popescu – alpinist ieșean, ascensiuni pe Kilimanjaro, Kala Patthar, Elbrus, Mont Blanc, obiective in 2017: Aconcagua Anzi - Denali Alaska.
7. CLUBURI ŞI ASOCIAŢII SPORTIVE:
-  CSS Anghel Saligny – Constantin Radu
-  CS Enpi Iași – Constantin Adăscăliței
-  CFR Iași – George-Radu Pipa
-  LPS Iași – Ilie Ghiorghica
-  CLUB XS Motorsport Iași – Dan Codreanu
-  CSS Unirea Iași – Viorel Hudac
-  CSM Iași – Adrian Poeana
-  CSU Politehnica Iași – Vasile Manole
-  CSM Politehnica Iași – Florin Prunea
8. PREMII DE EXCELENŢĂ:
-  Aurelia Ichim – volei Penicilina iasi
-  Leonida Antohi – Director CS Politehnica
-  Mihai Romilă – profesor LPS Iasi, jucator emblematic in anii '80 la echipa de fotbal Poli Iaşi
-  Neagu Vasile Aurel – maestru emerit al sportului, locul 5 la JO Moscova 1980, lupte
-  Alice Luca – fondatorul scolii de gimnastică ieseană
9. SPORT ŞI EDUCAŢIE:
-  Sef promotie 2016 la FEFS-UAIC – Tomozei Răzvan Andrei
-  ISJ – inspector general prof. dr. Camelia Gavrilă
-  DJST Iaşi  – Director Daniel Stătescu
-  UTI – Rector Dan Cașcaval
-  USAMV – Rector Vasile Vîntu
-  UMF – Rector  Viorel Scripcariu
-  UAIC / FEFS – Rector Tudorel Toader
10. PERFORMER ÎN SPORTURI NEOLIMPICE:
-  Miron Sorin – Taekwondo ITF-CS Kwan Gae – antrenor Dumitriu Vlăduț.
-  Luca Alexandru – Karate Tradițional – ACS Olympic Iaşi – antrenor Luca Petronel.
-  Diana Popescu – Vovinam Viet Vo Dao – CS Active Vo – antr. Ichim Vasile.
-  Cristian Bistriceanu – Karate Tradițional – CS Enpi Iaşi – antrenor Irina Pascaru.
-  Rusu Florina – Culturism/Fitness – CS CFR Iasi 2002 – antrenor Petru Ciorbă
-  Bulmaga Irina – CS Politehnica Iasi, sah – antrenor Vasile Manole
-  Ene Diana – Radioamatorism – CSM Iași – antrenor Ivan Gabriela
-  Roatiș Alexandru – Culturism/Fitness - CSM Iași – antrenor Cristian Russ
-  Lincu Ștefan – popice – CS CFR Olimpia ACB Iași – antrenor Remus Antimirescu
-  Popa Andrei Cătălin – Radioamatorism – CSM Iași – antrenor Ivan Gabriela
-  Lucian Popa – Culturism/Fitness – CSM Iași – antrenor Felicia Purice-Russ
11. PERFORMER ÎN SPORTURI OLIMPICE:
-  Aniței Laura Elena Maria – Gimnastica Ritmică – CSS Anghel Saligny Iasi – antrenor Cătălina Radu
-  Ioana Radu – scrimă – CSS Unirea Iași – antrenor Radu Tofan
-  Andreea Verdeș - Gimnastica Ritmică – CSS Anghel Saligny Iasi – antrenor Constantin Radu
-  Sorin Ionescu – Atletism – LPS Iasi – antrenor Ghilase Marius
-  Olaru Dragoș – tir cu arcul – CSS Unirea Iași – antrenor Cezar Alexandrescu
-  Lupu Andreea – scrimă – CSM Iași – antrenor Sireteanu Alexandru
-  Saucă Alexandru – tir sportiv- CS Politehnica Iasi – antrenor Săcăleanu Ioan
-  Croitoru Mircea – judo, cat. 100 kg. – CS Politehnica Iasi – antrenor Năftică Costel
-  Ciotoiu Ilie – haltere, cat. 56 kg – CS CFR Iasi 2002 – antrenor Fron Dănuț
-  Iordache Dragomir – tir sportiv – CS Politehnica Iasi – antrenor Axinte Mihai.
12. PERFORMERI  PENTRU  IAŞI:
-  Mihaela Petrila – Medalie de bronz  la JO Rio 2016
-  Tiberiu Dolniceanu – Scrima, sferturi de finala la JO Rio 2016

În cadrul galei ieşene, unde sportivii de la CS CFR Iaşi au primit multe premii şi distincţii, au mai prezentat momente artistico-sportive cluburile CS Gimnis Iaşi (gimnastică aerobică, antrenor: Bogdan Bantă), CSŞ Anghel Saligny Iaşi (gimnastică ritmică, antrenori: Constantin Radu şi Cătălina Radu), CSM Iaşi (culturism-fitness, antrenori: Felicia Purice-Russ şi Cristian Russ), Dance-Energy Iaşi (dans sportiv).
Premiile au fost oferite laureaţilor de primarul Mihai Chirica, preşedintele CJ Maricel Popa, preşedintele FSI Lucian Popescu, viceprimarul Gabriel Harabagiu, rectorul UTI Dan Caşcaval, deputatul şi preşedintele FR Box Vasile Cîtea, preşedintele FR Şah şi fostul deputat Sorin Iacoban, deputatul Camelia Gavrilă, prorectorul UAIC Corneliu Iaţu, directorul DJST Iaşi Daniel Stătescu.
Primarul ieşean Mihai Chirica, care a mulţumit tuturor pentru participarea la evenimentul organizat de Primăria Muncipiului Iaşi, în parteneriat cu DJST Iaşi, a mai spus: "Vă doresc ca în 2017 să avem forţa şi sănătatea pentru a duce mai departe obiectivele propuse!".
DAN TEODORESCU

 
Mai multe articole...