Elena Aghion, o întâlnire istorică cu Simona Halep!

La Constanţa, s-a încheiat recent "Cupa Bright - Ovidius Clinical Hospital" la tenis, acolo unde au participat şi fraţii Răzvan Aghion (16 ani) şi Elena Aghion (10 ani), primul legitimat la CS CFR Iaşi iar "puştoaica" aparţine de CS Vergilius Iaşi.
Într-o competiţie arbitrată de Adel Suliman şi coordonată de directorul de turneu Romeo Pecheanu, Răzvan Aghion a ajuns să joace una dintre semifinalele categoriei 18 ani, acolo unde a pierdut în faţa lui Ştefan Andrei (CSM Galaţi, cap de serie nr. 1) cu scorul de 6-3, 6-4. În marea finală a categoriei 18 ani băieţi am consemnat: Luca Preda (TC Bright Constanţa) - Ştefan Andrei (CSM Galaţi) 6-4, 0-6, 10-6.
La categoria 10 ani fete, respectându-şi statutul de primă favorită, pe un tabloul principal de "32", ieşeanca Elena Aghion a învins în finala turneului pe Fabienne Andreea Daradics (CS Văideanu Braţov, nr. 4) cu scorul de 4-2, 4-0. dobândind trofeul pus în joc.
După finala turneului şi după ce a câştigat cupa pusă în joc, Elena Aghion a avut şi o "întâlnire istorică" în incinta arenei constănţene cu marea campioană Simona Halep, primind felicitări de la nr. 2 WTA şi de la câştigătoarea turneelor de Grand Slam de la Roland Garros şi Wimbledon. Simona era însoţită de tatăl ei, Stere Halep, iar Elena de mama ei, antrenoarea de tenis Raluca Aghion, iar o fotografie de colecţie a fost binevenită!
Începând cu 18 iulie 2020, Elena Aghion şi Răzvan Aghion vor evolua la arenele de tenis CFR Iaşi, în cadrul turneului denumit "Memorialul Florenţa Mihai", acolo unde directorul competiţiei este bunicul şi antrenorul Vergil Aghion, iar arbitrul principal ieşeanul Cătălin Costaş.